Z woli boskiej i katowskiej

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Dieu et nous seuls pouvonos
Agnieszka

Wzruszające i zarazem budzące grozę przygody prostodusznego Justyniana Pibraca stawiają go przed trudnym wyborem: jeśli nie chce być wiecznie ściganym galernikiem, musi wystąpić w roli kata. Z tej barwnej opowieści dowiemy się niemało o dziejach owego mrocznego rzemiosła; o tym, kto był - lub mógł zostać - wykonawcą wyroków, jaką posługiwał się techniką, jaki obowiązywał ceremoniał, jakim...

Z tej barwnej opowieści dowiemy się niemało o dziejach owego mrocznego rzemiosła; o tym, kto był - lub mógł zostać - wykonawcą wyroków, jaką posługiwał się techniką, jaki obowiązywał ceremoniał, jakim wydarzeniem była publiczna egzekucja i czy kat mógł mieć sąsiadów i przyjaciół.

"Z woli boskiej i katowskiej" to obiecujący debiut francuskiego pisarza. Falco zamierza kontynuować cykl powieści o rodzie, w którym profesja egzekutora przekazywana była z ojca na syna.

Gapcio | 2015-06-20

Wyśmienita rozrywka. Folco prezentuje historię kaciego rodu Pibraków na przestrzeni wieków, a czyni to ze swadą i pasją. Dodatkowym atutem jest uroczy kontrast pomiędzy mroczną tematyką dzieła, a nieposkromionym humorem autora, bynajmniej - jak można by się spodziewać - nie wisielczym, bo, po pierwsze, Pibrakowie specjalizowali się w ścinaniu, a po drugie, Folco najwyraźniej jest jedną z tych natur pogodnych, co to chodzą po tej ziemi i dla każdego mają życzliwe słowo. Bo ze słowem z pewnością jest Folco za pan brat, wtrącając tu i ówdzie zgrabną metaforę czy zapomniany dawno termin.
Martwi nieco jedynie w powieści brak głębszej warstwy, co jednak w najmniejszym stopniu nie powstrzymałoby mnie przed sięgnięciem po kolejne tomy cyklu, gdyby tylko ktoś raczył je przetłumaczyć i wydać w naszym pięknym kraju.

Kata | 2012-08-20
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Przy tej prozie zatrzymuje się Ziemia, czas i przepływ krwi.

Najlepszy pierwszy rozdział we wszechczasoprzestrzeni - o trutniach uciekajacych z ula. Całość również wspaniała - przechodzi z czasów legendarnych- nieco Baśniowych- do tych bliższych czasów teatru i interesu. Wspaniały styl, zawieszenie uwagi na szczegółach, wielka masa historiii i wiele przelanej w imię prawa krwi.
cytat:
"tniemy go przepisowo"

Tomasz Czekała | 2014-10-26
Przeczytana: 26 października 2014

Wzruszające i zarazem budzące grozę przygody Justyniana Pibraca, którego losy zmuszają do przyjęcia posady kata. Świetna książka!

marsz | 2013-06-05

Świetna książka, niesamowita przygoda jak dla mnie, bywa makabryczna, ale świetnie opisuje na tyle na ile może, realia danego okresu. Bardzo dobrze pokazane zostają uroki zawodu kata, w tym mieszkanie poza murami miasta, odpowiedni strój, a także owa drewniana ręka do poboru produktów na targu ^^

Katarzyna | 2016-09-26

Świetna! Przenosi w czasoprzestrzeni i uderza młotem (albo tasakiem :) )

Artur | 2017-04-09
Na półkach: Powieść, Posiadam, Przeczytane