Historyjki obrazkowe

83-240-0498-X
Raczkowski, humor, komiks
satyra
Snoopy

Te historyjki tym bardziej śmieszą, im bardziej się w nie zagłębiamy - nie ma przesady w zdaniu, że od zawsze czekały na książkę. Na zły humor i polskie plagi czasem pomoże pojedynczy rysunek (na przykład ten, na którym tłum trzyma transparent z napisem „ŻĄDAMY WESOŁYCH ŚWIĄT!”). Jednak znaczna część zamieszczonych w albumie opowiastek wykracza poza nasze zwykłe doświadczenia lub w sposób...

Na zły humor i polskie plagi czasem pomoże pojedynczy rysunek (na przykład ten, na którym tłum trzyma transparent z napisem „ŻĄDAMY WESOŁYCH ŚWIĄT!”). Jednak znaczna część zamieszczonych w albumie opowiastek wykracza poza nasze zwykłe doświadczenia lub w sposób przewrotny je komentuje...

Autor jest laureatem nagrody specjalnej miesięcznika „Press” w kategorii publicystyka (za rok 2003) oraz Małego Berła 2004 (nagroda Fundacji Kultury Polskiej przyznana przez Sławomira Mrożka). Oprócz „Przygód Stanisława z Łodzi” wybrał do tej książki swoje najlepsze rysunki opublikowane m.in. w „Przekroju” i „Polityce”.

mila1982 | 2013-12-31
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Pozycja, którą zakupiłam na znanym serwisie aukcyjnym, na prezent gwiazdkowy, dla swego Lubego.

Kupiłam, bo Raczkowskiego- talent chodzący i rysujący za jednym zamachem, cenię, lubię i szanuję, a w dodatku Marek Raczkowski to bez wątpienia jeden z najlepszych współczesnych, polskich rysowników.
Zabrać mu tego nie można, ale trzeba coś powiedzieć.

A powiedzieć trzeba, że z całego zbioru rysunków Raczkowskiego, w tym albumie ( bo i ciężko to książką nazwać) znalazły się te słabe. Przeciętne. Nierobiąceszału. Nieśmieszące. A wręcz przygnębiające.

I byłoby całkiem źle, gdyby nie 'kurwa mać' ze 131 strony. Jakby tego nie było, to by gówno było.

To, co na plus- wydanie- piękne, kolorowe, wysokojakościowe. Tyle, że w tym wypadku to ma najmniejsze znaczenie, bo wnętrze nie zachwyca. A co zrobić kiedy ma zachwycać, a wcale nie zachwyca? I nawet Stanisław z Łodzi, jego przygody i wrodzona polskość zawodzi?

A tak w ogóle, to tutaj powinnien być rysunek, a nie zbiór nieprzypadkowych...

figgin | 2011-01-16

Raczek superstar!