Collected Poems 1947-1980; White Shroud: Poems 1980-1985
83-85541-93-4
poezja

Ten największy w Polsce tom poezji Allena Ginsberga przynosi 60 wierszy. Ponad 40 z nich ukazuje się u nas po raz pierwszy. Autorami przekładów jest czworo znakomitych poetów, a zarazem doskonałych tłumaczy. Wybór pokazuje odmienny od znanego dotąd portret Allena Ginsberga. Autor najgłośniejszych poematów napisanych w połowie naszego stulecia, apostoł beatników, enfant terrible, buntownik,...

Wybór pokazuje odmienny od znanego dotąd portret Allena Ginsberga. Autor najgłośniejszych poematów napisanych w połowie naszego stulecia, apostoł beatników, enfant terrible, buntownik, mitoman i rzekomy nihilista okazuje się oto lirycznym poetą wyciszenia i medytacji, uważnym obserwatorem i... humorystą.

źródło opisu: Agencja Wydawnicza Zebra, 1993

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 1986
Adrian Tync | 2012-12-21
Przeczytana: 18 grudnia 2012

"Znajomi z tego świata" to dla polskiego czytelnika prezent. I to nie bylejaki. Dostajemy garść tłumaczeń Piotra Sommera, Andrzeja Szuby, Julii Hartwig i Artura Międzyrzeckiego. Dostajemy przede wszystkim spojrzenie na innego Ginsberga. Odmiennego od stereotypowych o nim sądów: postrzeganego głównie jako autora "Skowytu" czy zakręconego beatnika-buddystę.
Ginsberg ze "Znajomych z tego świata" to poeta niezwykle subtelny, liryczny, przesycony metafizyką - mnogość obrazowania w jego poezji olśniewa i jest co najmniej tak fascynująca i kolorowa jak bajkowa okładka tej książeczki.

tiny ginsberg | 2016-06-17
Na półkach: Poezja, Przeczytane, Posiadam

Rzadki zbiór poezji Ginsberga jest godny uwagi nie tylko ze względu na ciekawy i nieoczywisty dobór tekstów, lecz także z powodu wybitnych osobistości polskiej literatury, które przetłumaczyły wiersze na język polski. Dzięki Julii Hartwig, Arturowi Międzyrzeckiemu, Andrzejowi Szubie oraz Piotrowi Sommerowi (który jest także autorem drobiazgowego posłowia) możemy całymi sobą zanurzyć się w całym przekroju poezji Ginsberga. Tomik zawiera zapisy narkotycznych wizji, liryczne scenki z dnia codziennego, wspomnienia z życia uczuciowego Ginsberga oraz błyskotliwe teksty poświęcone twórczości artystów z grona poety lub jego mistrzów. Choć poezja Ginsberga sama w sobie jest specyficzna i raczej ciężkostrawna, powyższa pozycja stanowi dobry wstęp do jego twórczości z uwagi na różnorodność prezentowanych tekstów.

| 2014-01-05
Przeczytana: 2011 rok

Najlepsze polskie przekłady Ginsberga. Ciekawe posłowie Sommera.

opheliablossom | 2016-08-18
suburbanswar | 2016-04-21