Wystarczy, że jesteś

2022-10-10
2022-10-10
dziewczyny miłość

"Wystarczy, że jesteś"

Jak mówi słynne przysłowie: "Nie oceniaj książki po okładce", książka Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk bardzo mnie zaskoczyła. Spodziewałam się kolejnej przesiąkniętej nieszczęśliwą miłością powieści, a dostałam niesamowite arcydzieło!
Tytuł książki sam w sobie jest zachęcający. Pragnie się jej skosztować w całości, nie patrząc na to, co jest w środku. Powierzchownym i płytkim trzeba być, aby tę książkę od razu spisać na straty, bo znajduje się w niej historia miłosna dziewczyny, która, jak jej rówieśniczki, przeczytała słynną powieść "Zmierzch". Ja osobiście jestem mile i pozytywnie zaskoczona tym, co dostało się w moje ręce dzięki Młodzieżowemu Dyskusyjnemu Klubowi Książki.
"Wystarczy, że jesteś" to opowieść o rozterkach młodej dziewczyny, która myśli, iż jej pierwsza miłość będzie trwała wiecznie. Nastolatka szczerze wierzy, że Filip, którego uważa za swoją pierwszą miłość, będzie w stanie dać jej to, czego ona tak bardzo pragnie, czyli miłości. Jednak na jej drodze pojawia się tajemniczy chłopak imieniem Marek, który z czasem staje się przyjacielem Weroniki, głównej bohaterki książki. Wtem dziewczyna traci swoją pewność co do Filipa, gdyż ten jest początkującym aktorem i jak nam wszystkim wiadomo - aktorzy zawsze są poddawani próbie. Mimo iż wszystko dzieje się z prędkością światła, a życie młodej dziewczyny nagle staje się totalną katastrofą i rozpada się w ułamku sekundy, Marek nie jest bierny w swej miłości do Weroniki. Końca zdradzać mi nie wolno, ponieważ nie byłoby tego wspaniałego smaku oraz poczucia, że owe lody makowe były pyszne, to powiem tylko tyle, że książka pochłonęła mnie na tyle, że przeczytałam ją w dwa wieczory i naprawdę bardzo cieszę się, że dzięki DKK mogłam poznać historię Weroniki, z którą poniekąd mogę się utożsamić. Jedyne co nie podobało mi się w książce to to, iż nasza główna bohaterka była zbyt naiwna i nie widziała tego, że szczęście ma tuż przed oczami.
Podsumowując całość mojej wypowiedzi stwierdzam, iż książka jest arcydziełem. Szczerze i z ręką na sercu mogę powiedzieć, że przeczytałam ją od deski do deski i jestem zaskoczona tym, że tak bardzo ją polubiłam. Dzięki powieści "Wystarczy, że jesteś" spojrzałam na świat oczami Weroniki oraz zrozumiałam, iż w naszym zepsutym, przesiąkniętym seksem, różnymi używkami i fałszywością świecie zdarzają się jeszcze takie przykłady prawdziwej miłości, która tak naprawdę zrodziła się prawdziwej przyjaźni.

"Wystarczy, że jesteś"

Pamiętam że taka smętna była. Spodoba się pewnie wielu osobom ale mi do gustu nie przypadła aż tak bardzo jak inne książki o podobnej tematyce, i trudno mi określić co zawiniło.

Powieść młodzieżowa dla dziewczyn w szkole średniej. Przeczytałam, gdyż chcę mieć porównanie z innymi pozycjami pani Małgosi.

