Gdy zabili naszego ojca

Tłumaczenie: Stokłosa Bożenna
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
After They Killed Our Father. A Refugee from the Killing Fields Reunites with the Sister She Left Be
literatura faktu
alabe

„Bogata w szczegóły relacja, ukazująca siłę więzi rodzinnych, mimo spustoszeń czynionych przez wojnę… Przejmująca i poruszająca… Niezwykle istotna dla naszych czasów”. Amnesty International „Loung Ung jest głosem Kambodży. Kraj ten ma szczęście, że reprezentuje go ktoś taki”. Angelina Jolie Ambasador Wysokiego Komisarza ONZ do Spraw Uchodźców Ta mocna, rozdzierająca serce historia...

Amnesty International

Angelina Jolie
Ambasador Wysokiego Komisarza ONZ do Spraw Uchodźców

Ta mocna, rozdzierająca serce historia opowiedziana w prosty sposób pomaga nam zrozumieć, co się dzieje, kiedy rodzina zostaje rozdzielona przez politykę i wojnę. Wstrząsająca opowieść o ludobójstwie i przetrwaniu jest zarazem pełną czułości i bólu opowieścią o życiu dwóch sióstr, o ich odrębnych światach i odmiennych losach, o długotrwałych skutkach wojny, która wszystko zmienia, unicestwia, wykorzenia.

Loung Ung ocalała z Pól Śmierci w Kambodży, gdzie miały miejsce jedne z najkrwawszych wydarzeń w historii XX wieku. Po utracie rodziców i dwóch sióstr uciekła w 1980 roku do USA; miała wtedy zaledwie dziesięć lat. Ukazując kontrast między swoim życiem na bogatym Zachodzie a życiem siostry, która poruszała się po zaminowanych polach i przetrwała ataki Czerwonych Khmerów, Loung nie jest wolna od poczucia winy, że była tą, która miała więcej szczęścia.

[Bauer-Weltbild Media, 2008]

źródło okładki: Zdjęcie autorskie Ewa-Książkówka

Madi | 2013-07-06
Przeczytana: 05 lipca 2013

Jest to poruszająca historia o życiu dwóch sióstr, które przez okrutny los jakim była wojna w Kambodży zostały rozdzielone.
Jedna jest w Ameryce z najstarszym bratem,a druga pozostaje w Kambodży z pozostałymi 2 braćmi i wujostwem.
Książka opisana jest prostym językiem-jest tu opisany świat widziany oczyma dziecka-dwóch sióstr żyjących w odmiennych światach.
Jest to również piękna opowieść o mocnych więzach rodzinnych , wielkim przywiązaniu i pięknej miłości do rodziny.

agata06 | 2015-04-16
Na półkach: Azja, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2015

Okropne były losy mieszkańców Kambodży w czasie rządów Czerwonych Khmerów, aż trudno uwierzyć, że to ludzie ludziom zgotowali ten los. Historia przedstawiona w książce nawiązuje do tych trudnych czasów i opisuje uczucia rozdzielonych sióstr, z których jedna pozostała w rodzinnym kraju podczas gdy drugiej udało się wyemigrować do USA. Niestety sposób w jaki napisana jest książka sprawia, że nie wciąga. W mojej opinii autorka przedstawiła autentyczne wydarzenia w sposób jaki czuła - dla mnie niestety przeciętny.

Anna | 2016-01-13

Bardzo ciekawie przedstawione losy mieszkańców Kambodży w czasach rządów Czerwonych Khmerów. Poruszająca historia dwóch rozdzielonych sióstr. Trudno się od niej oderwać.

NatsuoRei | 2012-11-09

Niezwykła książka opisująca losy kambodżańskiej rodziny przed oraz w czasie panowania Czerwonych Khmerów. Autorka opowiada w niej jak wyglądało jej życie, ile wycierpiała, ale również ile miała szczęścia, że przeżyła i z jakimi stereotypami po wyjeździe do USA musiała się zmierzyć. Książka bardzo wzruszająca i budząca wiele emocji różnego rodzaju. Dużym plusem są zamieszczone w niej zdjęcia autorki i jej rodziny.

futurfrog | 2012-12-31

Wstrząsająca.