Wystarczy, że jesteś

Seria: Tylko dla dziewczyn
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
dziewczyny, miłość
Jane

Weronika jest z natury pesymistką. Nie wierzy w siebie ani w to, że odnajdzie w życiu szczęście i miłość. Zapamiętale czyta "Zmierzch" i skrycie marzy o wielkim, wyjątkowym uczuciu oraz księciu, zbyt doskonałym, by mógł być prawdziwy. Idealny chłopak rodzi się w wyobraźni dziewczyny i żyje w świecie wirtualnym, w prowadzonym przez nią blogu.

Czy rzeczywistość może się upodobnić do marzeń?

źródło opisu: http://nk.com.pl/

źródło okładki: http://nk.com.pl/

MAGnezja | 2014-12-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Książka z serii młodzieżowej i raczej kierowana do odbiorców z tego przedziału wieku. Porusza tematykę związaną z „pierwszą miłością ”, a także pierwszymi rozczarowaniami i odrzuceniem.
17- letnia Weronika marzy o poznaniu tego jedynego z którym chciałaby zostać do końca życia. Przy czym jej marzenia, wyobrażenia, a także oczekiwania powstają pod wpływem przeczytanych lektur np. „Zmierzchu”. Już wkrótce musi się przekonać, że w życiu ludzie zachowują się inaczej niż tego się spodziewamy. Dodatkowo bycie kochanym nie zawsze idzie w parze umiejętnością odwzajemniania tych uczuć.
„Wystarczy, że jesteś ” to dla mnie przyjemna retrospekcja do czasów licealnych. Fajnie było zobaczyć jak z wiekiem zmienia się postrzeganie świata a także interpretacja zdarzeń, gestów itp. Z drugiej strony pojawia się też tęsknota za tym co minęło….

Inka | 2011-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 11 grudnia 2011

Otwierasz oczy. Uświadamiasz sobie, że właśnie się obudziłeś. Boisz się wstać z łóżka. Jest twoją bezpiczeną przystanią. Niepokoi cię nowy dzień, kolejny spędzony w samotności. Patrzysz w sufit i cierpisz - z braku przyjaciół, miłości. Myślisz: "Nienawidzę świata!", ale i tak wstajesz, choć masz wrażenie, że już dawno się poddałeś. Kroczysz ze spuszczoną głową. Nie chcesz rzucać się w oczy. Boisz się, że jeśli ktoś spojrzy ci w oczy, rozpłaczesz się. Nie zwracasz uwagi na nic, co cię otacza. Pragniesz zniknąć. Myślisz nawet o samobójstwie, ale strach jest silniejszy. Nie potrafisz tego zrobić... Nawet jeśli nikt nie będzie za tobą tęsknił, boisz się swojej nieodwracalnej decyzji. Nie wiesz, że ludzie mogą cię potrzebować. Nie zauważasz swoich atutów. Dręczysz się. Dobijasz. Nie czujesz się potrzebna, lecz zbędna... Wieczorem, kończąc swój dzień, płaczesz w poduszkę. Nienawidzisz świata, bo jest tak okrutny... Skazał cię na samotność.

Weronika jest z natury pesymistyczna. Ze swoimi...

Jov | 2011-05-03
Na półkach: Ukochane, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2011

Początek mnie nie zachwycił. Ot, taka zwyczajna książka, w której główna bohaterka znajdzie swojego chłopca i będą żyli długo i szczęśliwe. Z taką myślą zaczęłam to czytać. Ale po jakimś czasie nie mogłam się oderwać. Historia całkiem inna i w tej swojej inności fascynująca. Te ich rozmowy o miłości... Nie powiem - dały mi wiele do myślenia. Końcówka, której w życiu bym się nie spodziewała.
Polecam, gorąco!

DwaSerca | 2015-04-20

Powieść dla młodzieży, ale nie jest naiwna i cukierkowa.

| 2014-09-21
Na półkach: Przeczytane, ***7

Szara myszka- Weronika, nagle, niespodziewanie, poznaje wymarzonego księcia z bajki. Nie spodziewała się, że tym na którego tak długo czekała, okaże się chłopak poznany w pociągu- Filip. Jest on aktorem i nie ma zbyt dużo czasu dla Weroniki. Co się stanie z ich „związkiem” na odległość?
Tymczasem, na horyzoncie, zupełnie przypadkowo, pojawia się Marek...
Już na początku książki dowiadujemy się, że Weronika pisze bloga, mailuje z Piotrem SPP- psychologiem, od czasu do czasu spotyka się z Filipem i... jest zafascynowana „Zmierzchem”. Chciałaby by jej miłość wyglądała tak, jak miłość Belli i Edwarda. Ciągle szuka swojej drugiej połówki- tego współczesnego Edwarda.
Czy jej wyobrażenia o najlepszym chłopaku znajdą odzwierciedlenie w realu? Sprawdźcie ;)

Izabela | 2010-11-08

Podchodziłam do tej książki z dużą rezerwą, w końcu nastolatką już kilka lat nie jestem, a teraz problemy dorastających dziewcząt wydają mi się wręcz błahe. Ale dobrze się stało że książkę zakupiłam i przeczytałam.

