Skrawek błękitu

Tłumaczenie: Urszula Łasa-Zabłocka
Seria: Seria z kotem
Wydawnictwo: Czytelnik
Be ready with bells and drums
Alalicja

Jest to historia inna niż wszystkie, niebanalna i piękna. Jej bohaterów, których zdawałoby się powinno wszystko dzielić, łączy głeboka i niezwykła miłość. Autorka sugestywnie i wnikliwie odtwarza ich niecodzienne przeżycia, trzyma czytelnika w napięciu i skłania do zajęcia własnego stanowiska wobec poruszanych tu zagadnień. Oparty na tej powieści film pt. "W cieniu dobrego drzewa" cieszył się ogromnym powodzeniem.

źródło opisu: Czytelnik, 1973

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marzena | 2016-06-18
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Siedząc przed komputerem czekając na koniec aukcji, czułam się jak strzelec stojący na stanowisku, czekający na komendę, pełen napięcia, podniecony.
Ja klikająca myszką w ostatniej sekundzie i on mierzący do celu, wstrzymujący oddech i naciskający spust - te same emocje - uwierzcie.
Nie było innej drogi aby zdobyć tę książkę wydaną w 1973 roku. Więc powalczyłam i zdobyłam. Kiedyś rzuciła mi się w oczy tutaj na portalu, ktoś wymienił ją ze względu na główną bohaterkę. I ja naiwna, oczami wyobrażni swej, widziałam urzekający romans z happy endem.
Dostałam historię oblanej kwasem niewidomej Seliny, której wpojono bardzo wiele - od tego, że jest bezwartościową szkaradą do nietolerancji rasowej.
Staram się jak mogę napisać coś ładnie i składnie, ale uwierzcie mi, że na samo wspomnienie matki prostytutki, która wyznaczyła Selinie rolę "atrakcji" w jej przyszłym burdelu, wszystko się we mnie burzy. Dziadek alkoholik, ciągłe kłótnie, bicie, poniżanie, gwałt, wszystko we mnie...

Joasia | 2013-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2013

„Przyjaźń nie może istnieć bez tolerancji”… „Skrawek błękitu” to krótka, ale piękna i bardzo mądra powieść o miłości, przyjaźni i tolerancji… To opowieść, która wzrusza, zmusza do refleksji i na długo pozostaje w pamięci. Bardzo gorąco polecam!!!

Długo szukałam tej książki, gdyż czytałam ją dawno temu, a nie mogłam sobie przypomnieć tytułu. Czytałam ją 2 razy z kilkuletnim odstępem czasu i za każdym razem rozdzierała moje serce i mimo, że minęło wiele lat nigdy jej nie zapomnę.

ira | 2013-08-19
Przeczytana: 1998 rok

Jako dziewczynka nie raz oglądałam film "W cieniu dobrego drzewa" z rewelacyjnym Sidneyem Poitier. Kiedy dowiedziałam się, że u moich rodziców na półce stoi książka, na podstawie której napisano scenariusz, nie mogłam po nią nie sięgnąć.
Jest równie wzruszająca jak film, choć bardziej smutna. Teraz wracam do obydwu...

Książę przeczytałam w formie audiobooka podczas pieszych powrotów z pracy. Podobała mi się i z każdym rozdziałem byłam ciekawa jak rozwinie się historia bohaterki. Zakończenie było dla mnie zaskoczeniem i muszę przyznać że czułam lekki niedosyt że to już koniec, tak po prostu koniec.

Lavenda | 2013-10-03
Przeczytana: 2013 rok

Początkowo irytowała mnie główna bohaterka, wydawała mi się, mimo całkiem silnej osobowości, mocno przecukrzona. Pomyślałam "kolejna mimoza ratowana przez księcia". Zakończenie jednak absolutnie wyrównało mi ten rys postaci i znacznie podniosło ocenę książki. Jest niebanalnie i refleksyjnie.

Oliwia | 2011-12-07

Bardzo genialna książka. Idealnie trafiona dla osób, które uważają, że nic gorszego w życiu nie może ich spotkać. Daje siłę i wiarę w szczęście, którego często nie potrafimy dostrzec.

Beata | 2012-01-20
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Piękna, smutna, ponadczasowa ...

| 2012-06-28
Przeczytana: 2012 rok

To dziwne, że ta książka trafiła w moje ręce. Jest poruszająca i tak jak piszą inne użytkowniczki, smutna. W świetle zakończenie zupełnie nieprzewidywalna. Po przeczytaniu zauważyła, co tak naprawdę przedstawia okładka. Polecam. Film z resztą także!

Alalicja | 2010-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2010

Zaskakujące zakończenie, czytało się bardzo miło.