Poszukiwacze marzeń

Okładka książki Poszukiwacze marzeń Patricia Shaw
Okładka książki Poszukiwacze marzeń
Patricia Shaw Wydawnictwo: Książnica literatura piękna
Searchers of dreams
Książnica
2007-01-01
2007-01-01
Krzysztof Sokołowski
Australia podróż pastor Aborygeni dom osada literatura australijska

Uwielbiam książki Patricii Shaw! "Poszukiwacze marzeń" to jedna z tych, od których nie można się oderwać. Szkoda, że nie ma kontynuacji. Chętnie poznałabym dalsze losy ojca Beitza i jego wspólnoty.

Wspamniała, przygodowa opowieść o dalekiej Australii i grupie osadników niemieckich, którzy próbują zbudować swoje życie i szczęście na tej niezbyt gościnnej ziemi. Klimatyczna, cudowna historia. Zachwyciła mnie zupełnie niespodziewanie - wybrałam ją w bibliotece bo okładka była zachęcająca :/ Polecam - na pewno sięgnę po inne pozycje Patricii Shaw

W tej powieści nie ma jednego głównego bohatera. Bohaterami są imigranci bardzo różnorodni, każdy z innymi wyobrażeniami o nowym świecie, o nowym początku... Interesujące powiązanie losu wielu bohaterów w jednym mieście.

Nie zawiodła mnie ta Pani. 3 książka tej autorki po którą sięgnęłam i po raz kolejny jestem na TAK! Tak jak poprzednie, pięknie napisana, zrozumiałym językiem, pozostawia wiele miejsca dla wyobraźni...piękne opisy Australii, ciekawi bohaterowie, fajnie połączone ich wątki. Polecam

Patricia Shaw to jedna z pierwszych autorek, które odkryłam dzięki blogom książkowym. Cała moja przygoda rozpoczęła się cztery lata temu, nie istniał wtedy jeszcze serwis pozwalający umieszczać książki na wirtualnych półkach, zdana więc byłam jedynie na zwykły notes. I wynotowana tam Patricia Shaw czekała na swoją kolej. Kiedy przyuważyłam jej książkę na bibliotecznej półce pomyślałam, że warto przystopować z pędem za nowościami i sięgnąć po coś starszego. Coś, co chciałam kiedyś bardzo przeczytać.

Przyznam się od razu - uwielbiam historię podawaną w fabularyzowanej postaci. Historię, jako dyscyplinę naukową, kocham samą w sobie, jednak przedstawianie jej w lżejszej formie ubóstwiam. Dlatego wszelkie powieści z przymiotnikiem "historyczna" biorę w ciemno. W przypadku "Poszukiwaczy marzeń" mamy do czynienia z historią Australii - pod koniec XIX wieku do wybrzeży Australii przybywają imigranci z ówczesnych Prus. Pod przywództwem pastora Beitza zasiedlają okolice rozwijającej się osady Bundaberg. Mimo trudności walczą z naturą i uprzedzeniami, zakładają misję, budują zbór protestancki.

Gdybym miała przyrównać z czym skojarzyli mi się "Poszukiwacze marzeń" bez wątpienia przywołuję powieści Barbary Wood. Podobnie jak u niej - fabuła osadzona w historii, ciekawe postaci, stylistyka serialowo-obyczajowa. Lekko, łatwo i nieskomplikowanie. Tutaj również nie brakuje wydarzeń nadnaturalnych oraz rozwiązań nieco odbiegających od rzeczywistości. Przyjmuję jednak tego typu powieści jak balsam - czyta się szybko, jest ciekawie, przy okazji można poznać dzieje i historie z których wcześniej nie do końca zdawałam sobie sprawę. Bardzo na plus w "Poszukiwaczach ..." są właśnie opisy początków osadnictwa w stanie Queensland w Australii. Sugestywnie, ciekawie i interesująco można podać historię, która w podręcznikach pewnie wyglądałaby nudno.

Trudno jest mi jednoznacznie ocenić postaci. Z jednej strony ich mnogość nadaje kolorytu powieści. Ciekawe zostały zarysowane ich charaktery - różnią się między sobą, wzbudzają sympatię, bądź antypatię. A skoro pojawiły się takie odczucia, to oznacza, że zostały nakreślone nieco papierowo, bo ktoś jest albo bardzo dobry, albo bardzo zły. A to już takie fajne nie jest. Odniosłam wrażenie, że autorce zabrakło pomysłu na dokończenie losów - fabuła rozwijała się bardzo interesująco i gdzieś na kilkudziesięciu ostatnich stronach te idee się ulotniły. Wątki zostały wykończone prosto i naiwnie. I to zostawiło we mnie jakiś taki niesmak.

"Poszukiwacze marzeń" to lekkie czytadło z solidną podbudową historyczną. Nie jest to literatura wysokich lotów, ale czyta się sprawnie, szybko i ma się z tego czytania sporą frajdę. Polecam na leżaczki, do pociągu i fotela. Miłośnicy Barbary Wood nie zawiodą się pisarstwem Patricii Shaw.

Recenzja została uprzednio opublikowana na moim blogu http://bazgradelko.blogspot.com

Jedna najlepszych i najbardziej dojrzałych powieści mojej ulubionej autorki.
Książka łączy w sobie elementy powieści obyczajowej, przygodowej, psychologicznej, romansu z górnej półki... Kilka wątków (a każdy bardzo barwny),kilka różnych postaci, ale każdy z przybyszów przeżywa w Australii podobne rozczarowania i obawy, radości i smutki, każdy walczy o przetrwanie, chociaż różnymi metodami - i to właśnie czyni tę powieść tak atrakcyjną.
Jak w innych książkach P. Shaw, tak i tu mamy białe i czarne charaktery, ale nie brakuje i szarości. I to - moim zdaniem - jedna z największych zalet wszystkich utworów pisarki.

Jedna najlepszych i najbardziej dojrzałych powieści mojej ulubionej autorki.

• Australia
  • Literatura piękna
  • Biblioteczka domowa III
  • Mama
  • Ebooki-posiadam

Dodaj cytat z książki Poszukiwacze marzeń