Wszystkiego, co ważne, dowiedziałem się od Monty Pythona

Tłumaczenie: Maciej Studencki
Wydawnictwo: Bukowy Las
Everything I Ever Needed to Know About* I learned from Monty Python
monty python, surrealizm, komizm, skecze
satyra
AMisz

* o historii, sztuce, poezji, komunizmie, filozofii, mediach, narodzinach, śmierci, religii, literaturze, łacinie, transwestytach, botanice, Francuzach, systemach klasowych, mitologii, policzkowaniu rybami i wielu innych rzeczach! Cztery sezony "Latającego Cyrku Monty Pythona" w telewizji i Internecie, filmy i rozmaite solowe projekty – wszystko to złożyło się na globalną (także polską!)...

Cztery sezony "Latającego Cyrku Monty Pythona" w telewizji i Internecie, filmy i rozmaite solowe projekty – wszystko to złożyło się na globalną (także polską!) popularność tych nieposkromionych Brytyjczyków. Monty Python przedstawiał poważne zagadnienia w absurdalny sposób, dla równowagi traktując głupie tematy ze śmiertelną powagą. Filmy Monty Pythona są skarbnicą erudycyjnych żartów, dotyczących tematów tak odległych jak Mord w Katedrze T.S. Eliota (nawiązanie do tego dzieła znajduje się w parodii programu dla odchudzających się) czy łacińska gramatyka (objaśniana przez pewnego centuriona żydowskiemu buntownikowi malującego na murach antyrzymskie napisy).
Książka amerykańskich montypythonistów to przyjemna, zabawna lektura, niepostrzeżenie dostarczająca mnóstwo kontekstu, dzięki któremu staje się jasne, że żarty Monty Pythona były nie tylko śmieszne, ale i trafnie komentowały bieżącą sytuację społeczną i polityczną.
Stanowi nieocenioną pomoc dla wielbicieli, badaczy i widzów, którzy chcieliby w pełni pojąć niepojmowalny humor Monty Pythona. Ni!

źródło opisu: Bukowy Las, 2015

źródło okładki: www.bukowylas.pl

Kapitan Human | 2015-12-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Czytanie o Latającym Cyrku Monty Pythona wbrew pozorom nie jest jak lizanie loda przez szybę cukierni. To raczej pełnowartościowa zabawa z pamięcią, obrazem i niejako wsteczny śmiech. Autorzy bardzo swobodnie poruszają się po twórczości Pythonów, analizując co ciekawsze ich zdaniem wątki.

Największe zastrzeżenie - bardzo nierówny poziom książki. Zdarzają się fragmenty wybitne, ukazujące podszewki Latającego Cyrku, z którego nawet Cleese czy Jones nie zdawali sobie sprawy, a bywa też... nudno. Niestety. W dodatku humor piszących, choć wyraźnie inspirowany dokonaniami Brytyjczyków (Gilliam od 2006 ma obywatelstwo), nie doskakuje do poziomu. Wykorzystuje medium, są smaczne elementy metameta/autoteliczne, lecz częściej kręciłem głową niż podnosiłem kąciki ust. Acz parę żartów sprawiło, że chichotałem lepiej niż matka Palina na przesłuchaniu przez Hiszpańską Inkwizycję.

Nie jest to kompedium wiedzy. Książka o tym skomplikowanym tytule to po prostu solidna porcja interpretacji...

AMisz | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Minęło 10 lat od momentu wyemitowania na antenie BBC pierwszego odcinka „Latającego cyrku Monty Pythona” zanim przyszłam na świat. Minęło pewnie kolejnych 15 (albo i więcej) zanim obejrzałam pierwszy odcinek i przepadłam z kretesem. W Pythonach kochałam wszystko – od dziwacznego akcentu, przez mało przystojne facjaty, aż po humor, którego w znacznej części nie rozumiałam. Nie przeszkadzało mi to zaśmiewać się jednak do łez z teorii Anne Elk (miss) czy marzyć o wyprawie na oba szczyty Kilimandżaro. Martwa norweska błękitna przyprawiała mnie o czkawkę ze śmiechu, poznałam kilka nazw serów i nauczyłam się nie ufać rozmówkom – szczególnie węgierskim, a kiedy ostatnio w modę weszli mężczyźni drwaloseksualni, nuciłam pod nosem „I’m a lumberjack and I’m okey. I sleep all night and work all day”. Kiedy pod koniec 1999 roku dotarła do mnie informacja o śmierci Tomasza Beksińskiego – myślałam o niej tylko przez pryzmat Monty Pythona.

Kilka tygodni temu w moje ręce wpadła książka Wydawnictwa...

KotWBookach | 2015-06-24

Monty Python! Legenda kabaretu i filmów komediowych. Kto tych panów nie zna? Można ich kochać lub nienawidzić, śmiać się jak wariat słuchając ich, bądź rezygnować, stwierdziwszy, że to „nie dla mnie”. Tak czy inaczej – nazwa znana. Sześciu panów, którzy przed prawie pięćdziesięciu laty stworzyli Latający Cyrk Monty Pythona i kontynuowało jego działalność przez długi czas na wielu płaszczyznach, to dziś już staruszkowie, i można sobie tylko wyobrazić, jakim humorem raczą swoje dzieci i wnuki. Na temat panów powstawały już filmy i książki, a ich fenomen nadal pozostaje bez godnego naśladowcy. Jedną z takich książek, i chyba najbardziej zwracającą uwagę wizualnie, udało mi się dopaść w swoje szpony.

Publikacja panów Cogana i Masseya o lekko przydługim tytule „Wszystkiego co ważne …* dowiedziałem się od Monty Pythona” (w miejsce kropek do wstawienia dziedziny życia podane niżej na okładce), wedle ich własnych słów, nie ma na celu tłumaczenia, co w żartach Latającego Cyrku było...

lolipop13 | 2015-09-05
Przeczytana: 04 września 2015

Książka dla fanów twórczości Monty Pythona, starająca się przeanalizować i wyjaśnić niektóre z zawiłości erudycyjnych żartów grupy. Rzeczywiście jest to lekka i zabawna lektura, która dostarcza wielu informacji o niektórych kontekstach numerów Pythonów. Pisana w nieskomplikowany i zabawny sposób, odwołuje się do całkiem sporego zakresu źródeł. O Pythonach zwykło się pisać właśnie w taki niezobowiązujący sposób, nawet poważne prace przez ludzi z tytułem przed nazwiskiem.

Choć miałam wydanie luksusowe, to pani korektor trochę się nie postarała i mam wrażenie, że pod koniec książki nie chciało jej się bardziej, w związku z czym błędy pojawiały się częściej:)

Biggles pije herbatę.

baszar | 2015-10-02
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2015
Przeczytana: 23 września 2015

Naukowa analiza motywów w dziełach MP. Ciekawe, ale czyta się średnio - zbyt naukowe, no i autorzy usiłują wprowadzić humor- bez rezultatu.

gumby | 2015-05-17

Barterczyks | 2015-11-15