Wybór

Tłumaczenie: Andrzej Mietkowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Anastazja Strzelecka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Выбор
komunizm, szpiegostwo, ZSRR, wywiad
Tomek

Kontynuacja powieści Kontrola. Rok 1939. Gestapo i czołowe wywiady świata tropią ukrywającego się w Berlinie niebezpiecznego jasnowidza Rudolfa Mazura, głoszącego niepokojącą przepowiednię. Tymczasem w Związku Radzieckim wciąż trwają czystki. Wszechwładne służby bezpieczeństwa kontrolują życie mieszkańców, także najwyższych działaczy państwowych, i nikt nie może czuć się bezpieczny. Rozpoczyna obrady kolejny zjazd partii, w którym biorą udział głównie nowi towarzysze, gdyż przeważającą większość delegatów z poprzedniego zjazdu już rozstrzelano. Stalin natomiast w ramach przygotowań do rewolucji światowej wyznacza agentów, którzy przejmą władzę w wybranych krajach. Bezgranicznie oddana komunizmowi agentka Nastia Strzelecka zostaje kandydatką do objęcia roli królowej Hiszpanii…

kiniaa_zak | 2015-07-12
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczalnia
Przeczytana: 12 lipca 2015

Chwyciłam za tę książkę, zaraz po przeczytaniu pierwszej pozycji Suworowa z cyklu o Nastii Strzeleckiej. Lektura ta, jest napisana w takim samym stylu, co poprzednia część "Kontrola", jest utrzymana ta sama konwencja- krótkich scen, wielu przeplatających się wątków. To, co według mnie w tych książkach pociąga, to nie fabuła, nie bohaterowie, nie miejsce, ani czasy o których pisze autor, ale genialny styl Suworowa. Jest ironiczny, niekiedy wulgarny, by urealnić swe postacie. Zwykle nie przepadam za takimi zabiegami, tu jednak wszystko zostało idealnie wydozowane. Czasem uśmiechamy się lekko pod nosem, by zaraz wybuchnąć śmiechem, czasem czytamy rozdział za rozdziałem, bo nie możemy się od pewnych wątków oderwać. Z fabuły obu części cyklu bije wielka mądrość, przenikliwość i bystrość pisarza. Mam w sumie tylko dwie uwagi: pierwsza- główna bohaterka Nastia pojawia się (nie licząc prologu) chyba dopiero na setnej stronie, a po drugie, jestem nie usatysfakcjonowana zakończeniem, ale tak...

Ania_OK | 2015-06-06
Na półkach: Przeczytane, Wschód
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Anastazja Strzelecka- imię córki cara i mówiące nazwisko. Kobieta szpieg, genialna agentka towarzysza Stalina, zakochana w swoim opiekunie, zdolna do wszystkiego i przebiegle inteligentna.
"Wybór" to powieść z historią w tle, bardzo zabawna, odsłaniająca kulisy władzy w przededniu II wojny światowej. Nade wszystko opowiada o tym jak bardzo dajemy się zmanipulować powszechnym sądom i opiniom, niby sami o sobie decydujemy, a tak naprawdę rządzą nami instynkty stadne.
Doskonała książka na plażę i do pociągu.

Rafał | 2011-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2011

Napisanie opinii takiej książce jest ryzykowne. Historycy zjedzą mnie, że czytam powieść historyczną, nie tak historyczną jak powinna. Miłośnicy sensacji, czy kryminałów odłożą książkę uważając ją za przesadzoną, a miłośnicy fantastyki, za zbyt realistyczną. Ogólnie książka zrazi wszystkich oprócz nas - towarzyszy wywiadowców!

Idąc tropem podanym w książce niczym towarzysz Rudolf Mazur rozkładamy dzieło na części pierwsze, nie uczymy się na pamięć! Broń Boże! Tylko analizujemy książkę tworząc mapę myśli... Moment niczym kto? Właśnie towarzysze wywiadowcy, waszym pierwszym zadaniem jest sprawdzić kim jest naprawdę towarzysz Rudolf Mazur - podpowiem urodził się w Polsce, lecz wtedy była ona jeszcze pod zaborami.

