Cajtfikser

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Behemot". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
978-83-245-8785-8
ukyo

Cajtfikser to popularny przedmiot użytku codziennego. Ten niewielki aparat do podróży w czasie pozwala zapobiec przypaleniu zupy, zapolować na mamuty, naprawić parę starych błędów przeszłości i popełnić kilka nowych. Powstał przypadkiem, jako produkt uboczny studiów profesora Sauera nad zasadami ruletki.Podczas gdy większość obywateli zadowala się wykorzystywaniem cajtfiksera do oglądania raz po raz tego samego odcinka ulubionego serialu, dwóch pomysłowych młodych ludzi postanawia użyć go, żeby skłonić babcię do zmiany niekorzystnego testamentu. To niełatwe zadanie, zwłaszcza że krnąbrna starsza pani rozstała się już z tym światem.

[Wydawnictwo Dolnośląskie, 2009]

ukyo | 2010-11-17
Przeczytana: listopad 2010

"Cajtfikser" dostarcza paru problemów. Szkoda, że problemów dla czytelnika.

Jeden. Już samo założenie fabularne na jakim opiera się książka (ogólnodostępne cofanie czasu dla każdego, dzięki przenośnemu łatwemu w zakupie urządzeniu) jest lekko mówiąc niebezpieczne dla całościowej formy książki. Ekwilibrystyka to duża, aby historia nie brzmiała śmiesznie/żałośnie. Nie jeden doświadczony autor pewnie by poślizgnął się w temacie. Co się dzieje gdy zabiera się za to autora świeża dla której jest to debiut powieściowy? Łatwo zgadnąć.

Dwa. Postacie to jakieś totalne nieporozumienie. Ciekawe czy autorka w poszukiwaniu weny podpatrywała swoich sąsiadów, ale z tak nudnymi i przewidywalnymi bohaterami dawno nie miałem do czynienia.

Trzy. Nie wiem dla kogo Cajtfikser powstał. Ani to propozycja dla miłośników s-f, ani lekkich humorystycznych czytadełek (bo rzecz zwyczajnie męczy niedopracowaniem), ani literatura młodzieżowa. Dla kogo to? Chyba że dla kobiet, które poczytują program...

pocieszna | 2014-08-19

Powiastka zabawna, wakacyjna. Aż sama się zdziwiłam, że można się tak uśmiać.
Autorka raczej nie wgłębiła się w swoje postaci, ani w historie, jednak porusza ciekawy temat: "gdybanie". Ileż to razy wypowiadamy znamienne "gdyby można było cofnąć czas". I co się okazuje? Że czas można cofnąć, ale my nadal popełniamy te same błędy.W tych samych sytuacjach zachowujemy się dokładnie tak samo, jak kilka razy wcześniej.
Książka do filozoficznych, moralistycznych zbytnio nie należy, ale bawi, jednocześnie pozostawiając w nas maleńki znak zapytania ;)

Krzeslicko | 2016-07-20
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane

Powieść jest totalnym nieporozumieniem.
Jak na książkę napisaną w języku polskim, znalazłem dużą ilość błędów interpunkcyjnych, składniowych. W niektórych miejscach występuje zły zapis dialogów, a fabuła jest słabo przemyślana.
Sam pomysł na świat uważam za dobry, natomiast wykonanie jest czymś, co go niszczy. Nie jestem także przekonany, czy akurat takie postacie (de facto będące stereotypami, których pełno w podrzędnych amerykańskich filmach. Weźmy na przykład braci, z których jeden jest ,,mózgiem" operacji, a drugi uroczym fajtłapą) nadają się na bohaterów powieści mającej nomen omen zaciekawić czytelnika.
Ostatecznie nie polecam, ale warto wyrobić sobie swoją opinię.

Kyrtap1993 | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016