Dopuszczalne straty

Wydawnictwo: Książnica

Spokojne życie Rogera Damona, agenta literackiego, burzy pewnej nocy tajemniczy telefon: ktoś grozi mu śmiercią za jakieś dawne winy. Pogróżki nie ustają, więc Roger zaczyna zastanawiać się, komu wyrządził tak wielką krzywdę, aby ten chciał go zabić. Lista podejrzanych nieoczekiwanie okazuje się bardzo długa...

Hipek | 2016-06-05
Przeczytana: czerwiec 2016

Powieść o świecie otaczającym każdego z nas. Znajdziemy w nim ludzi neutralnych dla nas. Jest w nim też sporo ludzi, którzy odnieśli porażkę, krzywdę i (często niesłusznie) utożsamiają nas ze źródłem swego złego losu. Może będą nam chcieli zaszkodzić, kiedy nadarzy się okazja? Są na szczęście w tym świecie i tacy, którzy są gotowi do daleko idących poświęceń, altruistycznych albo w imię miłości, przyjaźni. Na co dzień nie analizujemy swojego otoczenia pod tym względem. Książka Shawa skłania do refleksji nad tym, jak bardzo nasze losy uwikłane są, a czasem wręcz zależą, od emocji innych. Tych z naszego bezpośredniego otoczenia, ale też tych których poznaliśmy pół wieku temu i nie widzieliśmy, a czasem wręcz wcale nie poznaliśmy.

almos | 2016-12-01
Przeczytana: 28 listopada 2016

Książka przedstawia historię 65-letniego nowojorskiego wydawcy, który zaczyna otrzymywać telefony z pogróżkami. Stają się one pretekstem do zrobienia bilansu życiowego, do wspomnień z lat dzieciństwa i młodości. To książka o przemijaniu, o tym co w życiu ważne, o wartości przyjaźni i miłości. Zakończenie nieco rozczarowuje, ale i tak to dobra, realistyczna, literatura popularna. Słuchałem audiobooka w dobrym wykonaniu Piotra Olędzkiego

W kolejnym audiobooku Shawa poznajemy historię 65-letniego nowojorczyka, Rogera Damona, właściciela małej oficyny wydawniczej. Dostaje on dziwny nocny telefon z pogróżkami i zupełnie się nie orientuje o co chodzi. Ale zaczyna robić sobie rachunek własnego życia, wspomina młode lata, stare przyjaźnie i miłości, szuka wrogów, osoby które skrzywdził, które mają motyw żeby go nienawidzić i się zemścić. W szczególności przypomina sobie Roger kobiety, z którymi się przespał, i te którym odmówił; oba te typy kobiet mają powody aby się na nim zemścić....

Bed | 2012-02-28
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2012

Postanowiłam przeczytać Dopuszczalne straty, bo podobały mi się inne utwory pisarza. Byłam ciekawa co tym razem zaproponuje Irwin Shaw w tej cienkiej książeczce. Uważam, że opowieść może być atrakcyjna dla współczesnego czytelnika. Bohaterem jest agent literacki Roger Damon. Jak na swoje warunki odniósł sukces. Nie jest miliarderem, ale praca daje mu satysfakcję i pieniądze, mimo sześćdziesiątki cieszy się dobrym zdrowiem i powodzeniem, jego druga żona to sporo młodsza i piękna kobieta, poza tym otaczają go przyjaciele. Życie jest wygodne i ustabilizowane, ale to się zmienia gdy pewnego wieczoru otrzymuje telefon z pogróżkami, ktoś grozi mu śmiercią. Wszyscy zauważają, że Roger zachowuje się dziwnie, inaczej niż zwykle. On sam nie zwierza się ani żonie, ani kochance, ani przyjacielowi tylko prosi o radę byłą żonę. Ta proponuje przemyślenie życia i spisanie listy wrogów, przecież jako agent naraził się wielu autorom, w życiu prywatnym unieszczęśliwił trochę kobiet. Wypływają na...

