Zbrodnia w dzielnicy północnej

Wydawnictwo: Księgarnia Zdzisława Gustowskiego w Poznaniu
Philip

Michal | 2015-01-29
Przeczytana: 14 lutego 2014

Zabierając się do lektury „Zbrodni w Dzielnicy Północnej” musimy pamiętać, że nie jest to typowy kryminał, albo, inaczej mówiąc: nie jest to kryminał „przede wszystkim”. Stefan Kisielewski napisał szereg powieści polityczno-obyczajowych, w których zawarł swoje obserwacje na tematy społeczne oraz polityczne w szerokim tego słowa znaczeniu. Przykładem z tego ostatniego kręgu tematycznego jest właśnie „Zbrodnia w Dzielnicy Północnej”. Na marginesie twórczości Kisielewskiego dodam, że w moim szkicu na temat „Kobiet i telefonu” poruszam zagadnienie ze sfery obyczajowej, tj. znieczulicy i ludzkiej odpowiedzialności za innych.

Tytułowa Dzielnica Północna to jedna z czterech dzielnic stolicy fikcyjnego państwa określanego mianem Republiki. Nazwy dzielnic pochodzą od czterech stron świata a każda z nich spełnia określone funkcje. I tak, Dzielnica Północna jest matecznikiem ludzi nauki, lekarzy i artystów.

Gdy dochodzi do morderstwa poważanego profesora chemii Ludwika Galarda,
szybko...

Jan | 2015-04-30

Po taką prozę zawsze warto sięgać.Zwracam uwagę że książka została napisana w 1948 roku!.Dziwny,mroczny jak dla mnie trochę "mrożkowsko-szaniawski" klimat ni to kryminału ni to proroczej opowieści o totalitaryzmie i wszyskich jego atrybutach jak:policja polityczna,prowokacja,rząd dusz sprawowowany przez policje polityczną,pozorność spraw przedstawianych tzw. masom.Jak to umknęło cenzurze PRL (moje wydanie z 1959 roku).Warto!

apolinary | 2015-09-21

plu