Ardeny 1944-1945

Wydawnictwo: Bellona
bitwy, Ardeny, II wojna światowa
historia
Getos

24 grudnia na zachodnim brzegu Ourthe, między Hotton i Marche, swe ataki wznowiła 116 DPanc. Niemcy uderzyli na pozycje 84 DP, a zwłaszcza 334 pułku obsadzającego samo Hotton. Zaciekłe walki trwały do 26 grudnia. Amerykanie otrzymali wydatne wsparcie 628 batalionu niszczycieli czołgów, wozów bojowych 3 DPanc, lotnictwa i artylerii. Pancerniaków von Waldenburga wzmocniła Brygada Eskorty Wodza. W pewnym momencie czołgi Grupy Bojowej Bayera ze 116 DPanc, wdarły się na ulice Hotton. Doszło do walk na bardzo małym dystansie. Żołnierze obsługujący działa przeciwpancerne strzelali dopóty, dopóki nie zmiażdżyły ich gąsienice nacierających wozów niemieckich. Ob ie strony poniosły wysokie starty, ale ostatecznie zaciekły opór obrońców miasta zmusiła nacierających do odwrotu.

źródło opisu: Bellona, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie