Miasteczko Peyton Place

Tłumaczenie: Ewa Hauzer
Wydawnictwo: Od.Nowa
Peyton Place
literatura amerykańska

Obraz prowincjonalnego miasteczka w Stanach Zjednoczonych. Przemiany społeczne i kulturowe, zachodzące w USA, w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat. Powieść która podbiła Amerykę - 11 milionów sprzedanych egzemolarzy! Na jej kanwie nakręcono film i popularny serial telewizyjny.

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ta powieść, wydana pierwszy raz w latach 50. minionego wieku, od początku wzbudzała liczne kontrowersje. Mimo iż miała wielu zagorzałych wielbicieli wśród czytelników, na krótko znalazła się na liście książek zakazanych. Pruderyjni cenzorzy amerykańscy uznali ją za wyuzdaną i obsceniczną. Podobnie było w Europie, np. w Irlandii.

Czym tak bardzo książka podpadła decydentom? Zapewne tym, że przedstawia świat takim, jakim był w rzeczywistości.
Losy mieszkańców prowincjonalnego miasteczka amerykańskiego śledzimy od końca lat 30. do lat 50. XX wieku. Wśród bohaterów są dzieci i dorośli, powszechnie szanowani ludzie i kanalie, bogaci i biedni, uczciwi i krętacze... Większość skrywa różne tajemnice i stara się, by nie wyszły one na jaw, gdyż w plotkarskim środowisku prawda o nieślubnym dziecku czy romansie równałaby się społecznemu ostracyzmowi.

Wielu bohaterów musi zmagać się z trudnymi życiowymi wyborami. Stają się one osią akcji, która wciąga czytelnika od pierwszych stron.
Senna...

jabajbaj | 2015-10-18
Przeczytana: 18 października 2015

Z pewnością jest to pozycja bardzo specyficzna, powieść ta bowiem łączy w sobie cechy popularnego czytadła z tymi przynależnymi literaturze bardziej ambitnej. W pewnym momencie odniosłam wręcz wrażenie, że jest to po prostu "klasyczne czytadło", powieść lekka, nasycona atrakcyjnymi dla czytelnika wątkami, napisana prostym i mało skomplikowanym językiem (przy czym nie ociera się jednocześnie o grafomanię), jednak nie całkowicie pusta i głupiutka jak obecne popularne książeczki. Pod wieloma względami jest to dzieło ponadczasowe, ukazuje bowiem obraz małomiasteczkowej społeczności, z jej przywarami i zaletami, który równie dobrze można by przenieść od czasów współczesnych, zmieniając tylko kilka detali historycznych. Z pewnością niesamowitym jej plusem jest wyrazistość bohaterów, nikt tam bowiem nie jest tylko pustą marionetką fabularną.
Czytało mi się to naprawdę dobrze, od pewnego momentu wręcz mnie lektura pochłonęła i po prostu musiałam wiedzieć co będzie dalej. Niektóre opisy,...

Pati_Ka | 2016-12-02
Nity | 2016-08-29