Księga tęsknoty

978-83-7301-808-2
poezja kanadyjska
poezja
Ag2S

10. tom poetycki Leonarda Cohena powstawał w ciągu dwudziestu lat w takich miejscach, jak Mount Baldy w południowej Kalifornii, Los Angeles, Montreal i Bombaj. Jest to kontynuacja głośnej „Księgi miłosierdzia” wydanej w 1984 roku. Po raz pierwszy jednak autor wprowadza zabawne, wykonane własnoręcznie rysunki.

Isadora | 2013-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Tak się jakoś złożyło, że moje dwie najwcześniejsze muzyczne fascynacje wiążą się z Kanadą. Pierwsza to Loreena McKennitt, obdarzona cudownym głosem harfistka i piosenkarka wykonująca muzykę celtycką, której występ miałam przyjemność podziwiać w ubiegłym roku w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca, co było dla mnie spełnieniem licealnego jeszcze marzenia. Druga - to Leonard Cohen, pieśniarz, poeta i powieściopisarz, który zachwycił mnie swoim magnetyzującym, głębokim głosem (przez niektórych uważanym za zbyt monotonny, by uznać go atrakcyjnym) idealnie współgrającym z prostą, melodyjną muzyką. Utwory takie jak "Dance me to the end of love", "The partisan", "So long, Marianne", "Hallelujah" czy "Sisters of mercy" do dziś wbijają mnie w fotel i poruszają najgłębsze struny w duszy.

Ale Leonard Cohen, choć bardziej znany szerokiemu gronu odbiorców na całym świecie jako pieśniarz właśnie, zaczynał swą karierę jako literat, autor powieści i wierszy. "Księga tęsknoty" to dziesiąty już tom...

bibliofilka | 2013-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2013

Leonard Cohen - pieśniarz, poeta i powieściopisarz. Pierwsza jego profesja jest znana szerokim kręgom odbiorców, zaś druga i trzecia mniej. Wynika to z tego, że wprawdzie Cohen zaczynał jako poeta i powieściopisarz, lecz jego późniejsza kariera Cohena pieśniarza przyćmiła literackie dokonania. Nigdy jednak nie przestał pisać wierszy. Mamy więc przed sobą tomik niezwykłych utworów. Co do przekazania ma ten 79-letni Kanadyjczyk? Jedną z jego wczesnych płyt zdobi okładka z XVI-wieczną grafiką przestawiającą kopulujące ze sobą anioły, która znakomicie ilustruje typowy dla Cohena mariaż erotyki i mistycyzmu. I właśnie erotyka i mistycyzm dominuje w jego twórczości.

Mamy przed sobą zbiór wierszy, tekstów piosenek, fragmentów prozy i luźnych zapisków. A wisienką na torcie jest autorska grafika, w większości autoportrety, które przestawiają zmagającego się z czasem artystę. Cohen świadomy jest swojego wieku i zbliżającego się końca. Wspomina, snuje refleksje i obsesyjnie drąży te same...

biedronkax | 2012-02-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Poezja
Przeczytana: 30 maja 2012

Wobec Cohena nie potrafię być krytyczna.

cherry | 2012-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Pierwsze wiersze jakie w życiu przeczytałam i sama jestem w szoku,że tak do mnie trafiły czułam jak wpasowują się w moją obecna sytuacje.Po prostu genialne z pewnością będę do niej powracać.

| 2012-03-26

Ta książka jest jak dobry jazzowy utwór - niczym wolarz pilnuje nastroju, napawa melancholią i sprawia, że chce się do niej wracać.

Jakub Czaboćko | 2014-01-18
Przeczytana: 2013 rok

Leonard Cohen. Pieśniarz, bard, poeta. Jeden z najwspanialszych głosów na świecie. Głębia tekstów piosenek w połączeniu z hipnotyzującym niskim głosem tego starszego pana daje w efekcie sztukę niesamowitą. Wszyscy znają Cohena pieśniarza, jednak niewielu wie, że jest on również pisarzem i poetą. W 1956 wydał swój pierwszy tom poezji Porównajmy mitologie którym po raz pierwszy w ogóle dał znać o sobie. Jego pierwsza powieść Ulubiona gra pojawiła się w 1963 roku a dopiero cztery lata później zadebiutował wokalnie płytą Songs of Leonard Cohen.

Dziś, dzięki Domu Wydawniczemu Rebis mam przyjemność opowiedzieć wam o Księdze Tęsknoty. Dziesiątym w kolejności wydania tomie poezji Cohena. Pierwszy raz wydane w 2006 teraz w dodruku. Tom ten jest wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze jest to kontynuacja wydanej w 1984 roku Księgi Miłosierdzia będąca swoistym podsumowaniem jego życia. Po drugie Księga Tęsknoty jest pierwszym tomem w którym poza tekstami dołączone są również ilustracje...

Małgo Zaremba | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Cytat ze strony 196 jest najlepszym komentarzem: "To jest trudna książka, nawet po angielsku, jeśli potraktuje się ją zbyt poważnie. Proponuję przeskakiwać części, które nie będą się podobać. skubnąć co nieco tu i tam. Być może znajdzie się fragment, może nawet strona, która obudzi ciekawość."
Moja ciekawość została pobudzona, przeczytałam od deski do deski. Wcześniej znałam tylko "śpiewaną" twórczość Cohena, więc takie nowe spojrzenie na niego przez poezję było ciekawym doświadczeniem.

Tomasz Wojewoda | 2016-09-13
Przeczytana: styczeń 2007

Zbiór wierszy Leonarda Cohena "Księga tęsknoty" dostałem w prezencie gwiazdkowym w 2006 roku. Było to pierwsze moje zetknięcie z Cohenem-pisarzem, przy trwającym już od kilku lat (i nadal) zachwytem nad jego piosenkami. "Księga tęsknoty" to było dla mnie coś zupełnie nowego, nieznany rejon w poezji, krok do literackiego oświecenia i odkupienia potarganej duszy. Pomimo minionych lat, zachwyca mnie nadal, w czasie częstych do niej powrotów.

| 2016-11-19
superlis | 2016-10-05