Ocalona aby mówić

Seria: Ocalona
Wydawnictwo: Duc In Altum
Left to tell
Klaudia

Fabułę książki stanowią osobiste wspomnienia autorki jako naocznego świadka i dawnej ofiary krwawej masakry ludności plemienia Tutsi przez członków plemienia Hutu w 1994r. Wówczas to w trwającej trzy miesiące międzyplemiennej rzezi zginęło 800 tys. - 1 mln członków plemienia Tutsi, w większości w okrutny sposób zabitych maczetami. Ona sama uniknęła śmierci, chroniąc się u znajomego pastora z plemienia Hutu, który ukrył ją wraz z sześcioma kobietami w malutkiej łazience. Przez trzy miesiące drzwi do łazienki były przesłonięte meblem. Raz na dobę, w godzinach nocnych, pastor otwierał drzwi do łazienki, aby dostarczyć im pożywienie. W tym samym czasie należący do plemienia Hutu oprawcy, przy pomocy maczet wymordowali rodzinę autorki: jej rodziców, brata i siostrę.

Marianna | 2019-07-08

Lektura skłaniająca do refleksji i rachunku sumienia. Autorka nie epatuje brutalnością, chociaż z pewnością także nie upiększa i nie łagodzi opisywanych zdarzeń. Ujmujące są pokój, prawość i prawda tego pięknego świadectwa. Druga część, równie poruszająca, zawiera zdjęcia rodzinne, które wzruszą każdego, kto, jak ja, przywiązał się do rodziców i braci Immaculee. Wielką wartością tej książki (i następnej) jest prostota.

Jarni | 2019-06-11
Przeczytana: 07 czerwca 2019

Ta książka wstrząsnęła mną do szpiku kości. Szokowała i wzruszała bardzo często. Trudno było powstrzymać się od łez dowiadując się o przerażających wydarzeniach jakie miały miejsce w Ruandzie.

Historia Immaculee jest bardzo smutna, choć zaczyna się latami beztroskiego dzieciństwa. W szkole dopiero uświadamia sobie, że bycie Tutsi jest czymś gorszym. Kiedy wybucha masakra jej świat rozsypuje się, ale jest na tyle silna aby się nie poddawać. Oddaje swoje życie Bogu, co jest ekstremalnie trudne. Wybacza oprawcom swojej rodziny co jest niewyobrażalne.

Książka ukazuje bezsens wojny, która niszczy i zabija a nie rozwiązuje żadnych spraw. 1994 rok był niedawno i szczególnie trudno uwierzyć, że stało się to naprawdę.

Soledad | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Porażająca historia napisana oszczędnym, wręcz skromnym językiem. Fakty przydają jej znaczenia historyczne i emocjonalnego. Sądzę, że każdy powinien przeczytać to świadectwo, a nie karmić się okrucieństwem gier komputerowych czy filmów o wątpliwej jakości. To opowieść o sile wiary a raczej o mocy i bliskości Boga, bo tylko On jest w stanie obdarzyć człowieka umiejętnością przebaczania.

Na_regale_u_Lidii | 2018-07-02

Zapraszam do zapoznania się z recenzją książki na blogu: https://fascynujacyswiatksiazki.blogspot.com/2018/07/ocalona-aby-mowic.html

Agi | 2017-10-07
Przeczytana: 07 października 2017

Po II w .św. gloszono dumne hasła Nigdy nie pozwolimy aby takie zlo sie powtorzylo, Stop dla przemocy, ludobojstwa i co ??? Powstało dużo organizacji, wojska doskonale wyposażone i tak nie zdołano zapobiec tak ogromnej tragedii.Tak sie dzieje gdy dzieli sie ludzi na Polnoc Poludnie,Kasty, Plemiona odcienie skory itd. I az trudno sobie wyobrazic, ze zbrodniarze zdołali tego dokonać tylko za pomocą maczet.

