Maria Magdalena

Okładka książki Maria Magdalena Ellen Gunderson Traylor
Okładka książki Maria Magdalena
Ellen Gunderson Traylor Wydawnictwo: Palabra Seria: Seria z aniołkiem biografia, autobiografia, pamiętnik
Seria z aniołkiem
Mary Magdalene
Palabra
1993-01-01
1993-01-01
8385482032
Zofia Kierszys
religia opowieści biblijne

Fabuła książki nawet mi się podobała. Traktowałem ją jednak jako hipotetyczną w tym sensie, że coś podobnego mogło przytrafić się jakiejś kobiecie w czasach publicznej działalności Jezusa Chrystusa. Nie zgadzałem się jednak w tej książce z tym, co dziś powszechnie jest przyjmowane nawet wśród kleru, a zwłaszcza wśród wykształconego na sposób światowy kleru.

Otóż (w tym duchu idzie autorka i fabuła jej książki) - powszechnie dziś przyjmuje się coś przeciwnego niż mówiła o Marii Magdalenie najdawniejsza tradycja chrześcijańska. Najdawniejsza tradycja chrześcijańska utożsamiała Marię Magdalenę z Marią, siostrą Marty i Łazarza. Współcześnie prawie wszyscy, wskazani przeze mnie wyżej na sposób ogólny, odeszli od tego, że Maria z Magdali, to siostra Marty i Łazarza - owa nierządnica, która przeszła głębokie i gruntowne nawrócenie.

Jakimś potwierdzeniem dla mnie owej najdawniejszej tradycji chrześcijańskiej były przeczytane przeze mnie opisy wizji bł. Katarzyny Emmerich oraz wizje Marii Valtorty z książki "Poemat Boga-człowieka". W tych książkach owa dawna nierządnica, Maria Magdalena, to wprost Maria, siostra Marty i Łazarza. Można podważać wiarygodność wizji spisanych w postaci książek obydwu wskazanych wyżej niewiast, ale są one dla mnie na poziomie takiej samej (jeśli nie większej) wiarygodności jak różne spekulacje różnych mędrków, którzy, wbrew tradycji chrześcijańskiej, doszli do wniosków, że Maria Magdalena i Maria, siostra Marty i Łazarza, to dwie różne osoby...

Otóż (w tym...

... wiedza niezbędna
To było piękne przeżycie.

Pobierowo

... wiedza niezbędna
To było piękne przeżycie.

Pobierowo

Fantazje na temat Marii Magdaleny na tle ówczesnego świata . Świetnie się czyta i zmusza do posxukiwań innych pozycji na ten temat. Polecam

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Postać znana z Nowego Testamentu. Kobieta, która odnalazła się po spotkaniu Jezusa. Maria wiele złego przeżyła ale uwierzyła do jej życie nabrało sensu. Warto przeczytać.

Bardzo interesująca książka. Główna bohaterka Maria z Magdali jest osobą bardzo tragiczną,porzuconą i zdradzoną przez najbliższych, zhańbioną i pozbawioną jakiejkolwiek nadziei na lepsze jutro. Jednak spotkała na swojej drodze Tego, który może wszystko i dzięki niemu uwierzyła, że warto żyć.
Pomimo ogromu fikcji literackiej czyta się ją bardzo dobrze.
Polecam.

Pomimo ogromu fikcji literackiej czyta się ją bardzo dobrze.
Polecam.

Czytam ją co jakiś czas, zazwyczaj w wakacje.

Książka, mimo że jest dosyć zaawansowaną fikcją literacką, zachwyca. Dzieje świętej są wstrząsające, wzruszające. Po prostu: polecam.

Czytam ją co jakiś czas, zazwyczaj w wakacje.

Ciekawe studium psychiki kobiety w dawnych czasach.

Ciekawe studium psychiki kobiety w dawnych czasach.

• Religijne
  • Literatura amerykańska