Książka bierze na tapetę miłość tę niespełnioną, wyobrażoną, wyidealizowaną, najlepiej przez księcia z bajki. Tak się nastolatkom wydaje, sami tacy byliśmy.
Życie przynosi jednak zupełnie coś innego.
Poznajemy Weronikę ,młodą licealistkę, szarą myszkę, która nie potrafi odnaleźć się w swoim środowisku. Pomijana przez koleżanki, nie angażuje się w sprawy szkoły. Potrzebna jest wtedy tylko , by dawała odpisywać pracę domową.
Pesymistka, nie wyróżniająca się z tłumu. W komputerze wylewa wszystkie swoje żale i cierpienia, że nikt jej rozumie. W końcu zakłada bloga i pisze w nim o swoim wyimaginowanym świecie w tandemie z chłopakiem, który w rezultacie nie istnieje wcale. Zamyka się szczelnie w świecie fantazji.

W książce rozpracowywana jest analiza uczuć maturzystki. W tym samym czasie poznaje dwóch chłopców w realu Filipa, który gra w serialu i jest studentem szkoły aktorskiej oraz Marka, który wiele jej pomaga ,gdy znajduje się w opresji. Dochodzi jeszcze Piotr ze świata wirtualnych potyczek. Filip traktuje dziewczyny jak zabawki, po to by je zaliczać i przelecieć. Marek za to jest prawdziwym przyjacielem.

Kogo wybierze Weronika?
Kim jest naprawdę Piotr w realu?

Jest to lekka powieść ,nie targa aż tak uczuciami dorosłej osoby. Nastolatki na pewno poruszy i do nich jest właśnie skierowana.

Pozostaje jeszcze jeden temat omówiony w książce , a mianowicie choroby zwanej epilepsją.
Myślę, że skutki dolegliwości dotyczą już członków społeczeństwa, którzy się z nią zetkną ,żeby nie eliminować z grona, dotkniętych tą chorobą ,a raczej zrozumieć w czym tkwi problem. Nie bać się, napotykając taką osobę z atakiem, tylko jej pomóc. Choroba żadna nie jest wstydem, może dosięgnąć każdego z nas, oczywiście niekoniecznie ta.
I to przesłanie wydaje mi się najważniejsze w tej książce. Nawet postanowiłam omówić ten temat z moimi maluchami na przyszłość. Do czegoś przydało się przeczytanie tej książki.

A każda pierwsza miłość przychodzi i odchodzi, czasami zatrzymuje się na dłużej lub na zawsze.
Ważne, żeby dokonywać właściwych wyborów, kierować się przy tym rozumem. Ale nie łatwo to powiedzieć nastolatce! Może autorka dotrze i przemówi. Robi to w sposób łagodny, ażeby nie zranić młodych dziewcząt, nie naciska ,nie sugeruje, nie ocenia i nie wywiera na nich presji.

Życie przynosi jednak zupełnie coś innego.
Poznajemy Weronikę ,młodą licealistkę, szarą...

Młoda nieszczęśliwa nastolatka, przeżywa pierwsze zauroczenie płcią przeciwną a również pierwszy zawód miłosny. Człowiek też był kiedyś młody. .....

Kolejna przeczytana w ramach do biblioteki szkolnej ... i chyba nic nie napiszę. Książka nie dla klas z podstawówki ... nawet główna bohaterka jest w liceum ... I znowu mamy nastolatkę, która nie może zdecydować się pomiędzy dwoma chłopakami. Tylko tło to są trochę inne dylematy. Główna bohaterka mnie irytowała ... męczyłam książkę ... i jak na razie mam dość takiej literatury dla młodzieży. Nie przeczę spodoba się dziewczynom i pewnie szybko przeczytają, ale jestem już za dorosła ...

