Książka, którą napisałem, żeby mieć na odwyk

Wydawnictwo: Pascal
literatura piękna
karollllllla

Marek Raczkowski po raz kolejny odkrywa swoje wnętrze. Wyrzuca z siebie sprawy, które bolą każdego Polaka. Jednak nie każdy ma odwagę do tego się przyznać. Wybitny polski rysownik w prasie czy internecie poprzez komiksowe rysunki ironiczne komentuje rzeczywistość. W rozmowie z Magdą Żakowską interpretuje, omawia, analizuje bolączki i dylematy rodaków. In vitro, aborcja, powstanie warszawskie, LGTB, społeczność żydowska i muzułmańska – to tematy tabu dla większości z nas. Raczkowski prowokuje i umyślnie stawia je w szeregu pytań trudnych, jednocześnie z brawurą odsłaniając swoje przemyślenia i opinie. Książka, którą napisałem, żeby mieć na odwyk to jeszcze większa dawka ilustracji. Absurdy współczesności autor potrafi przekuwać w dosadną satyrę.

źródło opisu: http://esensja.stopklatka.pl/esensjopedia/obiekt.h...(?)

źródło okładki: http://esensja.stopklatka.pl/esensjopedia/obiekt.h...»

Tomasz | 2019-05-24
Przeczytana: maj 2019

Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie. Luźna rozmowa na różne tematy ubogacona rysunkami Raczkowskiego. Szybko i gładko poszło. Czytanie.
Dialogi ciekawe, miejscami wymiana zdań i poglądów pomiędzy bohaterem, a Magdą Żakowską. Czasem rozmówcy odpływają dalej od tematu przewodniego.
Raczkowski jaki jest każdy wie po przeczytaniu pierwszej książki. Bystry gość, inteligentny z ciętym językiem i teraz jeszcze większym bagażem doświadczeń. Można się z nim zgadzać lub nie na różne tematy, ale przeczytać warto.

magdallena | 2019-01-25

Jestem ogromną fanką satyrycznych rysunków Marka Raczkowskiego. Szczególną sympatią darzę „Przygody Stanisława z Łodzi”, których już w czasach nastoletnich łapczywie wyszukiwałam w każdym nowym wydaniu „Przekroju”. Spodziewałam się, że książka - wywiad będą okraszone dużą dawką humoru i ironii, jakie znam z jego twórczości rysunkowej. Ironii rzeczywiście mamy tu sporo, ale zabrakło mi w tej rozmowie humoru. W trakcie czytania książki doszłam jednak do wniosku, że p. Marek miał prawo do formułowania bardziej gorzkich i cynicznych wypowiedzi niż oczekiwałam, ze względu na sytuację prywatną (czyt. zdrowotną) w jakiej się znajdował. Pomijając jednak ten fakt, i tak spodziewałam się po tej książce czegoś innego. Owszem, nie da się w przypadku Raczkowskiego uciec od zagadnień społeczno-politycznych, w końcu na tym opiera się jego działalność satyryczna - na komentowaniu rzeczywistości. Jednak tematy in vitro, kościoła, homoseksualizmu czy kultu papieża zmęczyły mnie w życiu codziennym do...

pozycja4 | 2018-10-05
Przeczytana: 29 listopada 2018

Przyjemna szybka lektura, na leniwe popołudnia.

Alexandra ZJ | 2018-04-17

Nie wiem, co gorsze - ponad 50-letni lekkoduch, czy "dziennikarka", która bardziej skupia się na sobie, niż na M.R.

rafa91 | 2018-02-20

Największe rozczarowanie książkowe ostatniego okresu. Przeczytałem poprzednią publikacje i od dłuższego czasu chciałem przeczytać następną cześć. Co się okazało, książka nie porywająca, na jedno kopyto i to po najniższej linii oporów. Sytuację nie ratują rysunki które w większościsa dobrze znane.

Bartek | 2018-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2018

Łatwo przyswajalny, długi wywiad na różne tematy, uzupełniony genialnymi komiksowymi rysunkami głównego bohatera. Naturalnie nie zgadzam się ze wszystkimi poglądami jego i autorki, książkę czyta się jednak lekko i z refleksją. Raczkowski w wypowiedziach łączy kontrolowaną szczerość i swój inteligencki, humorystyczny cynizm, a jego prace świetnie wszystko uzupełniają. Warto zerknąć.

borek123 | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

Z poglądami Raczkowskiego można się czasem nie zgadzać, ale jego rysunki są zawsze przezabawne, a co ważniejsze jest w nich jednocześnie dużo refleksji i jakiejś "głębszej prawdy". Spod maski cynika-nihilisty wygląda cień inteligentnego, wrażliwego człowieka który z dystansu obserwuje rzeczywistość.

Książka wystarcza na jeden wieczór, a potem można co jakiś czas na wyrywki obejrzeć po kilka obrazków. Przyjemnie.

milvva | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Celne uwagi, cięte riposty - dobra lektura, zwłaszcza na wakacje

_heroinowy | 2016-06-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 czerwca 2016

Dołożyłem się panu Markowi na dziwki, narkotyki oraz odwyk. Ale teraz niech już pozostanie przy rysowaniu i nie wydaje więcej książek.

RR1 | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Poniżej oczekiwań. Większość rysunków z książki już widziałem, a wywiad: łagodnie mówiąc bez szału.