Estera

Esther
Persja, Kserkses, biblia, Grecja, historia
religia
lucek

"Estera" opowiada o losach Żydówki Hadassy, później nazwanej Esterą. Jest to historia biblijna nawiązująca do panowania Kserksesa, władcy perskiego imperium, którego zaślepiła chęć podporządkowania sobie Grecji.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

| 2015-07-06
Przeczytana: 15 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Biblijna historia Estery i Mordochaja jest bliska memu sercu, często do niej wracam i nie raz zastanawiałam się nad losem Hadassy, miejscem i czasem, w którym postawił ją Bóg. Dlatego postanowiłam sięgnąć po książkę pani Traylor. Niestety, autorka z wspaniałej Księgi Estery zrobiła coś na wzór taniego romansidła. Hadassa ( tak podyktowała wyobraźnia pani Traylor) zakochana od dziecka w rolniku Dawidzie, to jeszcze można przeboleć. Wielka miłość Achaszwerosza ( Kserksesa ) i Waszti wysunęła się na pierwszy plan i totalnie przyćmiła wszystko inne. Biblia mówi, że " król pokochał Esterę bardziej niż wszystkie
kobiety i ona znalazła łaskę i zyskała u niego względy ponad wszystkie dziewice. Toteż włożył na jej głowę diadem królewski i uczynił ją królową zamiast Waszti." Autorka twierdziła jednak, że Kserkses widział w Hadassie Waszti i tak ją traktował, tak się do niej zwracał ( na widok młodej Żydówki krzyczy: " Waszti, moja narzeczona! ", trochę to dziwne...). No i oczywiście...

Raf_use | 2018-12-27
Na półkach: Przeczytane, Religijne