Przez Syberię na gapę

Cykl: Tryptyk Syberyjski (tom 2)
Wydawnictwo: Stratus
7,42 (192 ocen i 32 opinie) Zobacz oceny
10
19
9
25
8
54
7
45
6
29
5
13
4
4
3
2
2
0
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788391189320
liczba stron
290
słowa kluczowe
syberia, koperski, podróże, wyprawa
język
polski
dodała
Nefele

Relacja z kolejnej wyprawy autora przez Syberię. Tym razem Romuald Koperski niewielkim gumowym pontonem płynie syberyjską rzeką Leną od jej źródeł w Górach Bajkalskich do ujścia w Morzu Arktycznym (4500 km). Tytuł książki nawiązuje do okoliczności w jakich autor odbył tę niecodzienną podróż. Koperski zmierzył się bowiem z Syberią nie posiadając odpowiedniego wyposażenia, zapasu żywności i...

Relacja z kolejnej wyprawy autora przez Syberię. Tym razem Romuald Koperski niewielkim gumowym pontonem płynie syberyjską rzeką Leną od jej źródeł w Górach Bajkalskich do ujścia w Morzu Arktycznym (4500 km). Tytuł książki nawiązuje do okoliczności w jakich autor odbył tę niecodzienną podróż. Koperski zmierzył się bowiem z Syberią nie posiadając odpowiedniego wyposażenia, zapasu żywności i pieniędzy. Za tę szaloną podróż jury w konkursie Za Dokonania Roku przyznało Koperskiemu nagrodę Kolosa oraz tytuł Podróżnika Roku 1999.

Przez Syberię na gapę jest opisem dzikiej przygody, pięknej przyrody oraz egzotycznej kultury. Sporo osobistych przemyśleń, które jak sam autor mówi - mogły mu się tylko przytrafić z dala od zgiełku cywilizacji i innych ludzi. Książka bezsprzecznie jest dowodem na to, że w dalszym ciągu nie brak ludzi, u których instynkt wędrowania jest silniejszy od nich samych i chyba w tym tkwi ich ogromna siła.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (525)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 920
Elżbieta | 2019-03-23
Na półkach: 2019, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 23 marca 2019

Koperski to albo jest nieprawdopodobnym szczęściarzem, albo zuchwałym konfabulantem, bo w tę opisaną przez niego szaleńczą wyprawę pontonem, od źródeł rzeki Leny do jej ujścia, wręcz trudno jest uwierzyć. Może nie dlatego, że płynął samotnie, że Lena to potężna rzeka, że płynie przez niewyobrażalnie bezkresne, a w dolnym biegu bezludne tereny, ale dlatego, że popłynął tam nieodpowiednio wyposażony nawet jak na biwak gdzieś w polskiej głuszy. Bez żadnych zapasów jedzenia,bez odpowiedniego namiotu,maszynki spirytusowej,bez odpowiedniego śpiwora i karimaty. Za broń służyła mu tylko siekiera. A przecież wiedział, że Syberia jest niebezpieczna, a pogoda na niej tak zmienna, że wręcz zabójcza. Pojechał prawie na wariata. A w dodatku bez pieniędzy. Wszystko wygląda zupełnie prawie nieprawdopodobne, ale czyta się bardzo dobrze. Sporo w książce informacji o syberyjskiej florze i faunie, o syberyjskich narodach, ich historii i tradycjach. A można też ją streścić w paru słowach: przepiękne...

książek: 723
Olena | 2017-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Rewelacja! Czytasz relację Koperskiego z wyprawy (samotny spływ pontonem po rzece Lenie – 4500 km bez pieniędzy, zapasu żywności, profesjonalnego sprzętu – wielki szacun!), a twój plecak właściwie pakuje się sam, byś i ty odbył równie niezwykłą podróż do niezwykłej krainy jaką jest Syberia właśnie. Otoczona aurą tajemnicy, przeklęta, przez wieki demonizowana, wciąż jednak potrafi powalić potęgą, pięknem, zachwycić oraz przerazić jednocześnie. Bogaty materiał zdjęciowy, ciekawostki o historii, klimacie, przyrodzie, zwyczajach ludów Północy, wspomnienia i zabawne, i jeżące włosy na głowie – całość czyta się jak dobrą powieść awanturniczo-przygodową. Dodatkowo można się przekonać, że po pierwsze nie ma jednej Rosji, a po drugie… że Rosja to też stan umysłu :). Nawet afera szpiegowska zmieni się w farsę, gdy podleje się ją morzem %. O co chodzi dokładnie, sprawdźcie sami! Lektura na najwyższym poziomie.

