bajki
Amanda

" Był raz pewien król. Ale ten król był większy i potężniejszy od wszystkich innych, bo był to król Słońce. Taki blask bił z jego oblicza, że żaden człowiek nie mógł mu w twarz spojrzeć; każdy musiał natychmiast odwrócić oczy, aby nie oślepnąć od tego blasku. Ludzie najstarsi na Ziemi mówili, że zawsze, jeszcze za ich ojców i dziadów, panował król Słońce nad Ziemią i że gdyby raz odwrócił od...

każdy musiał natychmiast odwrócić oczy, aby nie oślepnąć od tego blasku.
Ludzie najstarsi na Ziemi mówili, że zawsze, jeszcze za ich ojców i dziadów, panował król Słońce nad Ziemią i że gdyby raz odwrócił od Ziemi swe jasne oblicze, wtedy by wszystko na Ziemi zamarło i zginęło. Toteż kochali wszyscy tego króla i spoglądając rano na niebo mówili:
- Jest Słońce. I przez cały dzień byli weseli…"

Ilustrował Józef Wilkoń.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 1982

źródło okładki: zdjęcie autorskie

allison | 2014-02-14

W dzieciństwie tak często czytałam tę baśń, że znałam ją na pamięć.
Dziś pamiętam już tylko piękne i oryginalne ilustracje autorstwa Wilkonia - największe wrażenie zawsze robiła na mnie Wiosna (może dlatego wciąż jest to moja ulubiona pora roku:)).
Wielka szkoda, że współczesne książki dla najmłodszych nie są tak ilustrowane jak "O królu Słońcu..." - jakoś rażą mnie przesłodzone obrazki rodem z Disneya. Zawsze wolałam bardziej realistyczne, czasem groźne, ale działające na wyobraźnię ilustracje.

exotica | 2014-05-06
Przeczytana: 10 maja 2014