Chiński maharadża

Wydawnictwo: Góry Books
literatura polska
Ag2S

„Chiński Maharadża” to pierwsza książka Wojtka Kurtyki, legendy polskiego i światowego alpinizmu, który wyznaczał nowe standardy w górach najwyższych. Jego imponujące osiągnięcia oraz specyficzna droga i filozofia życia sprawiają, że Wojtek wciąż inspiruje rzesze alpinistów i ludzi gór na całym świecie. Kurtyka publikował opowiadania, które wzbudzały zachwyt i entuzjazm środowiska, tłumaczone były na kilka języków i publikowane na całym świecie. Teraz wreszcie pojawi się wyczekiwana pozycja książkowa - wyjątkowy thriller górski a’la Quentin Tarantino okraszony intrygującymi, artystycznymi ilustracjami. Nie jest to jednak typowa książka o tematyce alpinistycznej, ponieważ historia przygotowań do przejścia bez asekuracji drogi wspinaczkowej o nazwie “Chiński Maharadża” jest uwikłana w wątki indyjskie i w tajemniczy sposób spleciona z wieloma niezwykłymi postaciami i wydarzeniami. Autor sugestywnie opisuje stan wplątania się w rodzaj psychicznej matni pełnej dziwnych splotów okoliczności i wydarzeń. W książce znajdziemy sporo wątków humorystycznych, jak i natchnione opisy przyrody czy stanów mistycznych.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Samson Miodek | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

Na szczęście książka nie tylko dla WYZNAWCÓW.

Jestem pod ogromnym wrażeniem przemyśleń tego niesamowitego człowieka, jednego z największych himalaistów w dziejach. To do niego należy największy wyczyn w historii himalaizmu według magazynu Climbing, mianowicie przejście dwu i pół kilometrowej "Świetlistej Ściany" Gasherbruma IV wraz z Austriakiem Robertem Schauerem. A także (co jest zdarzeniem bez precedensu) gdy Kurtyka brał udział w wyprawie, nikt nigdy w niej nie zginął, a przecież tych wypraw było kilkadziesiąt!
Wojtek potrafi patrzeć na świat przez okulary ze specjalnym filtrem nieprzepuszczającym tego co niepożądane, co mąci mu rozum, sprowadza "Dżem" W czasach gdy Kukuczka ścigał się z Messnerem, Wielicki zdobywał kolejny szczyt zimą, on się od tego zdystansował- "Cyfra jest rydwanem szczurów" Dla niego liczy się samo przebywanie w górach, aspekt duchowy, bo góry to miłość, a miłość jest niemierzalna, a gdybyśmy chcieli ją zmierzyć, wyrządzilibyśmy jej krzywdę.
Wspaniała...

Ani | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Niesamowita! Opowieść Kurtyki to nie jest zwyczajna historia o przejściu drogi wspinaczkowej, to magiczna, pełna symboli i metafor opowieść o przejściu drogi jaką jest życie. Dawno nie czytałam czegoś tak orzeźwiającego w treści i formie, z taką przyjemnością. Komplet gwiazdek bez dwóch zdań. I cicha nadzieja, że ktoś się pokusi o przeprowadzenie i spisanie wywiadu - rzeki z autorem.

Kasia1987 | 2016-09-16

Książka najlepszego, jak dla mnie, taternika, alpinisty, himalaisty. Podziw dla JEGO osiągnięć górskich, ale i umiejętności zdobycia się na rezygnację z osiągnięcia szczytu. Chciałbym, żeby wszyscy wyznawali taką filozofię gór, zarówno w duchowym jak i sportowym znaczeniu.

Smiejka | 2013-11-28
Na półkach: Przeczytane, 2013, Góry, 2014
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Magia, magia, magia.....spędziłam (po raz kolejny) cudowny wieczór w towarzystwie jednego z najlepszych himalaistów i wspinaczy skałkowych, który zaprosił mnie do swojego świata- świata Dżemu, Magicznej Pompy, Jaszczurki o imieniu Geko i oczywiście gór i skał. To niewielka książeczka ale ma w sobie ogromną siłę. Naładowana potężnymi emocjami i lekkim humorem ta historia to lektura obowiązkowa dla wszystkich, nie tylko miłośników wspinaczki.
Od dawna było wiadomo, że Kurtyka tak samo dobrze pisze jak się wspina, ale to przerosło wszystkie moje oczekiwania. Polecam. A Pana Wojtka ślicznie proszę o jeszcze :-)

Filozoficzna magia słów, ukrytych znaczeń, żeby nie powiedzieć wprost o lęku, w ogóle żeby nie powiedzieć wprost niczego. W czasach kiedy wszystko podane jest w tak oczywisty sposób, Wojtek Kurtyka schował co mógł w tym krótkim tekście, czyniąc go ciekawym eksperymentem literackim.

