Dar i Tajemnica. W pięćdziesiątą rocznicę moich święceń kapłańskich

Okładka książki Dar i Tajemnica. W pięćdziesiątą rocznicę moich święceń kapłańskich Jan Paweł II (papież)
Jan Paweł II (papież) Wydawnictwo: WAM biografia, autobiografia, pamiętnik
WAM
2005-01-01
2005-01-01
Jan Paweł II wspomnienia

Krótka przebieżka po refleksjach nt. kapłaństwa Jana Pawła II. Sprawnie napisana, dająca konkretny wgląd w myśli papieskie, natomiast przez swoje rozciągnięcie pomiędzy historią osobistą, a wątkami teologicznymi, sprawia wrażenie dalece niewyczerpującej - nie zadowala w pełni ani jako forma historyczna, ani stricte religijna. Jest w porządku, ale z tematu dałoby się wycisnąć dużo, dużo więcej.

Książka opisuje przeżywanie kapłaństwa przez Jana Pawła II. Zachęcam do przeczytania tej książki wszystkich tych, którzy mają jedynie "kremówkowy" obraz Papieża.

Jan Paweł II na początku wzbraniał się przed inicjatywą opisu swojego powołania do kapłaństwa. Jednak po rozważeniu pozytywnych duchowych rezultatów u czytelników książkę napisał w 1996 roku. Opublikowały ją dwa krakowskie wydawnictwa: Św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej oraz WAM Księży Jezuitów.

Karol Wojtyła, aby być blisko uczelni, wraz z ojcem przeniósł się z Wadowic do Krakowa; zamieszkali przy ulicy Tynieckiej 10 na Dębnikach. Jesienią 1938 roku podjął wysiłek studiowania filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z powodu wybuchu II wojny światowej nie mógł kontynuować nauki. Później trafił do tajnego seminarium duchownego, a w 1946 roku przyjął święcenia kapłańskie. Kolejne wydarzenia rozwijały go. "Kosztowało mnie to, ale odtąd moją ustawiczną troską było, aby oddając się nauce, studium teologii i filozofii, nie tylko nie "zapomnieć" być kapłanem, lecz raczej by mi to pomagało być nim coraz pełniej". Jak sam zauważył w jego życiu wszystko miało swój cel i sens, chociaż doznawał przykrych doświadczeń (ale o nich tylko napomknął w tej książce).

Duży wpływ wywarła na niego lektura pod tytułem "Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny" napisana przez świętego Ludwika Marię Grignion de Montfort'a. Uznałem za warte wspomnienia tego z uwagi na maryjność Karola Wojtyły.

Wspaniała lektura dla miłośników osoby Jana Pawła II, jego pontyfikatu i wielu przesłań jakie kierował w stronę świata.

Karol Wojtyła, aby być blisko uczelni, wraz z ojcem przeniósł się z...

Karol Wojtyła pięknie mówi o wyborze i kroczeniu drogą kapłaństwa, które było środkiem do celu: świętości.

190525 audio G6.
Dość ciekawe. Raz bardziej, raz mniej zrozumiałe. Papież nakreśla przyczyny wyboru drogi kapłaństwa. Wskazuje także ludzi, którzy mieli jakiś (duży) wpływ na ukształtowanie jego osobowości. Większość informacji była mi znana z różnych filmów lub programów. O kilku faktach jednak czytałem po raz pierwszy.

190525 audio G6.

🌹

🌹

Książka ma dwie części, jedna płynnie przechodzi w drugą. Pierwsza część to autobiografia papieża z czasów kształtowania się jego powołania do kapłaństwa, z seminarium i pierwszych lat po święceniach. Jest tu trochę dygresji, ale większość to fakty i raczej nic odkrywczego w niej nie znalazłem. Druga, krótsza część to zbiór rozmyślań o kapłaństwie. Dygresji jest całe mnóstwo, papież skacze od wątku do wątku, co mi nie przypadło do gustu.

Autobiografia Jana Pawła II - pozycja obowiązkowa dla każdego, kto ceni jego przesłanie

Książka autobiograficzna napisana na kilka lat przed śmiercią oddaje w krótki i przystępny sposób klimat w jakim rodziło się kapłaństwo papieża Jana Pawła II. Mocna rzecz, szczególnie teraz nabiera nowego znaczenia, kiedy się ją czyta przed ogłoszeniem Jana Pawła II świętym. Nie trzeba zachęcać.

Bardzo króciutka, ale jakże rzeczowa i wciągająca książka, opisująca przebieg drogi kapłańskiej Jana Pawła II w jego pięćdziesiątą rocznicę święceń...
Co tu dużo się rozpisywać! Polecam!

Co tu dużo się rozpisywać! Polecam!

• Religijne
  • Chrześcijaństwo
  • Religia
  • Religijne
  • :-) Mam

Jan Paweł II (papież) Dar i Tajemnica. W pięćdziesiątą rocznicę moich święceń kapłańskich Zobacz więcej