Cywilizacja odrodzenia

Jean Delumeau Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
La Civilisation de la Renaissance
Eligia Bąkowska
Rodowody Cywilizacji
renesans odrodzenie

Na półkach: , , , ,

Za późno! I to o wiele lat za późno! Tę książkę powinienem przeczytać co najmniej 30 lat temu!
Jean Delumeau wydał swoją „Cywilizację Odrodzenia” w 1967 r., w Polsce wydano ją równo 20 lat później. Ale ze względu na zainteresowania, a i studia także, wiedziałem o pracy wcześniej. Jakoś jednak, już po polskiej edycji, nie mogłem się zabrać za czytanie, bo to w końcu...

Autor pisze w sposób dosyć ciekawy, zwłaszcza interesująco opisuje życie codzienne i elementy kultury, niestety odkrycia geograficzne i bankowość są przedstawione odstraszająco :( A szkoda, bo przemiany ówczesnej epoki pod tym względem były pouczające. Książka polecona przez wykładowcę na uniwersytecie i wbrew pozorom nie jest nudna, także będzie dobra dla osób mających...

Ujęcie charakterystycznych cech okresu odrodzenia w takich aspektach jak:
- rozwój państw i kultur narodowych;
- odkrycia geograficzne;
- próba syntezy średniowiecza z starożytnością;
- reformy Kościoła;
- rozwój technologii wojskowych;
- powstanie skomplikowanej sieci powiązań finansowych;
- przemiany systemu cechowego;
- znaczenie roli bogactwa;
- narodziny luksusu w...

Mam mieszane uczucia odnośnie tej pozycji, z jednej strony klasyka historiografii, a z drugiej strony to taka kompilacja o Renesansie, którą niekiedy czyta się trochę topornie. Dla mnie na przykład świetnie się czytało fragmenty o odkryciach geograficznych, natomiast rozdziały o bankowości czy wychowaniu dzieci zwyczajnie mnie męczyły i nużyły.

Dzieło przeznaczone dla czytelników chcących pogłębić swoją wiedzę z zakresu kultury Odrodzenia. Pozycja warta polecenia, bardzo ciekawa i posiadająca wiele interesujących faktów.

Fragmenty z którymi się zapoznałam bardzo mnie zainteresowały i pomogły w przygotowaniu się do zajęć przewidywanych w ciągu minionego półrocza. Myślę ,że na tym moja przygodna za tą książką się nie skończy i ,że będę do niej sięgać jeszcze nieraz .

Składam pokłon tłumaczce tekstu - pani Eligii Bąkowskiej. To w jej tłumaczeniu renesans wydawał się bliski Czytelnikowi, tak jakby ktoś wspominał stare, dobre czasy. Jean Delumeau ukazał renesans nie tylko jako powrót do takich wartości jak mądrość, młodość czy piękno, ale rozpatrywał także cienie tej epoki jak epidemia dżumy, głód i liczne wojny, przeważających na terenach...

• Historia
  • Renesans