Przez Syberię na gapę

Cykl: Tryptyk Syberyjski (tom 2)
Wydawnictwo: Stratus
syberia, koperski, podróże, wyprawa
Nefele

Relacja z kolejnej wyprawy autora przez Syberię. Tym razem Romuald Koperski niewielkim gumowym pontonem płynie syberyjską rzeką Leną od jej źródeł w Górach Bajkalskich do ujścia w Morzu Arktycznym (4500 km). Tytuł książki nawiązuje do okoliczności w jakich autor odbył tę niecodzienną podróż. Koperski zmierzył się bowiem z Syberią nie posiadając odpowiedniego wyposażenia, zapasu żywności i pieniędzy. Za tę szaloną podróż jury w konkursie Za Dokonania Roku przyznało Koperskiemu nagrodę Kolosa oraz tytuł Podróżnika Roku 1999.

Przez Syberię na gapę jest opisem dzikiej przygody, pięknej przyrody oraz egzotycznej kultury. Sporo osobistych przemyśleń, które jak sam autor mówi - mogły mu się tylko przytrafić z dala od zgiełku cywilizacji i innych ludzi. Książka bezsprzecznie jest dowodem na to, że w dalszym ciągu nie brak ludzi, u których instynkt wędrowania jest silniejszy od nich samych i chyba w tym tkwi ich ogromna siła.

książek: 1979
Renax | 2015-02-23
Przeczytana: 21 lutego 2015

Po zachwycie 'Pojedynkiem z Syberią' z wielką ochotą sięgnęłam po następną książkę Koperskiego, który po kilku latach wrócił na Syberię. Tym razem Koperski zabrał ponton i postanowił przepłynąć Lenę.
Książka była gorsza niż 'Pojedynek'. Nie raz miałam ochotę rzucić tę Lenę i całe to czytanie... Nie udało się autorowi tym razem zbudować ciągłego obrazu podróży. Może sama podróż była tak nudna, ale autor co parę stron przerywa opis wędrówki różnymi kontrowersyjnymi przemyśleniami. I ja uważam, że to pomysł nietrafiony. Mógł przecież wydać 'Myśli zebrane', a czytelnika nie katować.... Bo wychodzi na to, że kwiatek, górka, pijany szaman, no wszystko kojarzy się Koperskiemu z księżmi. Wszystko porównuje do wad Kościoła, inkwizycji i wad naszego świata zachodniego.
Nie zamierzam łączyć Syberii z księżmi jak nasz autor, bo co ma piernik do wiatraka, ale nie zgadzam się aż z takim kontrastowym ukazaniem Sybiraków i naszego świata. Nie mnie oceniać gościnności tamtych ludzi, choć ponoć są...

robert | 2014-09-19

Znowu rewelacyjna książka tego podróżnika. Świetnie napisana, nie nudziłem się ani minuty spędzając czas z tą książką. Opisy przyrody, ciekawe przemyślenia i zapierające dech w piersiach zdjęcia. Książka warta przeczytania.
Poniżej co ciekawsze cytaty.
"Człowiek ma w życiu cztery podpory: dom w którym mieszka, pracę którą lubi, ludzi z którymi świętuje lub bieduję, wreszcie ziemię, na której stoi jego dom. Każda z tych rzeczy jest równie ważna. Jeżeli któraś zacznie kuleć, wali się powoli cały świat".

"Po czterdziestu latach włóczęgi po wertepach życie, dotarło wreszcie do mnie, co jest w życiu najważniejsze: to zdrowie, dach nad głową, ciepło, bliska osoba i cokolwiek do jedzenia. To wszystko, nic więcej."

"Słowo Syberia w językach ludów mongolskich oznacza Śpiąca Ziemia. Osobiście jestem zdania, że nie należy zbytnio wcześnie jej budzić, gdyż najpiękniej wygląda właśnie we śnie.."

" Syberia bowiem to niezbadana do końca ziemia, to kawał świata, gdzie rządzą się jeszcze...

ryszpak | 2015-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Książka o samotnym spływie Leną, pontonem, tylko z wiosłami. Bez pieniędzy, z niewielką ilością jedzenia. Ze znajomością języka i zwyczajów... Można? Można.

Z racji rodzaju podróżowania mniej tu niestety tego, co w książkach Koperskiego najlepsze - kontaktów z ludźmi.

Anaki | 2014-02-04

Moim zdaniem najlepsza część tryptyku.Autor opisuje spływ pontonem rzeką Leną,spotkania z ciekawymi ludźmi,mądre przemyślenia i trafne spostrzeżenia dotyczące wielu spraw ważnych dla nas ludzi.Samotna podróż temu sprzyja.Przepiękne opisy krajobrazów i przyrody,dla mnie bajka.By nie było tak różowo,minusem jest to,że pan Koperski na taką wyprawę wybrał się bez pieniędzy,czasami czułem zażenowanie czytając jak prosi się o jedzenie czy pomoc w jakiejś sprawie,której ze względu na brak pieniędzy nie może zrealizować. Jednak ogólnie książka wspaniała.

