Dopuszczalne straty

wydawnictwo
Książnica
typ
papier
6,39 (79 ocen i 5 opinii)

Opis książki

Spokojne życie Rogera Damona, agenta literackiego, burzy pewnej nocy tajemniczy telefon: ktoś grozi mu śmiercią za jakieś dawne winy. Pogróżki nie ustają, więc Roger zaczyna zastanawiać się, komu wyrządził tak wielką krzywdę, aby ten chciał go zabić. Lista podejrzanych nieoczekiwanie okazuje się bardzo długa...

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Bed | 2012-02-28
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2012

Postanowiłam przeczytać Dopuszczalne straty, bo podobały mi się inne utwory pisarza. Byłam ciekawa co tym razem zaproponuje Irwin Shaw w tej cienkiej książeczce. Uważam, że opowieść może być atrakcyjna dla współczesnego czytelnika. Bohaterem jest agent literacki Roger Damon. Jak na swoje warunki odniósł sukces. Nie jest miliarderem, ale praca daje mu satysfakcję i pieniądze, mimo sześćdziesiątki cieszy się dobrym zdrowiem i powodzeniem, jego druga żona to sporo młodsza i piękna kobieta, poza tym otaczają go przyjaciele. Życie jest wygodne i ustabilizowane, ale to się zmienia gdy pewnego wieczoru otrzymuje telefon z pogróżkami, ktoś grozi mu śmiercią. Wszyscy zauważają, że Roger zachowuje się dziwnie, inaczej niż zwykle. On sam nie zwierza się ani żonie, ani kochance, ani przyjacielowi tylko prosi o radę byłą żonę. Ta proponuje przemyślenie życia i spisanie listy wrogów, przecież jako agent naraził się wielu autorom, w życiu prywatnym unieszczęśliwił trochę kobiet. Wypływają na...

Meszuge | 2014-01-09
Przeczytana: 21 listopada 2009

Pozornie, i według oceny bardzo powierzchownej, jest to po prostu książka sensacyjna. Jednak, podobnie jak to się dzieje w przypadku powieści Francisa Clifforda, wątek kryminalny, choć stale obecny, nie jest tu chyba najważniejszy.

Agent literacki Roger Damon, prowadząc własną, niewielką firmę wiedzie spokojne i uporządkowane życie. Po promocji bestsellera jego sytuacja finansowa wyraźnie się poprawiła, ale w sumie nie zmieniło to jego życia w jakiś spektakularny sposób. Praca, żona, kilkoro przyjaciół, czasem kino lub teatr… Zwyczajne życie pana w średnim, mocno średnim, wieku. Spokój poukładanej i uporządkowanej egzystencji zburzył telefon w środku nocy. Do Damona zadzwonił nie znany mu człowiek, który przedstawił się jako Zalovsky z Chicago, grożąc nie bardzo wiadomo czym i zupełnie nie wiadomo za co.
W związku z tym wydarzeniem życie Damona zmienia się. Co oczywiste, zaczyna się bać, ale przede wszystkim chodzi chyba jednak o coś innego – Damon przegląda w myślach całe swoje...

ira | 2014-10-14
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 października 2014

Świetny portret starszego człowieka, dokonującego z konieczności rozrachunku z życiem.
Pewnej nocy Rogera Damona, sześćdziesięcioletniego agenta literackiego, budzi telefon z pogróżkami. Nazwisko rozmówcy nic Damonowi nie mówi, postanawia on zatem sporządzić listę swoich ewentualnych wrogów.
Choć to nie powieść sensacyjna, trup ściele się gęsto - a mimo to książka nie jest przygnębiająca. Jest refleksyjna, nostalgiczna, stoicka, bardzo dobra.

Alianne | 2014-03-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka, 2014
Przeczytana: 08 marca 2014

Po przeczytaniu mojej pierwszej książki Shawa nieco zachłysnęłam się jego literaturą - "Lucy Crown" była niesamowitą lekturą, jedną z tych, kiedy człowiek wsiąka w opowieść nie wiadomo, w którym momencie, ani na dobrą sprawę - dlaczego.
Tego samego poniekąd spodziewałam się po "Dopuszczalnych stratach" - niestety zawiodłam się pod tym względem.
Powieść jest na swój sposób ciekawa, interesująca, ale dla mnie nie była porywająca. Jest tylko dobra, całkiem dobra, ale po skończeniu jej czuję dziwne wrażenie obojętności. Może dlatego wystawiam jej ocenę jedynie "przeciętną", ponieważ spodziewałam się (i uważam, że mam do tego pełne prawo, biorąc pod uwagę fakt, że autor stanowczo potrafił mnie zachwycić) czegoś więcej.
Nie oznacza to jednak, że pozycja jest zła, ani że czas, jaki spędziłam na lekturze był zmarnowany. Spokojnie można po nią sięgnąć, chociaż nie polecałabym jej jakoś bardzo entuzjastycznie.

Bogusia | 2010-07-23

Kalendarium literackie
  • Alexandra Adornetto
    23. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jerzy Stuhr
    68. rocznica
    urodzin
    ...nie można z pychą mówić: mam szczęście! Nic mi nie będzie! Ej... A może do wczoraj je miałeś? A już dzisiaj go nie masz? Skąd to wiesz? I za każdy dzień tego szczęścia trzeba podziękować. Bo życie to jest takie pole minowe. Przeszedłeś kawałek? To podziękuj. I zrób następny krok. Jeden. Nie puszc... pokaż więcej
  • Samuel P. Huntington
    88. rocznica
  • Philip Carlo
    66. rocznica
  • Jesper Juul
    67. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, k... pokaż więcej
  • Ryszard Henryk Kordek
    51. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    13. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku