W kręgu Światowita

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Słowianie, historia, Światowid
historyczna
powl

Książka opisuje na bazie współczesnej autorowi wiedzy historycznej i źródłach archeologicznych wierzenia ludów słowiańskich. Autor stara się opisać kult Światowita, z którym związana była pogańska świątynia Arkona na Rugii, oraz inne bóstwa słowiańskie i ich miejsca kultu.

mosadi | 2011-11-16

Bardzo ciekawe wprowadzenie w świat religii naszych przedchrześcijańskich przodków- napisana prostszym, niż naukowy, językiem, strawna dla laika.

Pozwala cofnąć się w czasie i dowiedzieć się więcej o naszych korzeniach. Polecam każdemu. Adrian.

Hekate | 2014-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2014

Nie tego się spodziewałam.
Ale od początku...
Tytuł jak i krótki opis sugeruje nam że znajdziemy tu trochę informacji o religii, trochę o historii, trochę o zwyczajach ludów słowiańskich.
Nie do końca jednak to właśnie tu znajdujemy.
W zasadzie podzieliłabym książkę na 2 części: wykopaliska i zwyczaje pogrzebowe.
Autor dokładnie oprowadza nas po stanowiskach archeologicznych w Polsce i jej pobliżu jak również dużą uwagę poświęca zmarłym.
Mitologii, której fragmentów się tu spodziewałam nie uraczymy.
Mało też o ogólnych zwyczajach ludów słowiańskich.
Spora uwaga poświęcona jest tu też epokom wcześniejszym - jakiś koncept w tym tkwi jednak przez to książka sporo odbiega od tematyki.
Podsumowując książka zła nie jest jednak czytając ją zabrniemy gdzieś daleko poza krąg Światowita...

Kasjopeja | 2013-05-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 maja 2013
Delirium | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, Słowianie

Około połowa tej książki wydaje mi się być nie na temat/zbędna.

Natalia | 2016-09-30
Na półkach: Słowianie, Przeczytane