„Wystarczy, że jesteś” Małgorzata Gutowska - Adamczyk. W powieści dla młodzieży, o pierwszej miłości, skomplikowanych relacjach czy pierwszym pocałunku. Kobieta z przyszłością i mężczyzna bez zobowiązań - czyli zagubiona w świecie maturzystka Weronika i wschodząca gwiazda aktorstwa - student - aktor - Filip. A w środku tej toksycznej relacji znajduje się wrażliwy, uroczy, koleżeński i nad wyraz empatyczny Marek.
„Miłość jest prawdziwa wtedy, gdy zetrze się w walce z koszmarem życia, gdy kosztuje drogo, gdy trzeba o nią walczyć i coś poświęcić”
Kto nigdy nie zaznał rozczarowania miłością - niech pierwszy rzuci kamień!. I niech mi nikt nie mówi, że to znowu romans, że to oklepane, że to Bridget Jones czy Kopciuszek. Nie! To jest autentyczne. Weronika to współczesna Pani Bovary, ba może nawet tak wyrazista jak niczym bohaterki Jane Austen.
Weronika pragnie tylko miłości, pragnie czegoś więcej „(…) chciała zwariować, oszaleć, gryźć palce, cierpiąc, i radośnie fruwać w chmurach, patrzeć na świat w oszołomieniu i śpiewać, pijana szczęściem”, ale … czy ona potrafi kochać? Czy zdaje sobie sprawę z rangi uczucia? Nie można nim handlować, rozmieniać na drobne. Bo kiedy go nie szanujesz, to odchodzi, znika w czeluściach rozpaczy.
To bardzo dobra książka, to bardzo dobre i mądre słowa (niekiedy niesamowicie pouczające). Dużo tu współczesności, social media, brokatu i młodzieńczych uniesień. Ale warto, bo to przecież miłości.

Styl pisania autorki jest bardzo lekki i przyjemny, więc czytanie szło mi naprawdę szybko. Treść być może jest nieco infantylna, ale byłam w stanie przymrużyć na to oko. Gdybym była młodsza, książka z pewnością podobałaby mi się bardziej. Obecnie traktuję tę pozycję jako taką rozrywkę na jeden wieczór.

Główną bohaterką książki jest Weronika, które z natury jest pesymistką. Nie wierzy w siebie, ani w to, że kiedyś znajdzie miłość.
Jednak wszystko się zmienia wraz z poznaniem pewnego chłopaka. Od razu się zakochuje i darzy go wielkim uczuciem. Niestety, nie jest to idealny partner dla niej...

Historia opowiada o pierwszej miłości i pierwszych rozczarowaniach. O tym, że nic nie trwa wiecznie i nie wszystko zawsze idzie po naszej myśli.

Książkę czytało mi się bardzo szybko. Była wciągająca, lecz nie w każdym momencie. Niektóre zachowania głównej bohaterki były trudne do zrozumienia. Mimo wszystko książka wywołała we mnie emocje, a jednej z końcowych scen totalnie się nie spodziewałam. Myślę, że tą książkę można polecić osobom, które szukają czegoś lekkiego do poczytania na wieczór.

Pouczająca książka - to na pewno. Ukazuje wiele wątków, wartości i sytuacji, które na pewno wielu czytelnikom są bliskie. Wciągnęłam się w akcję, czułam to co bohaterka. Widać było jak bardzo przeszłość wpływa na nie tyle co wydarzenia, ale na NAS w teraźniejszości. Genialne przedstawienie postaci i na duży plus jest też to, że autorka opisała wiele wątków, które co lubię w lekturach najbardziej - na koniec stanowiły idealną całość. Denerwowała mnie jednak bezmyślność bohaterki i to jej oskarżanie innych o egoizm a tak naprawdę sama posługiwała się nim najczęściej i nie dostrzegała tego. Pomimo tego pozycja naprawdę warta przeczytania
Polecam :)!

Przyjemna , niegłupia powieść o pierwszych miłościach i życiowych wyborach dla dorastającej młodzieży. Konfrontująca wyobrażenia o wymarzonej miłości z dojrzewaniem do nieco trudniejszego prawdziwego uczucia.
Dość przewidywalna, ale miło się czyta.
Do polecenia dla nastolatków, raczej przypadnie do gustu dziewczynom.

Dość przewidywalna, ale miło się czyta.
Do polecenia dla nastolatków, raczej przypadnie do gustu dziewczynom.

• 2011