Okładka książki Dopuszczalne straty

wydawnictwo
Książnica
typ
papier
6,45 (76 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Spokojne życie Rogera Damona, agenta literackiego, burzy pewnej nocy tajemniczy telefon: ktoś grozi mu śmiercią za jakieś dawne winy. Pogróżki nie ustają, więc Roger zaczyna zastanawiać się, komu wyrządził tak wielką krzywdę, aby ten chciał go zabić. Lista podejrzanych nieoczekiwanie okazuje się bardzo długa...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Bed | 2012-02-28
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2012

Postanowiłam przeczytać Dopuszczalne straty, bo podobały mi się inne utwory pisarza. Byłam ciekawa co tym razem zaproponuje Irwin Shaw w tej cienkiej książeczce. Uważam, że opowieść może być atrakcyjna dla współczesnego czytelnika. Bohaterem jest agent literacki Roger Damon. Jak na swoje warunki odniósł sukces. Nie jest miliarderem, ale praca daje mu satysfakcję i pieniądze, mimo sześćdziesiątki cieszy się dobrym zdrowiem i powodzeniem, jego druga żona to sporo młodsza i piękna kobieta, poza tym otaczają go przyjaciele. Życie jest wygodne i ustabilizowane, ale to się zmienia gdy pewnego wieczoru otrzymuje telefon z pogróżkami, ktoś grozi mu śmiercią. Wszyscy zauważają, że Roger zachowuje się dziwnie, inaczej niż zwykle. On sam nie zwierza się ani żonie, ani kochance, ani przyjacielowi tylko prosi o radę byłą żonę. Ta proponuje przemyślenie życia i spisanie listy wrogów, przecież jako agent naraził się wielu autorom, w życiu prywatnym unieszczęśliwił trochę kobiet. Wypływają na...

Meszuge | 2014-01-09
Przeczytana: 21 listopada 2009

Pozornie, i według oceny bardzo powierzchownej, jest to po prostu książka sensacyjna. Jednak, podobnie jak to się dzieje w przypadku powieści Francisa Clifforda, wątek kryminalny, choć stale obecny, nie jest tu chyba najważniejszy.

Agent literacki Roger Damon, prowadząc własną, niewielką firmę wiedzie spokojne i uporządkowane życie. Po promocji bestsellera jego sytuacja finansowa wyraźnie się poprawiła, ale w sumie nie zmieniło to jego życia w jakiś spektakularny sposób. Praca, żona, kilkoro przyjaciół, czasem kino lub teatr… Zwyczajne życie pana w średnim, mocno średnim, wieku. Spokój poukładanej i uporządkowanej egzystencji zburzył telefon w środku nocy. Do Damona zadzwonił nie znany mu człowiek, który przedstawił się jako Zalovsky z Chicago, grożąc nie bardzo wiadomo czym i zupełnie nie wiadomo za co.
W związku z tym wydarzeniem życie Damona zmienia się. Co oczywiste, zaczyna się bać, ale przede wszystkim chodzi chyba jednak o coś innego – Damon przegląda w myślach całe swoje...

ira | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 października 2014

Świetny portret starszego człowieka, dokonującego z konieczności rozrachunku z życiem.
Pewnej nocy Rogera Damona, sześćdziesięcioletniego agenta literackiego, budzi telefon z pogróżkami. Nazwisko rozmówcy nic Damonowi nie mówi, postanawia on zatem sporządzić listę swoich ewentualnych wrogów.
Choć to nie powieść sensacyjna, trup ściele się gęsto - a mimo to książka nie jest przygnębiająca. Jest refleksyjna, nostalgiczna, stoicka, bardzo dobra.

Alianne | 2014-03-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka, 2014
Przeczytana: 08 marca 2014

Po przeczytaniu mojej pierwszej książki Shawa nieco zachłysnęłam się jego literaturą - "Lucy Crown" była niesamowitą lekturą, jedną z tych, kiedy człowiek wsiąka w opowieść nie wiadomo, w którym momencie, ani na dobrą sprawę - dlaczego.
Tego samego poniekąd spodziewałam się po "Dopuszczalnych stratach" - niestety zawiodłam się pod tym względem.
Powieść jest na swój sposób ciekawa, interesująca, ale dla mnie nie była porywająca. Jest tylko dobra, całkiem dobra, ale po skończeniu jej czuję dziwne wrażenie obojętności. Może dlatego wystawiam jej ocenę jedynie "przeciętną", ponieważ spodziewałam się (i uważam, że mam do tego pełne prawo, biorąc pod uwagę fakt, że autor stanowczo potrafił mnie zachwycić) czegoś więcej.
Nie oznacza to jednak, że pozycja jest zła, ani że czas, jaki spędziłam na lekturze był zmarnowany. Spokojnie można po nią sięgnąć, chociaż nie polecałabym jej jakoś bardzo entuzjastycznie.

Bogusia | 2010-07-23

Kalendarium literackie
  • Ryūnosuke Akutagawa
    122. rocznica
    urodzin
    Jakże godni współczucia są dobrzy ludzie. Nie popełniwszy ani jednego złego uczynku, jakże mogą znać radość z czynienia rzeczy dobrych...
  • Ernest Bryll
    80. rocznica
  • Jacques Chessex
    81. rocznica
    urodzin
    Seksualne ubóstwo, jak nazwiemy je później, towarzyszy wędrówkom strachu i wyobrażeniom Złego. Nocą samotnie podglądamy miłosne igraszki kilku zamożnych panów z ich jęczącą wspólniczką; lekki dotyk szatana, poczucie winy wtłoczone w cztery stulecia obowiązującego kalwinizmu. Bez wytchnienia tropić n... pokaż więcej
  • Delphine De Vigan
    49. rocznica
    urodzin
    Ja wiem, że czasem lepiej zostać tak wewnątrz siebie, zamkniętym. Bo wystarczy jedno spojrzenie, żeby się rozkleić, wystarczy, że ktoś wyciągnie dłoń, by człowiek nagle poczuł, jaki jest kruchy, bezbronny, by wszystko się zawaliło jak piramida z zapałek
  • Josephine Hart
    73. rocznica
    urodzin
    Nasze zdrowie psychiczne zależy od sterowania postrzeganiem - umiejętności selekcjonowania elementów niezbędnych do przetrwania, a jednocześnie ignorowania niewygodnych prawd oczywistych.
  • Martin H. Greenberg
    74. rocznica
  • Tomasz Szlendak
    41. rocznica
  • Clara Sanchez
    60. rocznica
    urodzin
    Wszystko ma związek z miłością. Miłość jest naszym przekleństwem. Uszczęśliwia nas, zniewala, demoralizuje, uczy nas nienawidzić. Wszystko się robi albo nic się nie robi z miłości. Wydaje się czymś dobrym, ale naprawdę, mówię Ci, że gdyby miłość nie istniała, nie byłoby wojen.
  • Hedda H. Robertsen
    28. rocznica
    urodzin
    I tak postanowiłam zrobić coś z moimi uczuciami. Dolać jeszcze więcej do powodzi uczuć, by była niczym lawa spływająca po zboczu góry. Czajnik, w którym bulgocze wrzątek.

Znajdź nas na Facebooku