Ognie fortuny

Okładka książki Ognie fortuny Patricia Shaw
Okładka książki Ognie fortuny
Patricia Shaw Wydawnictwo: Książnica Cykl: Rzeka Słońca (tom 2) literatura piękna
Rzeka Słońca (tom 2)
Fires of fortune
Książnica
1999-01-01
1999-01-01
Jacek Makojnik
miłość plemię uczucia ucieczka dziecko

1960

Powieści Patricii Shaw są bardzo realistyczne i mają niepowtarzalny klimat, który wciąga czytelnika w niezwykłą przygodę.
„Ognie fortuny”, druga część „Rzeki słońca”, ukazuje zróżnicowane społeczeństwo Australii pod koniec XIX wieku. Bogaci biali farmerzy i mieszkańcy miast, przede wszystkim potomkowie angielskich imigrantów, którzy nierzadko dorobili się na złotonośnych polach. To rdzenna ludność aborygeńska, czarni ludzie, którzy mieli ograniczone prawa; to plemiona, które umiłowały sobie wolność i mieszkały w niedostępnych obszarach kontynentu. To również mieszańcy, którzy po mału torowali sobie drogę do lepszego życia i tolerancji oraz wszelkiego autoramentu napływowa ludność.
Główni bohaterowie, o wyrazistych charakterach, uwikłani są w konflikt społeczny a ich barwne przygody i romanse rozgrywają się na tle prób Rządu do zjednoczenia wszystkich stanów w jedno państwo i oderwania się od wpływów brytyjskich.
Ciekawa fabuła, wartka akcja i piękne opisy przyrody to atuty powieści a przy tym napisana jest z niezwykłym smakiem. Czytając przeżyłam niezapomniane chwile.

Diamond jest aborygentka wychowana wsrod bialych i do tego wyksztalcona i silna kobieta. Gdy jej ukochany porzuca ja dla bialej kobiety bo nie chce sie zenic z czarna jest zalamana. Pobratyncy wskazuja jej miejsce gdzie jest zloto i staje sie bogata i niezalezna. Rodzi syna Bena ktory jest dla niej wszystkim. Ksiazka wciaga bardzo i pokazuje jakie kiedys byly roznice w traktowaniu ludzi czarnych ktorzy nie mieli zadnych praw. Na szczescie tacy jak Diamond i jej syn Ben nie dawali sie stlamsic. Pokazali innym ze sa silnymi i uczciwymi ludzmi nie zaslugujacymi na pogarde. Klimat Australii tamtych czasow byl bardzo ciekawy i dajacy duzo do myslenia.

Ognie Fortuny to ostatnia powieść Patricii Shaw, jaka była dostępna w naszej bibliotece. Mam jednak nadzieję, że kiedyś będzie mi dane przeczytać inne jej książki, gdyż styl autorki bardzo przypadł mi do gustu i świetnie się bawię, czytając jej historie...

Ognie fortuny to poniekąd kontynuacja Rzeki słońca - jednak jest to historia, którą można czytać osobno. Diamond, Aborygenka wychowywana przez białych, rodzi syna Bena Buchanana. Mijają lata, młody Ben jest już nastolatkiem, gdy niespodziewanie umiera jego matka. Ogarnięty wściekłością chłopak wybija szyby w domu lekarza, który nie udzielił Diamond pomocy. Trafia do więzienia. Po latach wychodzi na wolność i prowadzi stajnie, w których bogacze trzymają swoje konie. Tam spotyka Phoebe, córkę znienawidzonego doktora. Początkowo chce ją uwieść, by zemścić się na jej ojcu, jednak z czasem zrozumie, że to prawdziwa miłość. Tymczasem Ben Buchanan domyśla się, że Diamond urodziła jego dziecko. Zrobi wszystko, by na jaw nie wyszło, że jest ojcem mieszańca....

Powieści Patricii Shaw do najcieńszych nie należą i zawsze muszę poświęcić im sporo czasu. Ale jest to dla mnie prawdziwa przyjemność, gdyż autorka w bardzo udany sposób obrazuje wydarzenia z kart swoich książek i sprawia, że mam wrażenie, jakbym cofała się w czasie i była przy wszystkim obecna. Za każdym razem autorka stawia na naszej czytelniczej drodze nietuzinkowe postaci, które wzbudzają wiele emocji, zarówno pozytywnych jak i tych mniej chwalebnych :)

Ognie Fortuny to losy młodego Bena, który jako syn Aborygenki i białego człowieka, stoi na granicy dwóch światów. Mimo że jest zamożnym człowiekiem, wciąż spotyka się z szykanami i prześladowaniami ze strony białych. Z kolei Aborygeni nie rozumieją jego postępowania, manier, języka, mają żal, że nie zna dobrze swojej kultury. Ben jest twardym człowiekiem, nie ma zamiaru skłaniać głowy z powodu koloru skóry. Dąży do tego, by związać swoje życie z Phoebe. Dziewczyna - choć z natury buntownicza i odważna - wydaje się jednak wahać. Nie może znieść tego, że jest świadkiem szykanowania Bena.

Fabuła powieści oparta jest na uczuciu tych dwojga, jednak autorka nie ograniczyła do tego wątku swojej historii. Towarzyszymy więc także Barnaby Glassonowi, przyjacielowi Bena, który ma ambicje zostać politykiem, spotykamy także Bena Buchanana, człowieka który skrzywdził Diamond. Przede wszystkim obserwujemy jednak przemiany, jakie dokonują się na kontynencie australijskim oraz w naszych bohaterach. Patricia Shaw napisała wspaniałą powieść, która pięknem języka i pełną napięć akcją zadowoli wybrednego czytelnika...

Chyba lepsza od pierwszej części. Mamy tu dalsze losy niektórych bohaterów, jednak dużo jest też nowych, nawet chyba ciekawszych.
Fajne w tej książce jest to, że nie wiemy, co stanie się za kilka stron. Sytuacja zdaje się prosta, rozwiązanie przewidywalne, a tu nagle zaskoczenie.
Polecam.

Polecam.

Jak pierwsza część pełna przygód, niespodziewanych zwrotów akcji, romansów i piękna Australii!
Wciągająca!

Wciągająca!

• Australia
  • Obyczajowe
  • 2015
  • Przeczytane w 2017

Dodaj cytat z książki Ognie fortuny