Däniken, tajemnica Syriusza, parapsychologia i inne trele-morele

Okładka książki Däniken, tajemnica Syriusza, parapsychologia i inne trele-morele James Randi
James Randi Wydawnictwo: Pandora Seria: Nauka. Pseudonauka. Szarlataneria popularnonaukowa
popularnonaukowa
2011-04-17
Zygmunt Kubasiak
pseudonauka

Ta książka jest świetna po prostu :D

Ale okropna w odbiorze, nie czyta się jej najłatwiej a już na samym wstępie w oczy kłuje nas niezbyt często występujące w innych książkach słowo "przekonywająca". Przejście przez teksty wstępne od Zygmunta Kubasika oraz Isaaca Asimowa również nie musi być miłe i proste. Odbiór w formie pisanej nie musi być prosty, w formie filmowej jest zdecydowanie przyjemniejszy oraz klarowniejszy i tu za przykład przychodzi nam film dokumentalny opisujący pokrótce życie Randiego - Uczciwy oszust na kanale Planete.

Dla Randiego zbrodnią jest kłamać i oszukiwać ludzi, zwłaszcza dla pieniędzy o ile nie jest to w celach stricte rozgrywkowych. W tej podstawie jest stały, niezmienny, trwały. Takie osobowości jak on próbują otworzyć ludziom oczy na to jak są oszukiwani i wykorzystywani. Spotyka się to z różnym odbiorem co widzimy chociaż po komentarzach oceny tej książki :D

Z postacią Jamesa Randiego jak najbardziej warto się zapoznać, ponieważ pole jego działania jest nad wyraz szerokie, opiera się o rozum, logikę, uczciwość, podejście naukowe. Przykłady przytoczone w książce są tylko kroplą w oceanie tematów, w których działa. Randi walczy również z homeopatią, altmedem wszelakim, uzdrowicielami. Ludzie skrajnie łatwo im ulegają i widzimy to po popularności takich osób jak chociażby Jerzy Zięba i jemu podobnych. Antyszczepionkowcy, altmedzi, uzdrowiciele wszelcy stanowią realne i bardzo poważne zagrożenie i co gorsza w ich sidła wpaść może totalnie każdy niezależnie od wykształcenia czy klasy społecznej z jakiej się wywodzi.

Randi w omawianiu kolejnych przypadków jest bezstronny, prosi nas abyśmy zrobili to samo i poszli dalej, stanęli po stronie prawdy. Ale nie jest to łatwe i proste jak przyjdzie się nam przekonać ;)

To kolejna pozycja, którą mógłbym polecić jednak z pełną świadomością tego, że spodobać się ona może niewielu osobom. Ta książka już trochę lat ma i ma swoje naleciałości, które wielu osobom nie przypadną do gustu. Nie jest gruba ale przebrnięcie przez nią będzie wymagało trochę czasu. Jednak warto

Ta książka jest świetna po prostu :D

Z początku bardzo przyjemnie się czytało. Może zbyt wiele oczekiwałam od książeczki wydanej tyle lat temu. Pan Randi jakoś w połowie zamotał się w swoim oburzeniu przez co pojawił się spory chaos w przytaczanych argumentach przeciwko wszystkiemu co się rusza. Tematy przez niego poruszone nie wydają mi się tego warte. Fajnie, że są sceptycy, ale żeby się tak stresować? Po co? ;-) Na świecie zawsze będą oszuści i złodzieje.

Czytałem długo - ale rozkoszowałem się. Randi obala mity o teleportacji, lewitacji, o elfach i wiele innych. Książka nie pozbawiona jest żelaznych faktow, ale napisana z takim humorem, że czyta sie lekko i przyjemnie. Rewelacja! i to ksiażka z lat 80!

Solidne, podobne w formie do książek Gardnera, tyle że bardziej zgryźliwe i bezczelne.

Słabe. Jak ktoś ma ochotę na sceptyków Klass lepszy.

Słabe. Jak ktoś ma ochotę na sceptyków Klass lepszy.

~Kipog: On może sobie obalać wiesz... Nawet siebie może obalić. A prawda taka,że duchy i reinkarnacja oraz zjawiska paranormalne / nadprzyrodzone odwiecznie były, są i będą faktem ogólnym i tyle w temacie.

jestem skonana
a ja z rambo

jestem skonana
a ja z rambo

• 365
  • Sceptycyzm, racjonalizm, krytyczne myślenie
  • Nauka
  • Ateizm

James Randi Däniken, tajemnica Syriusza, parapsychologia i inne trele-morele Zobacz więcej