Mezopotamia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Akademickie Dialog
historyczna

AllAboutEve | 2016-03-23

Mezopotamia to jedna z najstarszych, a moim skromnym zdaniem najwspanialszych cywilizacji starożytnego świata, gdyż wywarła wielki wpływ na wszystkie późniejsze cywilizacje. Powyższa pozycja obejmuje rozwój Mezopotamii od jej narodzin aż po upadek Babilonu. George Roux posiada ogromną wiedzę i przekazuje ją klarownie i zajmująco. Dowiedziałam się wiele o sławnych miastach-państwach, o wszystkich głębokich przemianach gospodarczych i społecznych, o sztuce, literaturze, religii, wybitnych realizacjach architektonicznych, "rewolucji neolitycznej". Świetnie opisane zostały zwłaszcza związki z innymi kulturami i ościennymi regionami. Jeżeli kogoś interesuje historia Bliskiego Wschodu, jak najbardziej polecam powyższą pozycję, tym bardziej, iż podręczniki do historii bardzo rzadko już o niej wspominają.

Piks | 2015-08-04

Podstawowe źródło wiedzy dla osób zainteresowanych starożytną Mezopotamią - jej historią i kulturą. Mimo, że książkę napisano dobre dekady temu nadal jest bardzo aktualna i przystępna.

Elevander | 2013-04-14
Przeczytana: 04 października 2016

Moim zdaniem najlepsza książka o Wschodzie starożytnym. Napisana bardzo przystępnie i na dobrym poziomie merytorycznym. Autor w kolejności chronologicznej omawia kolejne cywilizacje starożytnej Mezopotamii: Sumer, Akad, Babilon, Asyrię. Książka stoi na pograniczu historii i archeologii, ale pojawiają się w niej także informacje o religiach, literaturze i sztuce tego rejonu. Narracja osadzona jest o dzieje polityczne, ale wiele miejsca poświęcił Roux życiu codziennemu mieszkańców Międzyrzecza. Jedna z moich ulubionych książek w ogóle, czytałem już trzykrotnie i pewnie do niej jeszcze wrócę.

Tomasz Babnis

Kamil Kopacewicz | 2013-08-06
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo dobra książka, podstawowe wprowadzenie do kultury i przyjazny język, mimo bardzo wysokich kompetencji naukowych.
Studiuję tę tematykę i mogę zarekomendować "Mezopotamię" jako wiarygodną. A nawet ciekawą.

michal_frikucak | 2016-08-07
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Obszerna historia Mezopotamii. Książka napisana w bardzo szczegółowy niejako listująca po kolei, królestwa, luby, władców (a było ich naprawdę sporo) i podboje na opisywanych terenach. Z tego powodu polecam raczej hobbystom tematu, niż osobom, które pierwszy raz zagłębiają się w ten fascynujący świat dawnej Mezopotamii.

Pyro | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016
| 2016-01-08
relanium | 2015-06-26
Konradini | 2015-04-10
Maciej Gutowski | 2015-02-14
Redaktorzy LC polecają książki na Gwiazdkę

Do Świąt zostały jeszcze dwa tygodnie. To dobry moment, żeby zaplanować zakup prezentów. My, mole książkowe nie mamy najmniejszego problemu z odpowiedzią na pytanie: co kupić? Wiadomo, książkę! Ale już z wyborem konkretnego tytułu może być gorzej. Jeśli stoicie bezradnie przed księgarnianymi półkami, bądź nie wiecie jaki tytuł wpisać w wyszukiwarkę, zapoznajcie się z rekomendacjami naszych serwisowych redaktorów.