Cafecitta | 2014-01-05
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Najpierw zdziwiło mnie, że książka jest taka krótka. Potem przejrzałam ją i w ogóle mnie nie zaciekawiła. Pod wpływem wielu pochlebnych opinii przewertowałam ją drugi raz. Nadal nic. W końcu dostałam ją w prezencie i od razu zaczęłam czytać. Tak właśnie przepadłam. Już w pierwszym rozdziale ogarnęło mnie przerażenie - skąd autor zna tak doskonale moje myśli?? Ośmielę się nawet stwierdzić, że lepiej niż ja, w dodatku potrafi ubrać w słowa to, co u mnie pozostawało nienazwane. I to w jakie słowa! Czytałam niektóre określenia, zdania, zwroty, akapity po kilka razy, wciąż rozkoszując się formą i treścią. Stąd ta niewielka pozycja zabrała mi ponad 2 tygodnie. Zabrała - nie, to złe określenie, bo dużo więcej dała mi w zamian. W końcu dokończyłam czytanie i odłożyłam ją na półkę. I na tym wcale się nie skończyło! Wciąż kryje się gdzieś w zakamarkach moich myśli, pojawia się i znika, zmusza do ponownego sięgnięcia do niektórych akapitów.. Z pewnością wkrótce nastanie czas, w którym...

jusola | 2014-12-28
Na półkach: Przeczytane, W domu, 2014
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Hmmmm.... może jednak nie zrozumiałam?
Na okładce dobre słowo od Krzysztofa Globisza, Marcina Koszałki i Jana Peszka, a także - co zrozumiałe - Kingi Baranowskiej, młodej himalaistki. W środku opowieść Wojciecha Kurtyki, jednego z najsławniejszych polskich wspinaczy i himalaistów, o tym, jak przygotowywał się do pokonania drogi nazwanej Chińskim Maharadżą na Filarze Pokutników w Dolinie Bolechowickiej. To jedna z najtrudniejszych dróg w polskich skałkach, a wyczyn Kurtyki z 1993 uchodzi do dziś za jeden z bardziej spektakularnych.
No dobra, nie ogarnęła mnie pasja wspinania, choć tego posmakowałam. Ale żyję książkami, więc mogę zrozumieć opętanie pasją. I to w książce widać.
I to jest w porządku.
Ale kiedy wspinanie przeplata się z życiem, kiedy Dżem staje się metaforą strachu, miłosierdzie boże jest podejrzane, bo pod powiekami obrazy matek w komorze gazowej... , jasnowidz Jakubek prorokuje filozofię życiową - litości! Nawet nie chodzi o to, że może to banalne. Chodzi o język....

Michał | 2014-12-19
Na półkach: Przeczytane, Góry
Przeczytana: 18 grudnia 2014

"Ścieżka Góry, czyli sposób na dochodzenie do ludzkiej mądrości poprzez więź z przyrodą i wspinanie." - to filozofia życiowa autora, której stara się być wierny, a jej odzwierciedlenie znajdujemy w "Chińskim Maharadży".

Książka jest niekonwencjonalną, poniekąd metafizyczną podróżą w głąb duszy. Podróżą, między Indiami a Małopolską, w której tle zawsze jest wspinaczka, rozumiana nie tylko jako metoda realizacji własnych ambicji, ale również metaforycznie jako cel życia i jedyna droga do szczęścia i miłości.
Wojtek Kurtyka w mocno nieszablonowy sposób mówi tu o swojej pasji.
Historii zmagania się z osobistą obsesją i słabościami, towarzyszą filozoficzne rozważania i około-teologiczne rozterki, które autor potrafi jednak ubrać w przystępną do czytania i wciągającą formę, nie unikając przy tym ironii oraz inteligentnego poczucia humoru.
Nieco rozczarowują jedynie ostatnie strony, także dlatego, że zbliżają się zbyt szybko.

Olga | 2013-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Tę książkę czytałam długo, nie dlatego, że jest opasłym tomem. Starałam się ją sobie dawkować, żeby się nie kończyła. Wspaniałość jednym słowem.

apto | 2014-04-28

Do zrozumienia tej książki nie wystarczy umiejętność czytania, to z pewnością. Nie jest to książka dla wszystkich - to też. Łatwa ? Raczej nie bardzo. Niemniej dla mnie - fenomen. Określenie wszystkiego co człowiek czuje w górach , od potu od stóp do głów, przez lęk , do wstrętu do "dżemu". Dżem jest istotnym elementem tej książki, nie mylić z konfiturą! Bardzo elokwentnie, bardzo zabawnie, ekwilibrystycznie mentalnie czasami również... Pan Voytek wielkim pisarzem jest... Umiesz? Czytaj!