Do czego zmierzam? Do tego, że książka zachwyci znawców tematyki i sowietologów - to barwnie opowiedziana charakterystyka systemu komunistycznego, pełna niespodziewanych zwrotów akcji i interesujących przemyśleń. Tak to już jest, że nas ludzi pociągają proste rozwiązania...

Jola | 2014-05-13
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 13 maja 2014

Świetna książka. mnie osobiście bardzo przypadła do gustu. Nie szkodzi, że fantastyka, ale jak to zwykle u Suworowa daje do myślenia nad systemem totalitarnym. Tyle prawd uwypukla... Jako jednostka indywidualna nigdy nie zgodziłbyś się na wiele posunięć, ale już w tłumie zgadzasz się najpierw niechętnie, a po pewnym czasie z wielkim entuzjazmem... Albo: wymyślić coś kretyńskiego i zmusić wszystkich, żeby ten kretynizm powtarzali... Ech... Od totalitaryzmu strzeż nas Panie Boże.

Meszuge | 2014-03-17
Przeczytana: 06 czerwca 2009

Suworow napisał kilka bardzo dobrych książek o Rosji Radzieckiej i jej tajnych służbach. „Wyboru” do nich zaliczyć nie mogę.

Znów przenoszeni jesteśmy przez autora w czasy stalinowskiej Rosji, ale wizja proponowana przez autora, to już zupełna groteska. Stalin z „Wyboru” dysponuje jakimiś nadnaturalnymi siłami, dzięki którym wie wszystko o wszystkich, a także jest w stanie zapanować nad czarodziejem i monarchistą Rudolfem Mazurem.

Fantazje na temat wykorzystania rusznic przeciwpancernych oraz wyszkolenia przyszłych królów i książąt, którzy przejmą władzę w krajach, w których monarchia nadal ma się dobrze, mogą zrobić niesamowite wrażenie na dzieciach. I chyba nikim więcej…

nook | 2015-03-04
Przeczytana: 03 marca 2015

"Trzeba żyć tak, żeby nie zwracać na siebie uwagi. Jak w czapce niewidce. Wujaszek Wasia, kat-filmowiec, tak właśnie przeżył swoje życie. ..........Wszyscy jego kumple i przyjaciele, z którymi zaczynał pracę, już dawno skończyli pod murem. A Wasi jakoś nikt nie zauważył."

Świetnie napisana, nie nudząca czytelnika książka o Stalinie, jego otoczeniu i "metodach" pracy.

wishjet | 2012-10-07

Cykl o Nastii Strzeleckiej (Żmijojad, Kontrola i Wybór) na równym, bardzo wysokim poziomie. Jest tak w odróżnieniu od pozycji stricte historycznych np. z cyklu "Lodołamacz", które z książki na książkę odrobinę obniżają loty - autor zaczyna się kręcić w kółko, wielokrotnie powtarzając tezy wygłoszone wcześniej. Co nie zmienia faktu, że praktycznie całego Suworowa czyta się wyśmienicie.

Nastia Strzelecka - piękna, inteligenta a do tego nad wyraz lojalna... Towarzysz Stalin umiejętnie wykorzysta to narzędzie - a do jakich celów dowiedzcie się sami....

Kramer | 2014-01-22
Przeczytana: 30 listopada 2012

Jak dla mnie, po Kontroli, tendencja spadkowa niestety. Przekombinowane, jakby autora za bardzo poniosło w fantazjowaniu. Klimat gdzieś diabli wzięli. Szkoda.

Łukasz | 2012-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Druga część przygód Anastazji Strzeleckiej. Jak ktoś czyta Wybór, to na pewno przeczytał Kontrolę, tak więc zachwalać nie trzeba!