Historia raju. Ogród rozkoszy

historia
2017-07-30
Emilia Bąkowska
Emilia Bąkowska historia powszechna wyobrażenia religia raj

Jak wskazuje tytuł, książka o raju – koncepcjach (rozważania, czy on znajduje się fizycznie na ziemi, czy w niebie, czy opisy należy traktować dosłownie czy metaforycznie itp.), o cudach, które powinien zawierać, o położeniu... Ale przede wszystkim o ewolucji tych elementów.

Dość dużo miejsca poświęcono geografii — gdzie powinien leżeć (długo panował konsensus, że na...

Bardzo interesujące studium biblijnej narracji o rajskim ogrodzie, ujęty w perspektywie diachronicznej. Nie znajdziemy tu zatem refleksji o micie w perspektywie np. morfologii kultury, ale jego historyczne transformacje od czasów przedchrześcijańskich, aż po wiek dziewiętnasty. Autor przywołuje bardzo liczne odmiany legendy, wspomagając się bardzo liczną ilością tekstów...

Dla naukowej książki opinia nienaukowa: jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć jak przez stulecia myślano o Edenie, to polecam tę właśnie pozycję. Wiele, z dzisiejszego punktu widzenia, wręcz śmiesznych rozważań przywołanych przez autora (np. ile wzrostu miał Adam? o której godzinie Ewa go skusiła?) Dużo porządnie przeprowadzonych badań historycznych podanych w przystępnej formie.

• Historia
  • Religia