Hromoj barin
powieść rosyjska,
klasyka

Aleksy Tołstoj znany jest czytelnikowi polskiemu przede wszystkim jako autor trylogii "Droga przez mękę". Powieść "Kulawy książę" jest jednym z jego najwcześniejszych utworów. Akcja jej toczy się w końcu XIX w. w środowisku ziemiańskim. Głównym jej motywem jest walka dobra ze złem, upadku, a następnie oczyszczenia bohatera, księcia Krasnopolskiego - w czym główną rolę spełniają kobieta fatalna, czyli namiętność, i miłość idealna czystej, szlachetnej kobiety. W tej bardzo rosyjskiej powieści występują niezwykle charakterystyczne postacie, wnikliwie pod względem psychologicznym sportretowane.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

nulla | 2016-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Książki wydane w serii Koliber czytam po kolei, nie wybierając. Początkowo nie spodziewałam się niczego, ot znalazłam sposób na czytanie w tramwaju - małe lekkie książki. No i zaskoczyła mnie seria zachwytów. "Kulawy książę" do nich, niestety, nie należał. Serdecznie znudziła mnie ta książka, a postępowanie postaci jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. To, co dla mnie najciekawsze, czyli odkupienie księcia Krasnopolskiego i droga duchowa Katii, zostało potraktowane skrótowo i po macoszemu. Autor opisał nam za to dokładnie jakieś bełkotliwe myśli doktora Zabotkina, który jest postacią kompletnie chaotyczną i niezrozumiałą. Gdyby nie parę naprawdę ładnych opisów, zabawnych charakterystyk i barwnych postaci epizodycznych czas poświęcony tej książce uznałabym za kompletnie stracony.

Vetollie | 2017-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2017