Cień Ojca

Seria: Z Feniksem
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
powieść, religia
Snoopy

"Cień Ojca" to jedna z najwybitniejszych książek Jana Dobraczyńskiego, oparta na zapisie ewangelicznym. Ukazuje postać św. Józefa, Opiekuna Najświętszej Rodziny, jako człowieka poddanego próbie posłuszeństwa wobec Boga i Jego zamiarów, mężczyzny, który musi zrozumieć i zaakceptować swą rolę cienia Prawdziwego Ojca wobec Tego, którego zrodzi jego Miriam – wybrana mu przez Najwyższego. Książka daje świadectwo wartościom, które nigdy nie tracą na znaczeniu: odpowiedzialności za rodzinę, cierpliwości i prawdziwej miłości.

źródło okładki: www.iwpax.pl

Grażyna | 2013-01-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 stycznia 2013

Bardzo dobrze czytało mi się tą książkę. Natchnęła mnie ogromnym spokojem (znający mnie wiedzą, że to niełatwe ;)), a przecież opowiadane tu losy Józefa, nie są łatwe. Postać ziemskiego ojca Jezusa jest wspaniała.
Ogromne wzruszenie wzbudził we mnie wpis kard.Wyszyńskiego.

wkwiatki | 2011-08-05
Przeczytana: 02 sierpnia 2011

"O Jezu"- mówią ludzie. "Mój Boże!"- wykrzykują inni. "O Matko Przenajświętsza"- używają jako przecinek kolejni. Ale jak żyję, nie słyszałam, żeby ktoś mówił: Józefie! Współcześnie jego rola jest rzadko wspominana, w zasadzie wiemy o nim niewiele.
Książka opowiada o Józefie- dwudziestoczteroletnim mężczyźnie bez żony- ku strapieniu sędziwego ojca, Jakuba, który każe mu wyruszyć z domu w poszukiwaniu odpowiedniej na małżonkę kobiety. Józef nie żenił się dotąd, gdyż czekał... Czekał, aż spotka tę właściwą, którą pokocha miłością prawdziwą i odwzajemnioną. Przed wędrówką wybiera się jednak do Zachariasza, prosząc o radę. Po rozmowie z nim Elżbieta, żona kapłana, poradziła, by wybrał się do Nazaretu, do Kleofasa. Tam znajdzie kobietę, która zasługuje na miłość, jaką Józef gotów jest ofiarować. Mężczyzna idzie za wskazówką Elżbiety i poznaje uroczą Miriam, w której zakochuje się bez pamięci... z wzajemnością. Nie mógł jednak przewidzieć, że dziewczyna ta wywróci jego życie do góry...

czarna_maggie | 2015-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

"Cień Ojca" można interpretować na wiele sposobów- w zależności od preferencji i humoru czytelnika. Historia, którą wszyscy dobrze znamy, została przedstawiona tutaj na nowo, nasz wzrok kieruje na Józefa. Mnie osobiście wzruszyła, zmusiła mnie do myślenia nad sprawami na które do tej pory nie zwracałam uwagi. Jednak przede wszystkim jest to opowieść o Miłości. Z resztą bardzo dobrze napisana opowieść...

Mr_BC | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

Nie można powiedzieć, że zakochałem się w Świętej Rodzinie po przeczytaniu tej książki... bo to nie jest odpowiednie słowo, bardziej odpowiednim jest, iż Święta Rodzina w książce Dobraczyńskiego jest po prostu urzekająca.

Tak można wyobrażać sobie wydarzenia, które się wydarzyły w Nowym Testamencie. Tak sobie wyobrażam scenariusz filmu Maria, który ma wkrótce powstać http://www.filmweb.pl/film/Mary-2015-500775 bo Miriam jest w książce na równi główną postacią z Józefem.

Rozmyślam wciąż o Cieniu Ojca. Rzadko kiedy przechodziły mnie dreszcze podczas czytania. Co czyni tą książkę dla mnie specjalną jak i bardzo osobistą. Rozmyślam też o autorze i jego wyjątkowej duchowości, dzięki której napisał on to niesamowite dzieło. Maria i Józef obecnie czczeni jako sacrum Kościoła w książce są z krwi i kości, normalni i ludzcy... a zarazem tacy święci za życia w tej normalności. Opisana przez Dobraczyńskiego dobroć i delikatność Miriam wzrusza. Miriam jest wzorem ludzkości, wzorem kobiecości...

Patrycja Perzyna | 2014-05-10
Przeczytana: 10 maja 2014

Opowieść którą znamy od najmlodszych lat a słucha/czyta się ją z ogromnym zaciekawieniem. Dla mnie to taki mini fenomen..

Oliwia | 2011-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Książka ta bardzo pomogła mi spojrzeć inaczej na ziemskiego Ojca Jezusa- Józefa. Choć jest to tylko opowieść i nie jesteśmy pewni czy wszystkie przedstawione w niej wydarzenia są prawdziwe, przeczytanie jej okazuje się być pomocne w poukładaniu sobie całej historii Syna Bożego w głowie. Wszystkie sytuacje pokazują, że choć Józef był tylko cieniem prawdziwego Ojca, bez Niego nic by się nie udało. I choć było mu ciężko, często dręczyły go myśli, Bóg był przy nim i cały czas Nim kierował.
Książka to pokazała mi postać Józefa jako człowieka do końca oddanego rodzinie i Bogu.

książkoholiczka | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Książka "Cud Ojca" to powieść niezwykle interesująca. Emanuje z niej spokój. Autor idealnie pokazał świętość rodziny Pana Jezusa. Jedynym minusem tej książki jest za duża ilość opisów, które niejednokrotnie przyćmiewają same dialogi. Według mnie powinny budować książkę, a nie opisy krajobrazu.

totfla | 2010-06-12
Na półkach: Klasyka?, Przeczytane
Przeczytana: październik 2009

Ta książka bardzo mnie poruszyła, tym bardziej, że przeczytałam ją sama czekając na synka. Co to znaczyć być ojcem, rodzicem? Ile jest w stanie znieść ktoś, kto prawdziwie kocha? Ja znalazłam tam odpowiedzi na te pytania. Polecam.

Konwalia | 2015-03-16
Przeczytana: 13 marca 2015

Piękna opowieść o Józefie, przybliżająca nam tę postać o której tak mało wiemy z Biblii, ukazująca jego przeżycia i rozterki wynikające z bycia mężem i ojcem Syna Bożego. Polecam.

Adam Wątroba | 2014-12-14

Krótko mówiąc: książka, którą powinien przeczytać każdy mężczyzna, bez względu na stan w jakim żyje!