Dziewczyna o zielonych oczach

Tłumaczenie: Maria Zborowska
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Girl with green eyes
sukitoitte

"Dziewczyna o zielonych oczach" to powieść współczesna. Jej bohaterką jest młoda dziewczyna irlandzka, która postanawia wydostać się z opłotków rodzinnej wsi. Uosobieniem tego lepszego świata staje się mężczyzna, którego pokocha, dużo starszy od niej reżyser filmowy. Czekanie na miłość Caithleen Brady, a potem historia jej miłości to dobrze zaobserwowane studium przeżyć dziewczyny z prowincji, zagubionej we współczesnym świecie. W tle tej bezpretensjonalnej, uroczej opowieści jest świetnie opisane otoczenie bohaterki - typowe środowisko Irlandczyków, z którego wyrosła. Książka ta została sfilmowana i film cieszył się ogromnym powodzeniem.

źródło okładki: kalinoteka.pl

nulla | 2016-08-08
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Caitlin pochodzi z małej irlandzkiej wioski, wychował ją ojciec alkoholik, matka zginęła, kiedy dziewczyna była jeszcze mała. Miłość i akceptację rodziny dziewczyna odczuwa wyłącznie w chwilach, kiedy postępuje zgodnie z ich standardami. Caitlin jest naiwna, niewykształcona i zahukana, trochę zagubiona w wielkim mieście, w którym jedynym towarzystwem jest jej o wiele bardziej pewna siebie, pochodząca z lepszego domu, studentka - Baba. Mimo to wie, czego chce - ułożyć sobie życie poza swoją wioską, w oderwaniu od zapijaczonego ojca i z dala od znanych jej chłopców.
Caitlin szuka miłości i akceptacji. Romans z dojrzałym, wykształconym i światowym mężczyzną, choć nieszczęśliwy, pomaga jej znaleźć drogę.
Z jednej strony - książka trochę naiwna, bardzo niedzisiejsza. Autorka w bardzo plastyczny i wiarygodny sposób opisuje jednak strach przed seksem, irracjonalną zazdrość zakochanej dziewczyny, która czuje się niegodna miłości. Dodatkowo w powieści można znaleźć tradycyjną, nieistniejącą...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawa pozycja.Zawiera opis dziewczyny z Irlandii, która spotyka się z żonatym mężczyzną, który ma dziecko.Dziewczyna ucieka z domu,żeby z nim być(jej rodzicom to się nie podoba i zapraszają księdza,żeby jej przemówił do rozsądku).Eugeniusz, z którym chodzi dziewczyna, nie wierzy w Boga i nie chodzi do kościoła.Ksiądz nie jest w stanie, jej przekonać że popełnia błąd i marnuje sobie życie.Wszystko jednak kończy się dobrze.

adela | 2014-12-30
Przeczytana: 2014 rok

Książka z Irlandzkiego indeksu - skazana za wybujały erotyzm i nieodpowiedni stosunek do religii.
Caithleen Brady, dziewczyna o krowich oczach i zadzie, pada ofiarą rozwodnika (ateisty i filmowca) Eugeniusza. Mimo starań całej wioski, dziewczyna postanawia sama dokonywać swoich wyborów.
Bildungsroman w przyjemnie żeńskim wydaniu i o pocieszającym zakończeniu.
Dodatkowym smaczkiem jest świetnie przedstawione postrzeganie płci i erotyczności w wykonaniu dwudziestoletniej Irlandzkiej dziewicy.
Książka się wcale nie postarzała (za to tłumaczenie owszem) o czym z przyjemnością podyskutuję.

AngelikaAnna | 2017-04-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ta książka sprawiła, że pokochałam czytać. Pamiętam jak jeszcze końcem podstawówki w szkolnej bibliotece robione były generalne porządki. Książka zaciekawiła mnie swoją okładką i tymi zielonymi oczami...sama jestem zielonooka. Dodatkowo jeszcze była ukryta pod w szafce z innymi zapomnianymi książkami, a ja bardzo lubię odkopywać i odkrywać takie perełki. Zakochałam się w niej od pierwszej strony. Po wielu latach nie mogłam jej znaleźć by wrócić i odkryć na nowo. Ale teraz gdy odkryłam tę stronę jestem pewna, że ta książka znajdzie się na moim regale.

Linka | 2013-07-10
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Książka trochę niedzisiejsza,ale uważam,że warto czasem coś takiego przeczytać ;)

MaRyś | 2017-02-23
Przeczytana: 01 stycznia 2016