Jako że wiem jak niektóre z Was reagują alergicznie na "Zmierzch", napiszę od razu, że ta ksiązka udowadnia, że miłość taka jak w "Zmierzchu" to fikcja. i w tym momencie zacytuję fragment książki:

"Dlaczego życie ma dla niej ciągle jakieś niespodzianki, dlaczego nie chce być miłe, obrzydliwie przewidywalne i zaskakująco podobne do "Zmierzchu"?
Dlaczego miłość to nie autostrada ku szczęściu, lecz wyboista ścieżka wiodąca nad urwiskiem i trzeba się dobrze rozglądać dookoła, by nei osunąć się w przepaść, lub nie dostać spadającym odłamkiem skały w głowę
Dlaczego piękne historie zdarzają się tylko w kiepskich powieściach?"

Weronika to zakompleksiona nastolatka, która uważa się za osobę zupełnie przeciętną i bez wyrazu. Nie pije alkoholu, nie chodzi na imprezy, nie ma...

Rebecca | 2015-10-22
Przeczytana: 21 października 2015

Młodzieżówka. Po prostu.
Nie prosta.Nie nudna. Zabawna.
Weronika- jest w sumie przerażona swoim życiem. Nie posiada przyjaciółki, typ samotniczki, uważa siebie za brzydką (sęk w tym że za rzadko na jej twarzy gości uśmiech), czytelniczka Zmierzchu (poszukuje nieistniejącego ideału faceta), pilnująca swoich ocen. Krótko mówiąc osoba niezbyt zadowolona ze swojego położenia.
Matura zbliża się z każdym miesiącem, w między czasie Weronika poznaje Filipa- wschodzącą gwiazdę teatru i TV. Powiem,tylko że to chłopak zapatrzony w siebie-totalny egoista, który nie za szybko dojrzeje.
No i nareszcie powiem coś o Marku-chłopaku z metra,który w końcu będzie nie małą podporą dla dziewczyny, przyjacielem jednym w swoim rodzaju.
Spodziewałam się czegoś nieco banalnego,ale nie, to nie tak. Oczywiście pojawiły się pojedyncze sytuacje, kiedy nie mogłam wybaczyć głównej bohaterce jej zachowania,ale chyba to jest nieuniknione. Czytając to znalazłam parę rzeczy, z którymi także i ja się zmagam. Przez...

Kachusek | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Choć jest to opowieść o pierwszej miłości, pierwszych uniesieniach i rozczarowaniach, to polecam ją nie tylko nastolatkom. Choć tym w szczególności. I o ile dziewczyny bardzo chętnie sięgną po książkę o uczuciach, to i chłopcom przydałaby się taka lektura. Otwiera oczy na wrażliwość tych z Wenus i z Marsa ;) A "młodzież starsza" może sobie przypomnieć emocje związane z pierwszymi miłosnymi zawirowaniami..

Kamila | 2014-01-15

Tak dawno czytałam tę książkę lecz wciąż ją pamiętam..

Wpadła mi w ręce całkiem przypadkiem, ponieważ to moja mama mi ją wypożyczyła.Kiedy tylko zaczęłam ją czytać wcale, a wcale nie mogłam się już oderwać. Nie było mnie dla nikogo, musiałam od razu przeczytać.
Gutowska-Adamczyk ma bardzo charakterystyczny styl, jej książki są odzwierciedleniem zwykłego życia nastolatek oraz problemów, które wciąż się pojawiają. Ta książka "Wystarczy, że jesteś" jest właśnie jedną z nich.
"Głupi człowiek uczy się na swoich błędach, natomiast mądry na czyichś." To przysłowie jest trafne, jak możemy skorzystać na tej książce. Sytuacja Weroniki nie jest taka znowu wyjątkowa, lecz autorka stworzyła świetną bohaterkę, potrafiącą z honorem wyjść z trudnych sytuacji.
" Miłość to gra pozorów. Nakładasz na kogoś swoje wyobrażenie, żądasz, by był ideałem, a to niemożliwe. Chcąc być szczęśliwa, musisz swojego partnera zaakceptować takiego, jaki jest."

Gdyby każdy tak myślał z pewnością byłoby nam...

Anna | 2013-09-14
Przeczytana: 14 września 2013

Książka o dojrzewaniu, trudnych wyborach i decyzjach, pierwszej miłości i rozczarowaniach z nią związanych. Weronika zawsze uważała się za nieciekawą dziewczynę, nie miała przyjaciółek, chłopaka i czuła się z tym źle; do czasu gdy w pociągu do Wrocławia spotkała Filipa, studenta wydziału aktorstwa. Zaczęli się spotykać, a Weronika zakochała się w nim. Czy ta miłość dała jej szczęście, czy nie wart jej był ktoś inny, kto przez cały ten czas stał przy niej, wspierał ją, pomagał i służył radą? Czy Weronika zrozumie co to jest prawdziwa miłość i czy jej doświadczy? Powieść typowo młodzieżowa, ale czyta się z przyjemnością, bowiem my też przeżywaliśmy przed laty takie same problemy i dramaty.