książek: 1770
Renax | 2015-02-23
Przeczytana: 21 lutego 2015

Po zachwycie 'Pojedynkiem z Syberią' z wielką ochotą sięgnęłam po następną książkę Koperskiego, który po kilku latach wrócił na Syberię. Tym razem Koperski zabrał ponton i postanowił przepłynąć Lenę.
Książka była gorsza niż 'Pojedynek'. Nie raz miałam ochotę rzucić tę Lenę i całe to czytanie... Nie udało się autorowi tym razem zbudować ciągłego obrazu podróży. Może sama podróż była tak nudna, ale autor co parę stron przerywa opis wędrówki różnymi kontrowersyjnymi przemyśleniami. I ja uważam, że to pomysł nietrafiony. Mógł przecież wydać 'Myśli zebrane', a czytelnika nie katować.... Bo wychodzi na to, że kwiatek, górka, pijany szaman, no wszystko kojarzy się Koperskiemu z księżmi. Wszystko porównuje do wad Kościoła, inkwizycji i wad naszego świata zachodniego.
Nie zamierzam łączyć Syberii z księżmi jak nasz autor, bo co ma piernik do wiatraka, ale nie zgadzam się aż z takim kontrastowym ukazaniem Sybiraków i naszego świata. Nie mnie oceniać gościnności tamtych ludzi, choć ponoć są...

książek: 209
robert | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane

Znowu rewelacyjna książka tego podróżnika. Świetnie napisana, nie nudziłem się ani minuty spędzając czas z tą książką. Opisy przyrody, ciekawe przemyślenia i zapierające dech w piersiach zdjęcia. Książka warta przeczytania.
Poniżej co ciekawsze cytaty.
"Człowiek ma w życiu cztery podpory: dom w którym mieszka, pracę którą lubi, ludzi z którymi świętuje lub bieduję, wreszcie ziemię, na której stoi jego dom. Każda z tych rzeczy jest równie ważna. Jeżeli któraś zacznie kuleć, wali się powoli cały świat".

"Po czterdziestu latach włóczęgi po wertepach życie, dotarło wreszcie do mnie, co jest w życiu najważniejsze: to zdrowie, dach nad głową, ciepło, bliska osoba i cokolwiek do jedzenia. To wszystko, nic więcej."

"Słowo Syberia w językach ludów mongolskich oznacza Śpiąca Ziemia. Osobiście jestem zdania, że nie należy zbytnio wcześnie jej budzić, gdyż najpiękniej wygląda właśnie we śnie.."

" Syberia bowiem to niezbadana do końca ziemia, to kawał świata, gdzie rządzą się jeszcze...

książek: 4338
ryszpak | 2015-06-14
Przeczytana: 13 czerwca 2015

Książka o samotnym spływie Leną, pontonem, tylko z wiosłami. Bez pieniędzy, z niewielką ilością jedzenia. Ze znajomością języka i zwyczajów... Można? Można.

Z racji rodzaju podróżowania mniej tu niestety tego, co w książkach Koperskiego najlepsze - kontaktów z ludźmi.

książek: 232
Anaki | 2014-02-04
Na półkach: Przeczytane

Moim zdaniem najlepsza część tryptyku.Autor opisuje spływ pontonem rzeką Leną,spotkania z ciekawymi ludźmi,mądre przemyślenia i trafne spostrzeżenia dotyczące wielu spraw ważnych dla nas ludzi.Samotna podróż temu sprzyja.Przepiękne opisy krajobrazów i przyrody,dla mnie bajka.By nie było tak różowo,minusem jest to,że pan Koperski na taką wyprawę wybrał się bez pieniędzy,czasami czułem zażenowanie czytając jak prosi się o jedzenie czy pomoc w jakiejś sprawie,której ze względu na brak pieniędzy nie może zrealizować. Jednak ogólnie książka wspaniała.

