Nad wielka rzeką

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Książnica
Where the willows weep
miłość, rodzina, złoto, władza, uczucia
Majka

Australia, lata 60. XIX wieku. Ambitny Fowler Maskey, członek parlamentu stanowego, mierzy wysoko - marzy mu się stanowisko premiera nowego stanu. Jest bezwzględny w działaniach, wszystkich traktuje instrumentalnie, również rodzinę, która ma służyć realizacji jego dalekosiężnych planów. Tymczasem jego córka, Laura, ma własną wizję swojej przyszłości. Niezupełnie zgodną z wolą ojca...

| 2014-08-12
Przeczytana: sierpień 2014

Nie powiem, powieść ma swój urok, jednak z kilku powodów trudno mi było przez nią przebrnąć. Styl jest naprawdę ładny, opowieść toczy się wolno (co nigdy mi nie przeszkadzało). Jednak nie nazwę przygody z tą książką udaną. Na pewno sięgnę po inne książki autorki, tak dla porównania, ale że pewna ważna osoba bardzo zachwalała "Nad wielką rzeką", czuję się odrobinę zawiedziona.

Najpierw rzeczy, które mi się podobały. Bardzo zgrabnie nakreślony okres kolonizacji Australii, pełnej bezprawia, wybijania tubylców od ręki. Podobały mi się też partie pisane z punktu widzenia Aborygenów - tchnęły tajemnicą, ale i zapachem upadku. Styl, jak już napisałam, też jest świetny.

Jednak brak tej powieści magii, czaru. Brak ikry. Jest jak płaska deska, którą czyta się, owszem, ale nie pragnie do niej wrócić na kolejne posiedzenie. Denerwowali mnie bohaterowie, zwłaszcza politycy i kobiety. ZWŁASZCZA politycy. Wątek polityczny, dominujący przez pierwszą połowę książki jest po prostu nudny. Aż z ulgą...

aleczka | 2014-02-20
Na półkach: Przeczytane, Oddane

Na tle innych książek tej autorki (której jestem goracą fanką!) ta pozycja wypada słabo! Trochę inny styl... Też-jak w pozostałych- historia dzieje się w Australii, też są Aborygeni, poszykiwacze złota i hodowcy bydła, ale wplatanie w to polityki i takich narracyjnych zwrotów zepsuło mi przyjemnośc czytania :)

| 2015-01-08
Przeczytana: 2014 rok
Maggie | 2014-06-08
Na półkach: Przeczytane, Australia
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Western na kontynencie Australijskim. Jest to długa opowieść z walką polityczną i gorączką złota w tle. Wciągająca opowieść.

isa | 2011-02-01
Przeczytana: 29 stycznia 2011

Książkę czytało mi się ją bardzo dobrze mimo, że liczy sobię ok 500 stron. Akcja zwarta, wciągająca. Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie tło książki, Australia XIX wieku, dzika przyroda, osadnicy , Aborygeni, gorączka złota itp.
Jedynym jej mankamentem to wątek miłosny miedzy bohaterami. Strasznie mnie irytował. Mam wrażenie, że Pani Shaw potraktowala go trochę po macoszemu, zbyt naiwnie, niczym w najgorszych romansidłach- " widzą się, zakochują od pierwszego spojrzenia, rozstają i wracają".
Po zatym nie mam do książki innych uwag. Jest to lektura z tych łatwych i przyjemnych na długie jesienne wieczory.

pam | 2013-09-30
Przeczytana: sierpień 2013

To, co było dla mnie nowe i pasjonujące w tej powieści, to opis kolonizacji Australii, realiów życia w tamtych czasach.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-26