Dziewczyna o zielonych oczach

Tłumaczenie: Maria Zborowska
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Girl with green eyes
sukitoitte

"Dziewczyna o zielonych oczach" to powieść współczesna. Jej bohaterką jest młoda dziewczyna irlandzka, która postanawia wydostać się z opłotków rodzinnej wsi. Uosobieniem tego lepszego świata staje się mężczyzna, którego pokocha, dużo starszy od niej reżyser filmowy. Czekanie na miłość Caithleen Brady, a potem historia jej miłości to dobrze zaobserwowane studium przeżyć dziewczyny z prowincji, zagubionej we współczesnym świecie. W tle tej bezpretensjonalnej, uroczej opowieści jest świetnie opisane otoczenie bohaterki - typowe środowisko Irlandczyków, z którego wyrosła. Książka ta została sfilmowana i film cieszył się ogromnym powodzeniem.

źródło okładki: kalinoteka.pl

nulla | 2016-08-08
Przeczytana: 05 sierpnia 2016

Caitlin pochodzi z małej irlandzkiej wioski, wychował ją ojciec alkoholik, matka zginęła, kiedy dziewczyna była jeszcze mała. Miłość i akceptację rodziny dziewczyna odczuwa wyłącznie w chwilach, kiedy postępuje zgodnie z ich standardami. Caitlin jest naiwna, niewykształcona i zahukana, trochę zagubiona w wielkim mieście, w którym jedynym towarzystwem jest jej o wiele bardziej pewna siebie, pochodząca z lepszego domu, studentka - Baba. Mimo to wie, czego chce - ułożyć sobie życie poza swoją wioską, w oderwaniu od zapijaczonego ojca i z dala od znanych jej chłopców.
Caitlin szuka miłości i akceptacji. Romans z dojrzałym, wykształconym i światowym mężczyzną, choć nieszczęśliwy, pomaga jej znaleźć drogę.
Z jednej strony - książka trochę naiwna, bardzo niedzisiejsza. Autorka w bardzo plastyczny i wiarygodny sposób opisuje jednak strach przed seksem, irracjonalną zazdrość zakochanej dziewczyny, która czuje się niegodna miłości. Dodatkowo w powieści można znaleźć tradycyjną, nieistniejącą...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawa pozycja.Zawiera opis dziewczyny z Irlandii, która spotyka się z żonatym mężczyzną, który ma dziecko.Dziewczyna ucieka z domu,żeby z nim być(jej rodzicom to się nie podoba i zapraszają księdza,żeby jej przemówił do rozsądku).Eugeniusz, z którym chodzi dziewczyna, nie wierzy w Boga i nie chodzi do kościoła.Ksiądz nie jest w stanie, jej przekonać że popełnia błąd i marnuje sobie życie.Wszystko jednak kończy się dobrze.

natanna | 2018-01-27
Przeczytana: 10 stycznia 2018

" Najsympatyczniejszych mężczyzn znajduje się w książkach - fascynujących, skomplikowanych, romantycznych, takich, których uwielbiam najbardziej".[1]

Caithlen, której udało się wyrwać z rodzinnej wsi, mieszka w Dublinie i pracuje jako ekspedientka w sklepie. Dzieli pokój ze swą przyjaciółką Babą, studentką posiadającą niezwykłą fantazję i odważnie wkraczającą na tereny, które dla nich obu praktycznie rzecz biorąc są nieosiągalne.
Kiedyś w życiu Caithlen był taki mężczyzna, jakich spotyka na kartach czytanych książek, którego nazwała Dżentelmenem, ale jego pamięta już tylko tak, "jak się pamięta sukienkę, z której się wyrosło".[2] Teraz marzy o wielkiej miłości i, jak jej się wydaje, tę spotyka na przyjęciu, na które się wkręciły dzięki sposobowi jaki użyła Baba, w osobie poznanego tam reżysera Eugeniusza. Caithlen nawiązuje kontakt z poznanym mężczyzną, który chętnie przystaje na spotkanie z nią i zaczynają się widywać. Tę idyllę przerywa jej ojciec, który...

adela | 2014-12-30
Przeczytana: 2014 rok

Książka z Irlandzkiego indeksu - skazana za wybujały erotyzm i nieodpowiedni stosunek do religii.
Caithleen Brady, dziewczyna o krowich oczach i zadzie, pada ofiarą rozwodnika (ateisty i filmowca) Eugeniusza. Mimo starań całej wioski, dziewczyna postanawia sama dokonywać swoich wyborów.
Bildungsroman w przyjemnie żeńskim wydaniu i o pocieszającym zakończeniu.
Dodatkowym smaczkiem jest świetnie przedstawione postrzeganie płci i erotyczności w wykonaniu dwudziestoletniej Irlandzkiej dziewicy.
Książka się wcale nie postarzała (za to tłumaczenie owszem) o czym z przyjemnością podyskutuję.

AngelikaAnna | 2017-04-21

Ta książka sprawiła, że pokochałam czytać. Pamiętam jak jeszcze końcem podstawówki w szkolnej bibliotece robione były generalne porządki. Książka zaciekawiła mnie swoją okładką i tymi zielonymi oczami...sama jestem zielonooka. Dodatkowo jeszcze była ukryta pod w szafce z innymi zapomnianymi książkami, a ja bardzo lubię odkopywać i odkrywać takie perełki. Zakochałam się w niej od pierwszej strony. Po wielu latach nie mogłam jej znaleźć by wrócić i odkryć na nowo. Ale teraz gdy odkryłam tę stronę jestem pewna, że ta książka znajdzie się na moim regale.

Wiesława | 2017-08-15
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 15 sierpnia 1972

czytałam bardzo dawno temu. chyba ok 40 lat minęło. Pamiętam że zrobiła na mnie ogromne wrażenie i pamiętam ją do dzisiaj. Nie wiem tylko jak bym ją odebrała obecnie.

Linka | 2013-07-10
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Książka trochę niedzisiejsza,ale uważam,że warto czasem coś takiego przeczytać ;)

Gusiołki | 2017-06-11

Czytałam jako nastolatka i czasami wracam jak do Adriana Mola,z sentymentem.

MaRyś | 2017-02-23
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Świetna książka ! Zdecydowanie polecam

Max Milgrim | 2019-05-20
Przeczytana: 27 marca 2019

Przy pisaniu tej recenzji musiałam cofnąć się do gimnazjum, kiedy to byłam częstym gościem w szkolnej bibliotece. Najmroczniejszym miejscem była dlatego, że znajdowała się w mało uczęszczanym kącie szkoły, ukryta za szatniami, gdzie wiecznie było ciemno. Nie oznaczało to jednak całkowitego mroku, bo czasem dało się tam znaleźć niezłe cudeńka. Może nie wyróżniały się aż nadto z tłumu, jednak niektóre z nich zapadły mi w pamięć na tyle, że nawet po latach mam ochotę do nich wrócić. Wśród nich były "Czekając na miłość" i jego kontynuacja, "Dziewczyna o zielonych oczach".

O przygodach Caithleen i Baby czytałam w sumie dwa razy, w zupełnie różnych punktach życia. Przypadły mi do gustu już wtedy, kiedy w wieku trzynastu-czternastu lat sięgnęłam po nie po raz pierwszy. Były dla mnie okazją, by poznać całkiem inne życie – zobaczyć dorastanie, którego ja sama jeszcze wtedy nie doświadczyłam w pełni, w dodatku takie, które odbywało się w zupełnie innych warunkach niż moje. Inny kraj, inne...