Maraton

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
historia
Witold Lisek

"A gdyby to Persowie zwyciężyli pod Maratonem? Gdyby opanowali Ateny? Nie, nie stałoby się nic strasznego. Miastu nie groziła zagłada. Bieg dziejów, przynajmniej początkowo, przynajmniej pozornie, nie uległby żadnej zmianie istotnej. Państwem oczywiście władałby tyran, osadzony na Akropolu przez wodzów króla; już się znajdował na pokładzie jednego z okrętów floty i wylądował wraz z najeźdźcami pod Maratonem."

źródło opisu: PW, 1989

źródło okładki: zdjęcie autorskie

fulmir | 2018-04-10
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Maraton w dzisiejszych czasach przede wszystkim kojarzy się z biegiem długim na 42 km, ale warto też wiedzieć skąd wzięła się jego tradycja. Maraton to tak naprawdę nazwa greckiej miejscowości oddalonej od Aten o około właśnie 42 kilometry. Wiąże się z tym pewna historia, którą pewnie wszyscy znają, ale przytoczę ją tu pokrótce. Po grecku jego nazwa oznacza koper, który w kiedyś rósł tam w znacznych ilościach. Książka skupia się przede wszystkim na politycznym tle bitwy pod Maratonem, która miała miejsce w 490 r p.n.e. Tym tłem był bunt greckich państw-miast przeciwko zwierzchności Persów. Bitwa rozegrała się pomiędzy Ateńczykami pod wodzą Miltiadesa a Persami pod wodzą Dariusza. Choć przewaga była po stronie Persów udało się ją wygrać Grekom. Wróg został jednak tylko odparty a nie rozbity i trzeba było ostrzec Ateny. Pewien Grek udał się więc biegiem do Aten i pokonał około 37 km po czym przybiegłszy na miejsce krzyknął zwycięstwo po czym padł martwy. Warto podkreślić, że jest to...

Elevander | 2013-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2013

W swojej książce "Maraton" A. Krawczuk podjął temat tak ważnej dla greckiej (a więc i europejskiej) tożsamości bitwy. Myliłby się jednak ten, kto myślałby, że praca ta dotyczy tylko i wyłącznie samej kampanii. Autor dokładnie przedstawia bowiem obie strony konfliktu. Szczególnie dokładnie opisani zostali przywódcy obu stron: Miltiades oraz Dariusz. Ich losy przedstawił Autor w oparciu o Herodota, który jest głównym źródłem do dziejów Grecji tego okresu. A ponieważ w "Dziejach" dużo się dzieje, także "Maraton" należy do ciekawszych książek A. Krawczuka. Na tyle ciekawym, że wróciłem do niego po latach. Autor opierając się na Herodocie wiedzie czytelnika po świecie śródziemnomorskim przełomu VI i V w. p.n.e. Oprócz spraw z dziedziny polityki i wojny sporo jest wzmianek o greckiej poezji czy malarstwie wazowym, ukazuje więc ten świat w sposób pełniejszy niż poświęcone tylko wojnom i polityce studium. Znakomity język Autora tylko ułatwia przyswajanie wiedzy.

Tomasz...

michnar3 | 2016-10-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia, 2016
Przeczytana: 15 października 2016

"Maraton" Aleksandra Krawczuka jest bardzo dobrą pozycją dla wszystkich, którzy chcą zgłębiać wiedzę na temat Starożytnej Grecji. Autor opisuje w niej oprócz samych walk grecko-perskich szeroko realia panujące wówczas w obu państwach, przytacza historie całego rodu Filajdów, z którego wywodził się Miltiades, opowiada o demokratycznych przemianach Klejstenesa... słowem jest to świetny przewodnik po historii starożytnej od połowy VI wieku do 490 r. p.n.e. Krawczuk wykorzystał głównie "Dzieje" Herodota, jednak mnie bardzo się podobało jak wiele swoich własnych przemyśleń i tez zastosował w książce autor. Oprócz talentu historyka, pan Aleksander Krawczuk jawi się w moich oczach jako świetny literat, piszący w wyśmienitym celu, potrafiący zaciekawić czytelnika. Bezsprzecznie wrócę do owej książeczki jeszcze nie raz.

Sikandar | 2014-04-18
Na półkach: Przeczytane, Ελλάδα

Historia wojen i powstań helleńskich przeciwko Persji Achemenidów obejmująca okres od czasów tyrana Pizystrata do bitwy po Maratonem. Profesor Krawczuk jak zwykle nie zawodzi. Literatura pierwsza klasa.

Tonatio | 2012-11-15

Nie wiem czy te książki, tak znane każdemu kto kocha historię trzeba jeszcze opiniować. Ich wartość jest znana i niepodważalna. Maraton przybliży wam okoliczności i przebieg konfliktów persko greckich.

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2007 rok

Świetna praca, służyła mi do pracy mgr jako cenna bibliografia. Jka to Krawczuk, zwięźle, barwnie i na temat.

Michał | 2018-03-17
Przeczytana: marzec 2018