Maria Skłodowska Curie

Wydawnictwo: Czytelnik
animar

Maria Salomea Skłodowska-Curie ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy - fizyczka i chemiczka polskiego pochodzenia. Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii - radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków - radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych].

Pani Curie jest - z wszystkich ludzi na świecie - jedynym nie zepsutym przez sławę człowiekiem.
autor: Albert Einstein

źródło opisu: Czytelnik, 1968

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Aga | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Pięknie napisane, łączy kunszt literacki, fabułę, podniosłość wydarzeń równocześnie przytaczając daty, nazwiska oraz miejsca zdarzeń. Zapewne więcej bym ogólnie biografii czytała gdyby chociaż w połowie przypominały kompozycją tę pozycję. Bardzo przystępną.

janisz | 2013-09-22

Króciutka, króciuteńka. Nawet nie biografia, a tylko zarys postaci. Ale za to przejmujący i emocjonalny - polecam! Przyjemne 30 min czytania:) A po przeczytaniu ogarnia człowieka duch odkrywcy.

Monika | 2018-06-18
lamayokohama | 2017-12-18