Arancione | 2017-07-02
Przeczytana: 21 marca 2017

Podejrzewam, że w normalnych okolicznościach nigdy bym po tę książkę nie sięgnęła. Ani specjalną sympatią nie darzę biografii, ani kwestia ludobójstw w Afryce nigdy nie była mi nazbyt bliska. Wiem tyle co wszyscy, czyli w sumie niezbyt wiele. Kiedy jednak ksiądz, którego darzę naprawdę olbrzymią sympatią i szacunkiem, zaproponował mi, że pożyczy mi ją, bez wahania skorzystałam. Z jednej strony troszkę głupio mi było odmówić, a z drugiej... Po prostu na pierwszy rzut oka wydała mi się ciekawa.
Ku mojemu zaskoczeniu „Ocalona, aby mówić” naprawdę poruszyła coś we mnie i okazała się niezwykłą lekturą.
Chcę zaznaczyć na początku, że nie będzie to typowo opinia. Po prostu najpierw przedstawię Wam temat, jaki książka porusza, a potem podzielę się z Wami moimi przemyśleniami. Mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko temu ;)

RESZTA RECENZJI: http://ksiazkoholizm--postepujacy.blogspot.com/2017/06/074-ocalona-aby-mowic-immaculee.html

Anna | 2016-10-28
Przeczytana: 27 października 2016

Dawno przeczytana. Nigdy nie pozwoli mi o sobie zapomnieć.
Takiej nienawiści człowieka do człowieka, sąsiada do sąsiada mój umysł
nie jest w stanie pojąć. Tak jak i tego, że cudem bohaterka wspomnień i ofiara krwawej masakry ludności plemienia Tutsi przez członków plemienia Hutu w 1994r zdołała przeżyć, żeby zaświadczyć o tej zbrodni. Ja mogłam tylko wysłuchać jej…
Cierpiałam czytając, ale moje cierpienie było niczym w porównaniu z tym co przeżyła autorka.
Takich książek się nie ocenia. Takich historii należy słuchać i przekazywać dalej…

Justyna Antoniewicz | 2016-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

Przerażająca, wstrząsająca i prawdziwa historia 23-letniej Immaculee dziewczyny, która zapisała w swojej książce własne wspomnienia z masakry, którą przeżyła jako jedyna..została ocalona, zamknięta z innymi kobietami była w łazience..dużo czytała biblię, modliła się do boga wierzyła, że przejdzie przez to piekło.
Jej rodzina została wymordowana przez plemię Hutu, wszystkim z plemienia Tutsi zabijali, nikogo nie oszczędzali.
Ona sama przeżywała męki, tortury i ciężkie chwile będąc małym dzieckiem.
Zaszczepioną miała religię Katolicką, którzy rodzice jej wpajali od dzieciństwa.
Zasmuciła mnie ta opowieść dziejąca się w Ruandzie, gdzie ludobójstwo było książka wstrząsnęła mną, poraziła...wzruszyła mnie strasznie.
Po tej książce trudno mi się pozbierać,,,co za okrutne cierpienia przeszli ci ludzie.
Książka z literatury faktu wywarła na mnie ogromne wrażenia!!!

Łukasz | 2016-07-28

Bardzo poruszająca książka. Autorka opowiada swoje przeżycia i odczucia z czasów przed, w trakcie i po ludobójstwie w Rwandzie, do którego doszło przez idiotyczny podział plemienny. Większość szczuła na mniejszość w taki sam sposób, w jaki dziś szczuje się np. na osoby LGBT. Pomimo, że jestem agnostykiem, to opisy modlitw i przemyślenia religijne autorki nie irytowały mnie, przeciwnie, oddawały część jej charakteru i przeżyć, przez co pomimo czasami przydługich rozważań religijnych, ogół dużej ilości wiary w tej książce wcale nie razi. Momentami jest tak wzruszająca albo przykra, że trudno powstrzymać się od łez. A czytałem ją jeżdżąc komunikacją miejską, to wypadało się jakoś powstrzymywać. W każdym razie szczerze, bardzo polecam.

Medelyn1225 | 2016-06-16

Prawdziwa historia. Zadziwia. Daje wiarę w ludzi. Odbiera wiarę w ludzi. Wzrusza. Zastanawia. Odmienia.