Zatoka Orchidei

Tłumaczenie: Alina Siewior-Kuś
Wydawnictwo: Książnica
Orchid Bay

Nowa powieść australijskiej pisarki, która w swych książkach znakomicie łączy przygodę i historię. Jesienią 1867 roku brytyjski żaglowiec ?City of Liverpool po pięciotygodniowym rejsie przybija do portu w Brisbane. Z pokładu pośród innych pasażerów schodzą na ląd Ruth i Emilie, siostry, dla których wyjazd do Australii był ostatnią deską ratunku. Niestety, okazuje się, że nikt ich tu nie oczekuje, co gorsza, nie czekają też obiecane posady guwernantek. Siostry zatrzymują się w pensjonacie i na własną rękę zaczynają szukać pracy. Upłynie trochę czasu, zanim szczęście się do nich uśmiechnie ? niestety, za cenę rozłąki. Ruth i Emilie obejmują posady w oddalonych od siebie zakątkach Australii...

Ewa | 2015-08-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 21 sierpnia 2015

Świetna książka, w której poznajemy XIX-wieczną Australię, zaludniającą się pierwszymi osadnikami, farmerów, poszukiwaczy złota, bandytów i ludzi tworzących nowe miasta.
Przedstawia losy dwóch guwernantek, "dam z Anglii", które przypłynęły w poszukiwaniu pracy, i które muszą stawić czoło trudnym warunkom życia i tutejszym mieszkańcom.
Dwie siostry o odmiennych charakterach, w odmienny sposób reagują na otaczającą je rzeczywistość.
Tutaj znajdują również uczucie, ale nie ma w tym nic z sentymentalizmu, czego dowodem jest zakończenie powieści.
Oprócz wątku obyczajowo-przygodowego, mamy tu także wątek sensacyjn-kryminalny, dotyczący pewnego napadu na konwój przewożącego złoto, a w który zaplątana jest jedna z sióstr.
Akcja trzyma w napięciu do ostatniej strony, a toczące się śledztwo ma wiele zaskakujących zwrotów.
Stróże prawa, stanowiący podwaliny praworządności, są nieugięci w wyjaśnieniu zagadki.
Wszyscy bohaterowie są pełnokrwiści, nie ma tu ludzi nijakich. Bardzo...

Katherina87 | 2012-11-23

Nowa powieść australijskiej pisarki, która w swych książkach znakomicie łączy przygodę i historię. Jesienią 1867 roku brytyjski żaglowiec "City of Liverpool" po pięciotygodniowym rejsie przybija do portu w Brisbane. Z pokładu pośród innych pasażerów schodzą na ląd Ruth i Emilie, siostry, dla których wyjazd do Australii był ostatnią deską ratunku. Niestety, okazuje się, że nikt ich tu nie oczekuje, co gorsza, nie czekają też obiecane posady guwernantek. Siostry zatrzymują się w pensjonacie i na własną rękę zaczynają szukać pracy. Upłynie trochę czasu, zanim szczęście się do nich uśmiechnie - niestety, za cenę rozłąki. Ruth i Emilie obejmują posady w oddalonych od siebie zakątkach Australii...

Ocena dla pierwszych 150 stron. Przeczytać więcej, mimo szczerych chęci, nie dałam rady.

ceylonka | 2011-05-17
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2011

Zatoka Orchidei - upragniony cel majaczący na horyzoncie. Niby w zasięgu wzroku, ale ciągle nieuchwytny.

Ruth i Emilie,to siostry, zmuszone przez los do opuszczenia ojczyzny i odnalezienia siebie, swojego miejsca w odległym, "dzikim kraju". Dobrze wychowane, ze starannym wykształceniem, po zejściu ze statku ze zdziwieniem uświadamiają sobie,że nikt na nie nie czeka z fanfarami, ani też nie ma upragnionej i obiecanej pracy dla dwóch guwernantek. Zamieszkują w pensjonacie, jednak pieniądze które im pozostały, topnieją w zastraszającym tempie (nie wspominając o długu do spłacenia). Pomimo braku pieniędzy angielska flegma wychodzi z nich w pełnej okazałości: ta rodzina to papiści, ci zbyt prości, z motłochem się nie zadają...I tak mogłyby pewnie w nieskończoność, ale rzeczywistość zmusiła ich do przyjęcia posady u tych, którzy w ogóle chcieli je przyjąć. Rozdzielone siostry zaczynają żyć w prawdziwym, surowym świecie pionierów. Jak to się ma do ich wykształcenia, tradycji, obyczajów?...

Ellena | 2013-12-11
Przeczytana: 09 grudnia 2013

To już 2 książka tej autorki po którą sięgnęłam i muszę powiedzieć,że jeszcze lepsza od poprzedniej, pięknie autorka opisuje Australię,świetnie zaciekawia postaciami i pomimo,że nie skończyła się tak jak miałam nadzieję,że się skończy to poszukam innych jej książek. Szczerze polecam.

ula | 2012-10-03

Długo czytałam...ale jakoś dotrwałam do końca. Spodziewałam się o wiele więcej po tej książce. Nie porwała mnie jednym słowem, bez trudu "odkładałam" ją w trakcie czytania. Dla wytrwałych.

Madzik | 2015-03-01
Na półkach: 2015, Przeczytane

Chwilami powieść się dłuży, nudzi, musiałam od niej odpocząć. Nie czyta jej się łatwo. Ale ma coś takiego w sobie, że trzeba ją skończyć, dowiedzieć się jak skończą się przygody Mala i czy prawda w końcu zwycięży.

ula | 2012-08-31
Na półkach: Teraz czytam

Mam nadzieję, że mi się spodoba.

Halina | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014