Nostradamus bez maski

Seria: Inny Świat
Wydawnictwo: Limbus
The Mask of Nostradamus
83-85475-36-2

Słynny wieszcz Nostradamus doczekał się w końcu godnego siebie przeciwnika: jest nim światowej sławy magik, a zarazem prześmiewca wszelkich znachorskich teorii, James Randi. Jego książka "Nostradamus bez maski" jest pierwszą tak dokładną i dogłębną historią XVI-wiecznego lekarza i astrologa, którego księga proroctw - "Centurie" - zapowiadała podobno wielki pożar Londynu, Rewolucję Francuską, wojny prowadzone przez Hitlera i wiele innych przełomowych wydarzeń w dziejach świata. Randi demaskuje stosowane przez Nostradamusa różnego rodzaju "chwyty"l które nadały jego proroctwom posmaku autentyczności, i analizuje interpretacje jego przepowiedni dostarczane w ciągu wieków przez jego licznych zwolenników i wielbicieli.

AlexRener | 2019-02-20

Obalone dyrdymały to ty masz w gaciach. Takie są fakty i tyle w temacie.
Duch, dusza są. Gdyby nie zjawiska paranormalne nic by nie było. Nie ma nicości ani niebytu. Prawdziwa nicość nie istnieje. Stan sprzed narodzin nie jest żadnym dowodem. Pokazuje tylko, że jeszcze nas nie było, a mieliśmy już zadatek. Fluktuacje kwantowe są wszędzie nawet w próżni, nie ma zakamarka nicości, wirtualne cząstki są wszędzie.
Energia jest stała. Promieniowanie mikrofalowe tła i elektromagnetyczne jest wieczne, do dziś mamy sygnały z Wielkiego Wybuchu. Całą materię ożywioną i nieożywioną otacza to promieniowanie, które opuszcza w momencie śmierci organizm i otacza wszystko. Wspomnienia i doświadczenia prawdopodobnie są kasowane ale nie jest pewne jakie informacje wiążą się z tą falą elektromagnetyczną, energią kwantową, to nie ma związku z religią, bajką, niebem, piekłem, tylko prawami fizyki kwantowej. Z samej energii nie może powstać materia, materia nie jest stała, energia już tak, jest wieczna,...

Galdramadur | 2014-11-26
Przeczytana: 2014 rok

Książka wyraża sceptyczne nastawienie do twórczości Nostradamusa. Jest ciekawa ponieważ można z niej dowiedzieć się nie tylko o życiu słynnego wróżbity ale także o epoce w której, żył oraz o światopoglądzie współczesnych mu ludzi. James Randi porusza także temat astrologi i pokazuje dlaczego odczytywanie przyszłości z gwiazd jest absurdalne. Autor przedstawia Nostradamusa jako hochsztaplera i demaskuje techniki, którymi się posługiwał spisując swe wizjonerskie czterowiersze. W książce znajdziemy szczegółową analizę 10 najbardziej znanych przepowiedni, pokazującą jak wiele trudu musieli sobie zadać zwolennicy proroctw Nostradamusa aby nagiąć je w takim sposób aby można było w nich odnaleźć obraz przyszłych wydarzeń.

| 2014-10-24
Przeczytana: 10 października 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wbrew tytułowi, książka nie skupia się tylko i wyłącznie na postaci Nostradamusa. Porusza ona kwestię astrologii/wróżbiarstwa jako całości i z lekkością obala owe dyrdymały.

Maciej Chojnacki | 2010-09-30
Przeczytana: 09 września 2010

Dla wszystkich zainteresowanych przepowiedniami Nostradamusa. James Randi, znany amerykański iluzjonista, rusza w podróż po Francji śladami tego średniowiecznego lekarza i astrologa, wyjaśniając koleje jego życia oraz demystifikując słynne "Centuria". Spory rozdział poświęcony astrologii.