Soso. Dziecięce i szkolne lata Stalina

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
6 (8 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Stalin, dzieciństwo
psotka2112

Utwór ten powinien być czytany w kontekście socrealistycznej literatury dla dzieci i młodzieży. Ówczesne cele wychowawcze, propagandowe i wzory parenetyczne określiły postać literacką Soso. Wydarzenia przedstawione w książce i wydarzenia znane biografom Stalina pozwalają mówić o mitologizacji postaci.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www

Zupełnie nie pojmuję, jak mogłam przeoczyć dodanie do mojej biblioteczki tej niesamowitej pozycji książkowej. Bobińska kreśląc, jakże niezwykłą, sylwetkę przyszłego wodza sojuszniczego państwa, podsumowuje co jakiś czas ( co ja również uczynię) charakterystykę (dynamiczną) małego, a potem młodego Dżigaszwilego: "Taki to był ten Soso". W rzeczy samej - taki to był ten Soso!

książek: 1930
Wojciech Gołębiewski | 2018-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Pisząc recenzję Umberto Eco "Tajemniczy płomień królowej Loany" wspomniałem o "Soso", którym byłem indoktrynowany w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Potraktowałem wytwór Bobińskiej jako przeciwwagę dla nudnych wywodów Eco, o faszystowskiej indoktrynacji jego bohatera w wieku dziecięcym.
Postanowiłem napisać notkę o tragikomicznych konsekwencjach tej książki. Otóż na VII Zjeździe Związku Literatów Polskich, który się odbył na przełomie listopada i grudnia 1956 roku, czyli po obaleniu kultu Stalina i „Polskim Październiku”, tzn gdy zaczęto mówić o Stalinie jako zbrodniarzu, jeden z żartownisiów zapytał Bobińską:

„Czy prawdą jest, że Pani pisze drugi tom dzieła o Stalinie pt 'Komu Soso zrobił kuku ?'...”

Książka zasługuje na poznanie, bo jest świadectwem „kastrowania naszej osobowości” (jak mówił Lejzorek Rojtszwaniec u Erenburga) przez reżim i dlatego ...

Kamil | 2012-01-31
Przeczytana: 2010 rok

Książkę znalazłem w zbiorach mojego dziadka, przeczytałem i zainteresowałem się osobą Stalina. Z tej książki można się dowiedzieć wiele rzeczy, których nigdzie indziej się nie znajdzie.

Edyta Nowicka | 2017-01-07
Przeczytana: 2006 rok