Człowiek z dwóch czasów

Wydawnictwo: Czytelnik
The Two-Timers
podróże w czasie, migrena
Kirq

Bob Shaw jest jednym z czołowych angielskich autorów science fiction. W powieści "Człowiek z dwóch czasów", wykorzystując możliwości fantastyki, stwarza interesującą sytuację psychologiczną.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1979.

Bosy_Antek | 2017-01-19

Miałem mieszane uczucia, gdy sięgnąwszy po tę raczej zapomnianą krótką powieść Boba Shawa, nieopatrznie przeczytałem jej kilka recenzji - polskich i niepolskich czytelników. Niby klasyk fantastyki naukowej, a zaserwował swoim wielbicielom raczej romans i melodramatyczne grymasy, niż pełnokrwistą i mięsistą prozę fantastyczną. Zasmuciłem się i pomyślałem, że może być kiepsko; już parę razy znalazłem się w sytuacji, gdy całkiem przyzwoitą książkę kładły na łopatki pretensjonalne, głupie i wymuszone miłosne perypetie bohaterów. Ja naprawdę nie potrzebuję do szczęścia miłości (w literaturze).

"Człowiek z dwóch światów" sprawił mi jednak niespodziankę. Miłą, jak już pewnie przeczuwacie.

Pomysł jest prosty - bohater kłóci się z żoną i pozwala jej wracać samej do domu. Kobieta jednak zostaje napadnięta w pobliskim parku i zamordowana. Mąż obarcza samego siebie winą za śmierć żony i za sprawą pewnego eksperymentu, cofa się w czasie do feralnego wieczoru. W decydującym momencie zabija...

Whisky | 2011-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Nie jest to science-fiction do jakiego przywykłem, ale zakończenie ratuje całość. Pewne wątki, które mają za zadanie wyjaśniać pewne kwestie, stają się źródłem niedopowiedzeń. Podróż w czasie ciekawie opisana, ale za dużo wątku miłosnego, jak dla mnie.

Ragnarook | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016