Soso. Dziecięce i szkolne lata Stalina

Okładka książki Soso. Dziecięce i szkolne lata Stalina Helena Bobińska
Okładka książki Soso. Dziecięce i szkolne lata Stalina
Helena Bobińska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia biografia, autobiografia, pamiętnik
Nasza Księgarnia
1954-01-01
1954-01-01
Stalin dzieciństwo

To chyba najczystsza postać i wzór dla innych produkcyjniaków: książka wydana w 1954 roku opowiada o Stalinie. Dwa lata później została prawdopodobnie wycofana z bibliotek i księgarń, bo Generalissimus był już niedobry.
A młody Stalin, zwany pieszczotliwie Soso, był najdzielniejszy z całej wsi, najmądrzejszy z całej szkoły, najsprawniejszy w każdą grę podwórkową, a przy tym najmniejszy, najchudszy i najbiedniejszy. A przy tym taki szlachetny, zdolny, przebiegły i empatyczny.
Przyjemnie się to czyta, rzecz jasna jako relikt historii i wzór gatunku. Bez wiary w ideologię :)

Pisząc recenzję Umberto Eco "Tajemniczy płomień królowej Loany" wspomniałem o "Soso", którym byłem indoktrynowany w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Potraktowałem wytwór Bobińskiej jako przeciwwagę dla nudnych wywodów Eco, o faszystowskiej indoktrynacji jego bohatera w wieku dziecięcym.
Postanowiłem napisać notkę o tragikomicznych konsekwencjach tej książki. Otóż na VII Zjeździe Związku Literatów Polskich, który się odbył na przełomie listopada i grudnia 1956 roku, czyli po obaleniu kultu Stalina i „Polskim Październiku”, tzn gdy zaczęto mówić o Stalinie jako zbrodniarzu, jeden z żartownisiów zapytał Bobińską:

„Czy prawdą jest, że Pani pisze drugi tom dzieła o Stalinie pt 'Komu Soso zrobił kuku ?'...”

Książka zasługuje na poznanie, bo jest świadectwem „kastrowania naszej osobowości” (jak mówił Lejzorek Rojtszwaniec u Erenburga) przez reżim i dlatego stawiam gwiazdek 10

Postanowiłem napisać notkę o ...

Zupełnie nie pojmuję, jak mogłam przeoczyć dodanie do mojej biblioteczki tej niesamowitej pozycji książkowej. Bobińska kreśląc, jakże niezwykłą, sylwetkę przyszłego wodza sojuszniczego państwa, podsumowuje co jakiś czas ( co ja również uczynię) charakterystykę (dynamiczną) małego, a potem młodego Dżigaszwilego: "Taki to był ten Soso". W rzeczy samej - taki to był ten Soso!

• Przeczytane dla przyjemności
  • Inne