7,5 (32 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
10
3
9
4
8
9
7
9
6
5
5
1
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Jewel in the Crown
data wydania
ISBN
8306013298
liczba stron
414
słowa kluczowe
literatura angielska, Indie
język
polski
dodała
Agnieszka

Paul Scott (1920-1978), londyńczyk z urodzenia, służył w latach 1940-1946 jako żołnierz armii brytyjskiej i indyjskiej w Zjednoczonym Królestwie, w Indiach i na Malajach. Pierwsza z kilkunastu wydanych przez niego powieści, "Johnnie Sahib", ukazała się w roku 1952, po niej przyszły dalsze, niemal wszystkie osnute na tle wydarzeń w Indiach w czasie trwania i po zakończeniu drugiej wojny...

Paul Scott (1920-1978), londyńczyk z urodzenia, służył w latach 1940-1946 jako żołnierz armii brytyjskiej i indyjskiej w Zjednoczonym Królestwie, w Indiach i na Malajach.

Pierwsza z kilkunastu wydanych przez niego powieści, "Johnnie Sahib", ukazała się w roku 1952, po niej przyszły dalsze, niemal wszystkie osnute na tle wydarzeń w Indiach w czasie trwania i po zakończeniu drugiej wojny światowej, czyli u schyłku panowania brytyjskiego na subkontynencie. Autor podejmuje ten wątek indyjski tak często, gdyż - jak sam twierdzi - uważa opisywany przez siebie okres za szczególnie żywy i dramatyczny, a poza tym dostrzega w nim metaforę współczesnego świata.

Do najsłynniejszych spośród jego powieści indyjskich należą "The Jewel in the Crown" ("Klejnot Korony", 1966), "The Day of the Scorpion" ("Dzień skorpiona", 1968), "The Towers of Silence" ("Wieże milczenia", 1971), "A Division of the Spoils" ("Podział łupów", 1975) oraz "Staying On" ("Ci, którzy pozostali", 1977).

Pierwsze cztery z nich złożyły się na głośną tetralogię, zatytułowaną ex post "The Raj Quartet" ("Kwartet angloindyjski"); piąta stanowi rodzaj epilogu opowiadającego historię pary Brytyjczyków, którzy nie opuścili Indii po uzyskaniu przez nie niepodległości.

"Klejnot Korony", pierwszy tom tetralogii, przedstawia wydarzenia, które doprowadziły do gwałtu dokonanego przez kilku Hindusów na młodej Angielce, oraz tragiczne następstwa tego gwałtu. Akcja powieściowa rozgrywa się na szerokim tle dramatycznych wypadków roku 1942, przełomowego na drodze Indii do niezawisłości.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 5677
Fidel-F2 | 2017-07-12
Na półkach: Przeczytane

Zasadnicze wydarzenia mają miejsce w Indiach roku 1942, wciąż będących pod angielskim panowaniem. Jednak poprzez szereg wspomnień i retrospekcji obserwujemy okres od połowy XIX w. do lat sześćdziesiątyc wieku XX. Otrzymujemy szeroką, z dużą głębią, panoramę historyczno-polityczno-społeczną sytuacji półwyspu indyjskiego w tym okresie. I choć osią powieści jest gwałt dokonany na Angielce to autor używa tej bazy do ukazania wielu istotnych spraw.

Mamy tu rozważania nad człowiekiem, naturą osobowości. Scott rysuje postacie bardzo drobiazgowo, z wielką pieczołowitością. Każda z nich jest całkowicie swoista, zbudowana z misternym pedantyzmem, niesamowicie przestrzennie, wielowymiarowo. To nie są postacie literackie, to prawdziwi, żywi ludzie. Jestem szczerze zachwycony tym aspektem.

Powieść bierze pod lupę również mechanizmy społeczne, normy i regulacje kulturowe, wzory myślenia, metody postępowania. Wszystko to w kontekście konfrontacji tak różnych kultur jak anglosaska i hinduska. Przyglądamy się rasizmowi, kastowości, hipokryzji narodów i poszczególnych ludzi, relatywizmowi moralnemu. Akcja dzieje sie w roku 1942, Anglia walczy w wojnie światowej z pozycjji obrońcy wolności i cywilizacji, jednocześnie w Indiach tłumi ruchy wolnościowe dokonując masakr przy użyciu wojska, które bez pardonu strzela do tłumu bezbronnych cywilów. Normą są aresztowania bez jakichkolwiek dowodów, tortury i szeroki repertuar sposobów poniżania hiunduskich obywateli. I to wszystko w pełnym przekonaniu, że to działania dla dobra tych ludzi. Przecież z natury są tępi i niezdolni do samoorganizacji i jeszcze dużo wody w Gangesie upłynie nim staną się na tyle rozgarnięci by przyswoić sobie cudowne wartości cywilizacji zachodu które im się tu z takim trudem niesie. Powieść w swym szerokim spektrum jest rozliczeniem kolonializmu brytyjskiego i, niestety, Imperium brytyjskie wypada tu bardzo źle.

Konstrukcja powieści jest specyficzna. Centralne wydarzenia przedstawiane są wielokrotnie z różnych punktów widzenia. Obserwujemy je oczami postaci, które miały w nich mniejszy lub większy udział. To samo dotyczny równiez bohaterów, którzy w jedych opowieściach są postaciami pierwszoplanowymi, w innych pojawiają się jedynie w dalekim horyzoncie by w końcu przyjąć rolę narratorów i przedstawić własną wersję. Zabieg ten pokazuje jak różnie można postrzegać rzeczy czy ludzi, i rzadko kiedy całkowicie prawdziwie. Otrzymujemy przestrogę przed prostymi i szybkimi ocenami, łatwymi osądami.

Mam świadomość, że przez tę powieść przebrnie niewielu czytelników, bo chociaż mamy tu dramatyczne wydarzenia - gwałt, napady bandyckie, krwawo tłumione zamieszki społeczne, itp. - to jednak brak tu wartkiej akcji. Wydarzenia, ludzkie emocje, postawy, myśli rozbierane są do pojedynczego atomu. Otrzymujemy liczne rozważania natury filozoficznej czy psychologicznej a wszystko to przetykane częstymi i rozbudowanymi retrospekcjami/dygresjami tworzącymi głębokie tło historyczne, społeczne.

Przez większość lektury czytałem powieść ze zwykłym czytelniczym spokojem, lecz pod koniec doczekałem się silnych wzruszeń emocjonalnych. Przy historii opowiedzianej w Klejnocie korony, dramaty Shakespeare'a to zwykłe popierdywanie niemowlaka.

I na koniec chciałem dodać, że ta moja krótka notatka bardzo spłyca wymowę powieści.

10/10

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Patrioci

Wspaniała epicka powieść!! Tragiczne, zapętlone ludzkie losy w sowieckiej Rosji XX wieku. Życie bywa bardzo brutalne, ale i potrafi wystawiać rachu...

zgłoś błąd zgłoś błąd