książek: 269
Runior | 2014-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2014

Ocena książki jest dla mnie trudna. Gdybym miał oceniać opisywaną wyprawę autora, to ocena wahałaby się pomiędzy 8 a 9. Niestety, recenzja dotyczy książki, a ta jest po prostu słaba. Opis samotnego spływu pontonem przez Syberię przerywany jest dywagacjami autora na przeróżne tematy i jego komentarzami na temat religii, polityki czy społeczeństwa. Pomimo że moje poglądy są w wielu kwestiach zbliżone, bardzo przeszkadzało mi to w lekturze. Książka ma słabo zaznaczoną strukturę, przypomina bardziej luźny zapis wydarzeń i refleksji autora. Wiele wątków i przygód autora aż prosi się o rozwinięcie, lecz zamykane są w kilku zdaniach. Książka raczej dla fanów Rosji i Syberii (do których się zaliczam), bo w dziedzinie literatury podróżniczo-włóczęgowskiej bardzo łatwo o ciekawsze pozycje.

książek: 582
Calineczka | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

"Przez Syberię na gapę" to trzecia książka autorstwa pana Koperskiego, którą miałam przyjemność przeczytać. Po raz trzeci "odbyłam podróż" przez tę piękną, ale jednocześnie bardzo niebezpieczną krainę. Poznałam również ludzi,którzy są pracowici, pomocni i otwarci, a ich charakter został ukształtowany przez surowy klimat. Dzięki rozbudowanym opisom przyrody, ludzi oraz zdarzeń, czytelnik bez problemu może sobie wszystko wyobrazić.
Podziwiam bohatera książki za niesamowitą energię, odwagę, otwartość na drugiego człowieka, głód poznawania, upór w osiąganiu zamierzonych celów, mimo wielu trudności, a także sytuacji, które nawet bezpośrednio zagrażają życiu i zdrowiu.
W treść książki są wplatane filozoficzne rozmyślenia, które mnie czasami troszeczkę drażniły, jednak rozumiem, że pan Koperski jest "podróżnikiem z krwi i kości" i często, jak sam dodaje,ciężko jest przelać na papier wszystko co się widzi i czuje, dlatego chociaż w taki sposób próbuje czytelnikowi to wszystko przekazać....

książek: 288
pozeraczksiazek | 2015-04-26

Nie jestem jakimś wielkim znawcą i fanem książek podróżniczych ale ta bardzo mi się podobała. Przyjemny język. Nie czyta się jej w jakimś wielkim napięciu może ale fakt w jakich warunkach Koperski przebył trase, budzi szacunek i podziw a może i pewnego rodzaju nawet zazdrość...Bardzo fajna książka.

książek: 78
Brzoza | 2018-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Istnieją jeszcze na Ziemi miejsca, które z powodu surowych warunków klimatycznych lub historycznych uwarunkowań są niemożliwe do zasiedlenia przez człowieka. W obiegowej opinii takim miejscem jest Syberia, której zła sława wynika z dwóch powodów. Pierwszym jest oczywiście klimat. Większość z nas słysząc o Syberii przywołuje w myślach obraz zimnej, skutej wiecznym lodem krainy położonej gdzieś na krańcach znanego nam cywilizowanego świata. Drugi powód "niechęci" do Syberii wynika z tego, że była ona miejscem zsyłek i śmierci tysięcy Polaków m.in. po klęsce Powstania Styczniowego w 1863r. oraz po zajęciu Kresów Wschodnich przez ZSRR w 1939r. Z krzywdzącymi stereotypami na temat tej krainy walczy Romuald Koperski, podróżnik i pisarz, autor książki "Przez Syberię na gapę", której czwarte wydanie ukazało się w 2016r. nakładem Wydawnictwa Bernardinum."Przez Syberię na gapę" stanowi drugi tom syberyjskiej trylogii Autora, na którą złożyły się "Pojedynek z Syberią" oraz...

zobacz kolejne z 515 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd