Cywilizacja odrodzenia

8306011945
renesans, odrodzenie
historia
Iwona

Klasyczna już synteza historyczna o czasach renesansu. Pięknie wydana edycja z ilustracjami i mapami.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Państwowy Instytut Wydawniczy

Jacek | 2019-01-15
Przeczytana: 09 stycznia 2019

Za późno! I to o wiele lat za późno! Tę książkę powinienem przeczytać co najmniej 30 lat temu!
Jean Delumeau wydał swoją „Cywilizację Odrodzenia” w 1967 r., w Polsce wydano ją równo 20 lat później. Ale ze względu na zainteresowania, a i studia także, wiedziałem o pracy wcześniej. Jakoś jednak, już po polskiej edycji, nie mogłem się zabrać za czytanie, bo to w końcu podręcznik, synteza epoki, część wielkiej syntezy dziejów, autorstwa badaczy francuskich. No i cierpliwie książka czekała na półce na swój czas. A kiedy już przeczytałem całość (bo fragmenty znałem wcześniej, były mi potrzebne do pracy), okazało się, że spóźniłem się bardzo. Bo od wydania (ponad pół wieku temu) część sądów autora uległo dezaktualizacji, pojawiły się nowsze, równie wnikliwe, ale pełniejsze opracowania i dziś dzieło Delumeau to znakomity przykład dawnych, solidnych prac naukowych. Ale jako podręcznik epoki odrodzenia już tylko dzieło historyczne. Ponieważ interesuję się historią historiografii, czytania...

Andromache | 2017-02-07
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 06 lutego 2017

Autor pisze w sposób dosyć ciekawy, zwłaszcza interesująco opisuje życie codzienne i elementy kultury, niestety odkrycia geograficzne i bankowość są przedstawione odstraszająco :( A szkoda, bo przemiany ówczesnej epoki pod tym względem były pouczające. Książka polecona przez wykładowcę na uniwersytecie i wbrew pozorom nie jest nudna, także będzie dobra dla osób mających trochę czasu (dosyć gruba!) i chęci na zapoznanie się z dorobkiem renesansu.

Apfelbaum | 2016-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2016

Ujęcie charakterystycznych cech okresu odrodzenia w takich aspektach jak:
- rozwój państw i kultur narodowych;
- odkrycia geograficzne;
- próba syntezy średniowiecza z starożytnością;
- reformy Kościoła;
- rozwój technologii wojskowych;
- powstanie skomplikowanej sieci powiązań finansowych;
- przemiany systemu cechowego;
- znaczenie roli bogactwa;
- narodziny luksusu w szczególności pojawienie się zjawiska mody;
- pojawienie się rozróżnienia pomiędzy statusem dziecka, a dorosłego człowieka;
- upadek autonomii Uniwersytetów i umasowienie się edukacji;
- odrodzenie się pogaństwa, wiary w czary, astrologię, oraz podobne zjawiska.

Jak na tak wielowymiarowe przedstawienie cywilizacji odrodzenia, to tom jest bardzo mały, a problemy bardziej wskazane niż zgłębione. Warto jednak przeczytać książkę, by lepiej rozumieć bardziej szczegółowe monografie.

Balcar | 2015-08-28

Mam mieszane uczucia odnośnie tej pozycji, z jednej strony klasyka historiografii, a z drugiej strony to taka kompilacja o Renesansie, którą niekiedy czyta się trochę topornie. Dla mnie na przykład świetnie się czytało fragmenty o odkryciach geograficznych, natomiast rozdziały o bankowości czy wychowaniu dzieci zwyczajnie mnie męczyły i nużyły.

bloodymaarta | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Dzieło przeznaczone dla czytelników chcących pogłębić swoją wiedzę z zakresu kultury Odrodzenia. Pozycja warta polecenia, bardzo ciekawa i posiadająca wiele interesujących faktów.

Ania | 2013-01-27

Fragmenty z którymi się zapoznałam bardzo mnie zainteresowały i pomogły w przygotowaniu się do zajęć przewidywanych w ciągu minionego półrocza. Myślę ,że na tym moja przygodna za tą książką się nie skończy i ,że będę do niej sięgać jeszcze nieraz .

| 2012-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Składam pokłon tłumaczce tekstu - pani Eligii Bąkowskiej. To w jej tłumaczeniu renesans wydawał się bliski Czytelnikowi, tak jakby ktoś wspominał stare, dobre czasy. Jean Delumeau ukazał renesans nie tylko jako powrót do takich wartości jak mądrość, młodość czy piękno, ale rozpatrywał także cienie tej epoki jak epidemia dżumy, głód i liczne wojny, przeważających na terenach imperiów kolonialnych. Autor zwrócił uwagę zarówno na przypisanie nowej roli kobiety w społeczeństwie, jak i zjawisko "odkrycia" dziecka. Rozpisał się także w najważniejszych osiągnięciach cywilizacyjnych m.in.: z geografii, astronomii, metalurgii srebrnej, zegarmistrzostwa. Porównując inne lektury będące tłumaczeniem z języka francuskiego, które miałam w ręku, ta jest jedną z najlżejszych. Jeśli szukacie dobrego opracowania o epoce renesansu np. do wypracowania z historii na maturę rozszerzoną, to zdecydowanie polecam tę publikację.