Zdobycie władzy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Zebrane Czesława Miłosza". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Znak

Inne wydania

Książka "Zdobycie władzy", pierwsza z dwóch powieści noblisty, była rzadko wznawiana. Jej problematyka wiąże się z zagadnieniami, o których traktował powstały nieco wcześniej "Zniewolony umysł". Jest to w pewnym sensie odpowiedź Miłosza na fałszujący prawdę historyczną "Popiół i diament". Akcja powieści toczy się w latach 1944-1948 i przedstawia wybory oraz postawy Polaków pod koniec drugiej wojny światowej, po upadku powstania warszawskiego i zniewoleniu kraju przez narzucony mu reżim. Powieść porusza brakiem złudzeń oraz pesymistycznym nastawieniem do świata, w którym nie ma dobrych rozwiązań. Wiele przenikliwych obserwacji Miłosza i dzisiaj uderza swoją trafnością, stanowiąc ponadto ciekawy dokument pisarskiego, a przede wszystkim ideowego dojrzewania autora.

W powieści odzwierciedlił się powojenny dramat intelektualisty postawionego w obliczu marksizmu, komunizmu i konieczności historycznej.

źródło opisu: wydawnictwo Znak, 1999

źródło okładki: wydawnictwo Znak

Roman Dłużniewski | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Ta książka powinna być w lekturze obok Popiołu i diamentu. Ale jej nie było. Widać komuś nie pasowała. Warto!

Dzieckokwiatu | 2011-01-12
Na półkach: Przeczytane, Książki 2011
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Smaki na tą książkę zepsuł mi sam Czesław Miłosz w "dopisku po latach", po pierwsze sam fakt, że jest to na początku. Serio, ta treść była by znośna pod koniec książki. Nie należy krytykować tak wybitne persony, ale jak ktoś pisze, że powieść to nie sztuka, to nie do końca poważnie traktuje się jego książkę, nie ważne o czym jest i kim jest autor. Worek. O tak, powieść to worek. Bardzo poetyckie.

Mimo zniesmaczenia wstępem książka nie jest tragiczna. Postać Piotra jest dosyć ciekawa, gromadzi w sobie żołnierską posłuszeństwo... Sama nie wiem, chyba sam Piotr jest zagubiony w nowym świecie. Jak większość bohaterów, każdy jakoś musiał sobie poradzić i ta powieść chyba spina te sposoby przezwyciężenia niedoli w sobie razem.

Właściwie książka to zbiór ludzkich historii, Polakom takie historie są tłuczone do głowy w każdym polskim filmie, w polskiej polityce, szkole. Choć historia leśnego bunkra i Lucjana Apostaty jest ekstremalna i ta scena zdecydowanie zapadła mi najbardziej w...

betelgeuze | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

Książka zdecydowanie dobra, choć z pewnością nie należy do najlepszych rzeczy Miłosza. Już tu (pierwsza powieść) widać wiele z tej doskonałej prozy, którą stworzy Miłosz w przyszłości. W "Zdobyciu władzy" ciekawy jest czas, tuż po wojnie i dylematy, przed którymi wielu stawało jeszcze wśród wojennych ruin. Gdzieś natrafiłem na informację, że w tej powieści znajduje się zupełnie unikatowy w naszej literaturze obraz słynnego bankietu dla intelektualistów w Lublinie zorganizowanego na jubileusz rosyjskiej rewolucji. Skoro data publikacji to 1953, trzeba przyznać, że jak na początek lat 50. Miłosz nie miał złudzeń i bardzo wiele jego intuicji ma duży ciężar gatunkowy i są gorzko trafne. To robi wrażenie. Wzmianka o rosyjskim autorstwie Katynia jest tylko wzmianką, nie opatrzoną dodatkowymi uwagami, więc dla Miłosza było to całkowicie oczywiste już na początku lat 50. i pisał o tym. Wczesna powieść pokazuje już moim zdaniem wielkość autora. Dla młodego pokolenia większość treści książki...

Andrzej | 2013-12-23
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czesław Miłosz był bardzo dobrym poetą,ale pisanie prozy przez niego jest na nieco słabszym poziomie,mimo to umiał napisać w swmoim "Miłoszowskim stylu" dobrą książkę o początkach Polski Ludowej.
W Zdobyciu Władzy Miłosz użył bardzo potyckiego niekiedy języka,który według mnie nie pasuje do prozy.Uważam jednak ,że ta 150 sronicowa powieśc opisująca lata 1944-1945 ,wątki Powstania Warszawskiego,początki tzw. Polski Ludowej po wyzwoeniu zburzonej Warszawy.Głównymi bohatrem powieści jest młody żołnierz Piotr,jest to bardzo ciekawa postać w tej powieści którego wojna przywiodła ponownie do Polski z armią utworzoną w ZSRR,mimo że wcześniej walczył w kampanii wrześniowej,był w obozie w ZSRR,jest nie uwikłany ideologię komunizmu i powraca do Polski,a do Rosji czuje niechęć.Bardzo ciekawa jest tu postać profesora,któremu Miłosz poświęcił bardzo mało miejsca,mimo to jest to bardzo wyrazistą postacią.Zdobycie Władzy obfituje w poetyckie porównania,i jest to najbardziej poetycka powieśc jaką...

Martyn | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Nie znalazłem radości w czytaniu. Taka sucha narracja, choć zamierzona, jest dla mnie niezjadliwa.

| 2014-01-06
Przeczytana: 2013 rok

Faktycznie książka jest sucha, oschła, taka, no jest, nijaka.

alexanderson | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016