Calineczka | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

"Przez Syberię na gapę" to trzecia książka autorstwa pana Koperskiego, którą miałam przyjemność przeczytać. Po raz trzeci "odbyłam podróż" przez tę piękną, ale jednocześnie bardzo niebezpieczną krainę. Poznałam również ludzi,którzy są pracowici, pomocni i otwarci, a ich charakter został ukształtowany przez surowy klimat. Dzięki rozbudowanym opisom przyrody, ludzi oraz zdarzeń, czytelnik bez problemu może sobie wszystko wyobrazić.
Podziwiam bohatera książki za niesamowitą energię, odwagę, otwartość na drugiego człowieka, głód poznawania, upór w osiąganiu zamierzonych celów, mimo wielu trudności, a także sytuacji, które nawet bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu.
W treść książki są wplatane filozoficzne rozmyślenia, które mnie czasami troszeczkę drażniły, jednak rozumiem, że pan Koperski jest "podróżnikiem z krwi i kości" i często, jak sam dodaje,ciężko jest przelać na papier wszystko co się widzi i czuje, dlatego chociaż w taki sposób próbuje czytelnikowi to wszystko przekazać....

Runior | 2014-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2014

Ocena książki jest dla mnie trudna. Gdybym miał oceniać opisywaną wyprawę autora, to ocena wahałaby się pomiędzy 8 a 9. Niestety, recenzja dotyczy książki, a ta jest po prostu słaba. Opis samotnego spływu pontonem przez Syberię przerywany jest dywagacjami autora na przeróżne tematy i jego komentarzami na temat religii, polityki czy społeczeństwa. Pomimo że moje poglądy są w wielu kwestiach zbliżone, bardzo przeszkadzało mi to w lekturze. Książka ma słabo zaznaczoną strukturę, przypomina bardziej luźny zapis wydarzeń i refleksji autora. Wiele wątków i przygód autora aż prosi się o rozwinięcie, lecz zamykane są w kilku zdaniach. Książka raczej dla fanów Rosji i Syberii (do których się zaliczam), bo w dziedzinie literatury podróżniczo-włóczęgowskiej bardzo łatwo o ciekawsze pozycje.

pozeraczksiazek | 2015-04-26

Nie jestem jakimś wielkim znawcą i fanem książek podróżniczych ale ta bardzo mi się podobała. Przyjemny język. Nie czyta się jej w jakimś wielkim napięciu może ale fakt w jakich warunkach Koperski przebył trase, budzi szacunek i podziw a może i pewnego rodzaju nawet zazdrość...Bardzo fajna książka.

Nefele | 2010-11-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: listopad 2008

Koperski zawsze urzekał mnie swoim charakterem. Skromny, a jednocześnie pełen sił i ambicji. I nieustraszony, co widać w jego książkach. "Przez Syberię na gapę" przeczytałam jednym tchem. To wspaniała gratka dla wszystkich tych, którzy lubią podróże nietypowe i niekoniecznie wygodne. Ale na pewno takie, które pozostawiają po sobie na ustach smak przygody i poczucie zwycięstwa, że o to udało się stawić czoło temu, co nieznane i czasem przerażające. Koperski opisuje wyprawę pontonem przez krainę, która przez wiele lat w moim umyśle miała obraz niedostępnej i nieprzyjaznej. Tymczasem - zakochałam się w Syberii, w jej przyrodzie, w jej mieszkańcach i w tym wszystkim, co stanowi o tym, że ciągle jeszcze jest tak dzika i nie do końca skażona ludzką bezmyślną działalnością. Miło jest wiedzieć, że są na świecie jeszcze ludzie, którzy czują w sobie nieodparty zew wędrowania i zdobywania.

noico | 2012-10-21
Przeczytana: 21 października 2012

Po książkę sięgnęłam, bo wydawało mi się, opis samotnej podróż przez całą Syberię, w małym pontonie, bez pieniędzy wciągnie mnie bez reszty.
Niestety tak się nie stało.
Podróż Koperskiego jest rzeczywiście fascynująca, dokonuje rzeczy niesamowitej i szalonej. Do tego podróżuje przez zupełnie nieznaną większości krainę, spotyka na swojej drodze ludzi żyjących w naprawdę trudnych warunkach.
Jednak z trudnością przebrnęłam przez tę książkę, z niecierpliwością wypatrując końca. Mimo niesamowitej podróży, autor nie potrafił mi jej "niesamowicie" pokazać. Męczyły mnie głównie przemyślenia autora i jego "filozoficzne" wywody.

Mirko1981 | 2016-03-31
Przeczytana: 31 marca 2016

Nie jest to już tak świetna książka jak pierwszy tom. Więcej w niej opisów, własnych przemyśleń. Niewątpliwie Koperski ma wielki dar również w przekazywaniu swych myśli na papier. Ta pozycja również na długo pozostanie w mojej głowie.