Золотой Эшелон
83-87454-82-6
sensacja, wojsko, pierestrojka, KGB, Specnaz

- Słuchaj - powiada ataman Saweła - cała Ukraina wie, kogo wieziesz tym pociągiem. Ale jesteś moim przyjacielem, dlatego pomogę ci. Oto co proponuje: wyprowadź wszystkich komunistów i własnoręcznie zarąb ich szablą. Szable dostaniesz. I nam wyświadczysz przysługę, i sam serce uradujesz. A potem możesz jechać, dokąd oczy poniosą, w cztery strony świata, już ja ci drogę zbuduje, choćby do samego Rostowa. - Nie. - W głosie pułkownika Żubrowa nie słychać wahania. Nieugięty ataman nie traci nadziei na kompromisowe wyjście z sytuacji. - Ach, Zubrow, Zubrow, skoro ty nie chcesz komunistów zabijać i ja ich zabijać przestanę, to co o nas ludzie pomyślą? Cóż z nas w takim razie za inteligenci?

Andrew Vysotsky | 2010-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2010

Złoty Eszelon* nie jest pierwszym moim kontaktem z prozą Wiktora Suworowa. Książki jego autorstwa, które dotąd miałem przyjemność przeczytać, mógłbym podzielić na dwie grupy, obie równie znakomite. Pierwsza to beletryzowane powieści, jak choćby niezrównana Kontrola, luźno wpisujące się w historię ale za to bezbłędnie pokazujące klimat, realia i motory epoki. Druga to książki historyczne w stylu naszego Wołoszańskiego, jak choćby prześwietny Lodołamacz czy Ostatnia republika, jednak o wielekroć większym od naszego odpowiednika znaczeniu**. Złoty Eszelon jest czymś nowym. Akcja rozgrywa się w okresie rządów Gorbaczowa i choć powieść została napisana po zakończeniu jego kariery, to nie ma niczego wspólnego z prawdą historyczną. Mamy więc do czytania do czynienia z prawdziwym political fiction pokazującym nam co mogło się stać i czego, dzięki Bogu, uniknęliśmy. Na razie.
Na razie, bowiem Rosja nadal jest pełna polityczno-społecznych wulkanów, które w każdej chwili mogą się obudzić....

Michał | 2011-03-14
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 14 marca 2011

Eszelon o nazwie "Złoty" sformowano w celu wykonania zadania specjalnego o bardzo ważnym priorytecie.
Akcja dzieje się w Związku Radzieckim, za czasów pierestrojki. Liczne republiki domagają się wolności, wybuchają bunty, kraj jest niestabilny. Zarazem też, do Rosji napływa kapitał zagraniczny, inwestorzy pragną prowadzić interesy w tym wielkim kraju.
Książkę napisano dowcipnym i prostym językiem, jestem pewien, że wielu spodobają się działania żołnierzy z Specnazu (Rosyjskie oddziały specjalne), akcja jest szybka, trup ściele się gęsto, a są też i wątki romantyczne. Choć akurat te miłosne działania potraktowane są nieco po macoszemu. Za to działania wojskowe oddane są w sposób spektakularny i widowiskowy, zresztą niczego innego nie należałoby oczekiwać po takim autorze.
Pozycję polecam każdemu miłośnikowi akcji.

Kramer | 2014-01-20
Przeczytana: grudzień 2013

Powieść sensacyjna osadzona w fikcyjnych realiach. Im dalej w fabułę, tym bardziej fikcyjnie się robi, a zakończenie jest ukoronowaniem tego postępu. Właściwie nie wiem, po co autor to napisał, bo książka zaciążyła nieco na jego literackiej reputacji, przynajmniej u mnie. Da się to przeczytać w pociągu z nudów, tak jak wiele innych sensacyjnych powiastek, ale nic poza tym. W sumie szkoda, bo pomysł był ale trochę się rozmył.

dask | 2013-06-03
Przeczytana: 06 czerwca 2013

To nie jest dokument jak większość książek Suworowa. To powieść akcji, ponieważ trudno nazwać ją szpiegowską. Nie mamy tu wiele do czynienia z "walką" wywiadów jak na przykład w "Akwarium".
Czas akcji osadzony w początkach "Pieriestrojki", pokazuje jak inna jest mentalność rosjan i amerykanów.
Wszystko kręci się wokół tajemnego słowa "Mydło". I tak transport tego cennego surowca uruchamia machiny Mafii, Specnazu...
Ale jak do tego doszło, musicie przeczytać sami z uśmiechem na ustach.

Empek | 2013-05-20
Przeczytana: 20 maja 2013

Czytałem z przyjemnością, ale raczej do łyknięcia z nudów niż "warto przeczytać".

Bartosz | 2015-05-05

Saperki, Specnaz, Pociąg opancerzony, upadające komitety no i tajemnicze "Mydło"... Zubrow w swoich wypastowanych oficerkach nie raz i nie dwa zaskoczy nas... Suworow z kolei dał się poznać nie tylko jako świetny historyk - dokumentalista ale i jako pisarz który potrafi stworzyć na prawdę wciągającą przygodę...

Do dodania pozostaje mi jedno : Sałymon wal !!!

catunga | 2011-08-30

Jedna z najgorszych książek jakie kiedykolwiek czytałam.

jacekdt | 2013-04-15
Przeczytana: 2013 rok