Roman Dłużniewski | 2016-12-02

Rozrachunek z życiem sześćdziesięcioletniego faceta. Kogo mógł skrzywdzić ?
Nie jest to najwybitniejsza książka Shawa ale i tak warto ją przecztać.

ira | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 października 2014

Świetny portret starszego człowieka, dokonującego z konieczności rozrachunku z życiem.
Pewnej nocy Rogera Damona, sześćdziesięcioletniego agenta literackiego, budzi telefon z pogróżkami. Nazwisko rozmówcy nic Damonowi nie mówi, postanawia on zatem sporządzić listę swoich ewentualnych wrogów.
Choć to nie powieść sensacyjna, trup ściele się gęsto - a mimo to książka nie jest przygnębiająca. Jest refleksyjna, nostalgiczna, stoicka, bardzo dobra.

Lea | 2016-06-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Zaczyna się od tego, że główny bohater zostaje wyrwany ze snu w środku nocy dość dziwnym telefonem, w którym telefonujący mu grozi. Telefon ten przyczynił się do podjęcia przez niego rozrachunku ze swoim dotychczasowym życiem, do wspominania ludzi, którzy się przez nie przewinęli. A wszystko to w scenerii Nowego Jorku lat 80-tych XX w.

Meszuge | 2014-01-09
Przeczytana: 21 listopada 2009

Pozornie, i według oceny bardzo powierzchownej, jest to po prostu książka sensacyjna. Jednak, podobnie jak to się dzieje w przypadku powieści Francisa Clifforda, wątek kryminalny, choć stale obecny, nie jest tu chyba najważniejszy.

Agent literacki Roger Damon, prowadząc własną, niewielką firmę wiedzie spokojne i uporządkowane życie. Po promocji bestsellera jego sytuacja finansowa wyraźnie się poprawiła, ale w sumie nie zmieniło to jego życia w jakiś spektakularny sposób. Praca, żona, kilkoro przyjaciół, czasem kino lub teatr… Zwyczajne życie pana w średnim, mocno średnim, wieku. Spokój poukładanej i uporządkowanej egzystencji zburzył telefon w środku nocy. Do Damona zadzwonił nie znany mu człowiek, który przedstawił się jako Zalovsky z Chicago, grożąc nie bardzo wiadomo czym i zupełnie nie wiadomo za co.
W związku z tym wydarzeniem życie Damona zmienia się. Co oczywiste, zaczyna się bać, ale przede wszystkim chodzi chyba jednak o coś innego – Damon przegląda w myślach całe swoje...

Alianne | 2014-03-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka, 2014
Przeczytana: 08 marca 2014

Po przeczytaniu mojej pierwszej książki Shawa nieco zachłysnęłam się jego literaturą - "Lucy Crown" była niesamowitą lekturą, jedną z tych, kiedy człowiek wsiąka w opowieść nie wiadomo, w którym momencie, ani na dobrą sprawę - dlaczego.
Tego samego poniekąd spodziewałam się po "Dopuszczalnych stratach" - niestety zawiodłam się pod tym względem.
Powieść jest na swój sposób ciekawa, interesująca, ale dla mnie nie była porywająca. Jest tylko dobra, całkiem dobra, ale po skończeniu jej czuję dziwne wrażenie obojętności. Może dlatego wystawiam jej ocenę jedynie "przeciętną", ponieważ spodziewałam się (i uważam, że mam do tego pełne prawo, biorąc pod uwagę fakt, że autor stanowczo potrafił mnie zachwycić) czegoś więcej.
Nie oznacza to jednak, że pozycja jest zła, ani że czas, jaki spędziłam na lekturze był zmarnowany. Spokojnie można po nią sięgnąć, chociaż nie polecałabym jej jakoś bardzo entuzjastycznie.

Bogusia | 2010-07-23
Przeczytana: 2004 rok