Tajemnica Campanelli

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Le mystere Campanella
campanella
jagarkar

Tomasz Campanella (1568-1639), jedna z najbardziej zagadkowych postaci epoki nowożytnej, był synem Kalabryjczyka analfabety, a mimo to stał się filozofem o międzynarodowej sławie. Odbył studia dzięki dominikanom, do których zgromadzenia wstąpił jako młody chłopiec. Za swe poglądy trzydzieści lat spędził w więzieniach Rzymu, Padwy i Neapolu, gdzie napisał ogromne i skomplikowane dzieło, którego większą część zredagował dzięki znakomitej pamięci. Cudem uniknął spalenia na stosie. Przebywając w więzieniach słał list za listem do kolejnych papieży, wpływowych kardynałów, władców Hiszpanii, austriackich arcyksiążąt, a także do Galileusza. Uchodził za znawcę gwiazd i po wyjściu z więzienia przez pewien czas pełnił funkcję osobistego astrologa papieża Urbana VIII, obawiającego się rychłej śmierci z powodu niekorzystnego horoskopu. Był przeciwnikiem Arystotelesa i nie znosił „ateusza” Machiavellego. W obawie przed represjami uciekł do Francji. Przez ostatnich pięć lat życia był doradcą Richelieu do spraw włoskich. Po raz ostatni zaistniał publicznie, sporządzając – na prośbę Anny Austriaczki i Richelieu – horoskop Delfina, przyszłego Ludwika XIV! Trudno sobie wyobrazić w tej epoce los bardziej zdumiewający i zróżnicowany. Jego biografia to w zasadzie gotowy scenariusz filmowy.

źródło opisu: Wydawnictwo Pax, 2011

źródło okładki: http://www.iwpax.com.pl/produkt-tajemnica-campanelli-435.html