Nostradamus bez maski

Seria: Inny Świat
Wydawnictwo: Limbus
The Mask of Nostradamus
83-85475-36-2

Słynny wieszcz Nostradamus doczekał się w końcu godnego siebie przeciwnika: jest nim światowej sławy magik, a zarazem prześmiewca wszelkich znachorskich teorii, James Randi. Jego książka "Nostradamus bez maski" jest pierwszą tak dokładną i dogłębną historią XVI-wiecznego lekarza i astrologa, którego księga proroctw - "Centurie" - zapowiadała podobno wielki pożar Londynu, Rewolucję Francuską, wojny prowadzone przez Hitlera i wiele innych przełomowych wydarzeń w dziejach świata. Randi demaskuje stosowane przez Nostradamusa różnego rodzaju "chwyty"l które nadały jego proroctwom posmaku autentyczności, i analizuje interpretacje jego przepowiedni dostarczane w ciągu wieków przez jego licznych zwolenników i wielbicieli.

Galdramadur | 2014-11-26
Przeczytana: 2014 rok

Książka wyraża sceptyczne nastawienie do twórczości Nostradamusa. Jest ciekawa ponieważ można z niej dowiedzieć się nie tylko o życiu słynnego wróżbity ale także o epoce w której, żył oraz o światopoglądzie współczesnych mu ludzi. James Randi porusza także temat astrologi i pokazuje dlaczego odczytywanie przyszłości z gwiazd jest absurdalne. Autor przedstawia Nostradamusa jako hochsztaplera i demaskuje techniki, którymi się posługiwał spisując swe wizjonerskie czterowiersze. W książce znajdziemy szczegółową analizę 10 najbardziej znanych przepowiedni, pokazującą jak wiele trudu musieli sobie zadać zwolennicy proroctw Nostradamusa aby nagiąć je w takim sposób aby można było w nich odnaleźć obraz przyszłych wydarzeń.

Maciej Chojnacki | 2010-09-30
Przeczytana: 09 września 2010

Dla wszystkich zainteresowanych przepowiedniami Nostradamusa. James Randi, znany amerykański iluzjonista, rusza w podróż po Francji śladami tego średniowiecznego lekarza i astrologa, wyjaśniając koleje jego życia oraz demystifikując słynne "Centuria". Spory rozdział poświęcony astrologii.

| 2014-10-24
Przeczytana: 10 października 2014

Wbrew tytułowi, książka nie skupia się tylko i wyłącznie na postaci Nostradamusa. Porusza ona kwestię astrologii/wróżbiarstwa jako całości i z lekkością obala owe dyrdymały.

rycho84 | 2016-01-31
Dawid Maj | 2011-01-13