Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu. Tom I

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-00743-5
historia
Wilczek

Opracowali: Benedetto Bravo, Aleksandra Krzyżanowska, Andrzej Kunisz, Jan Trynkowski, Ewa Wipszycka, pod redakcją Ewy Wipszyckiej. Vademecum pisaliśmy z myślą o rozmaitych czytelnikach: przede wszystkim o studentach, którym trzeba ułatwić kontakt z wynikami badań nad starożytnością klasyczną; w dalszej perspektywie o młodszych i starszych badaczach poszukujących pierwszej pomocy na terenie...

Vademecum pisaliśmy z myślą o rozmaitych czytelnikach: przede wszystkim o studentach, którym trzeba ułatwić kontakt z wynikami badań nad starożytnością klasyczną; w dalszej perspektywie o młodszych i starszych badaczach poszukujących pierwszej pomocy na terenie leżącym poza zasięgiem ich codziennych badań.

Gdy przed laty kupiłem tę książkę w antykwariacie i zaraz potem ją przeczytałem, moje odczucia nie były najlepsze. Ale też źle zrozumiałem sens istnienia tego typu publikacji. Ich się nie czyta. Z nich się korzysta. Wtedy o tym nie wiedziałem, teraz już wiem, to chyba plus dla mnie. Poszczególne rozdziały przedstawiają różne nauki, z których korzystają badacze antyku klasycznego. Mamy więc teksty poświęcone historiografii antycznej, epigrafice, numizmatyce czy papirologii. Czytanie tej książki dla przyjemnej lektury albo dla zdobycia wiedzy faktograficznej jest kompletną pomyłką. "Vademecum..." uczy korzystania ze specyficznych dla antyku rodzajów źródeł i z całą pewnością zawiera ona dużo informacji o charakterze dość praktycznym, które np. studentom piszącym prace o świecie starożytnym na pewno się przydadzą.

Tomasz Babnis

BeArcik | 2012-02-02

Nigdy nie byłam i nie będę historykiem starożytnej Grecji i Rzymu dlatego radośnie odłożę tę książkę w najgłębszy kąt i nigdy, a na pewno nie w najbliższym czasie, nie skończę. Nie dość, że temat zupełnie nie dla mnie to jeszcze bardzo drobny druk, sprawiający, że bardzo wolno się czyta. Z pewnością mogłaby być wartościowa dla pasjonatów tematu, ale nie dla mnie,

Dzieckokwiatu | 2010-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2010

Przydatne do źródeł historycznych, na studiach historycznych. Poza tym, nie wiem czy kogoś mogło by to zainteresować, raczej nie.

Anna | 2016-11-25
Na półkach: Antyk, Posiadam, Przeczytane