Polska Jesień

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
historyczna
kirikot

Inne wydania

„Polska jesień” Jana Józefa Szczepańskiego zasługuje na przypomnienie nie tylko z powodu okrągłej rocznicy wybuchu II wojny światowej. To ciągle najlepsza powieść o tamtym wrześniu. (...) O „Polskiej jesieni" pisano, że demitologizuje naszą historię. Trudno powiedzieć, czy taką intencję miał Szczepański. Czytając jego książkę, widzi się, że po prostu nie miał zamiaru upiększać...

O „Polskiej jesieni" pisano, że demitologizuje naszą historię. Trudno powiedzieć, czy taką intencję miał Szczepański. Czytając jego książkę, widzi się, że po prostu nie miał zamiaru upiększać klęski.
(Zdzisław Pietrasik, Polityka 01.09.2009)

Hubert Igliński | 2014-02-23
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo dobra książka opisująca mizerię i marazm kampanii wrześniowej okiem młodego artylerzysty.
Niebywałym atutem jest klimat tej książki, obraz bezwolnego i chaotycznego marszu, ukrywania się przed wrogiem i tylko nieliczne wymiany ognia oraz dbałość o detal.

Albercik | 2015-01-22

Książka jest dość specyficzna jak na "polskie warunki". Nie ma tu heroicznych bojów, bohaterskich czynów jednostki, czy też całych oddziałów. W tej książce widać, że żołnierska dusza rwie się do walki a zamiast tego serwują człowiekowi ciągły odwrót..., czy tak to właśnie wyglądało w oczach zwykłych żołnierzy?

Agania8824 | 2013-05-03

książka przeczytana dwukrotnie w całości, milion razy we fragmentach na potrzeby pracy magisterskiej, niewielu ją zna, a warto. Najciekawsza jest historia jej wydania

Konkwistadorrr | 2013-01-03
Przeczytana: 2002 rok

Hmmm. Czytane wiele lat temu, pamiętam tyle z tego, że opornie mi się to czytało. Z pewnością dlatego, że nie bardzo lubię tematykę II wojny światowej, a tu jest jej specyfika - działania wojenne, logistyka, front, te sprawy. No nie przemówiła do mnie ta książka. Jestem aż ponad miarę subiektywny i dla tych, którzy taką tematyką się interesują to sądzę, że może być nawet fascynujące.

pablo | 2016-03-04
mch | 2016-02-20