Z przygód Sherlocka Holmesa

Okładka książki Z przygód Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle
Okładka książki Z przygód Sherlocka Holmesa
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Złota Seria kryminał, sensacja, thriller
Złota Seria
Zielona Sowa
2009-01-01
2009-01-01
Jarosław Pałys, Katarzyna Surówka
Sherlock Holmes

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Wiązałem z tą pozycją wielkie nadzieje, a okazała się ogromnym rozczarowaniem... Gdzie te słynne zawiłe zagadki i legendarna przenikliwość Holmesa? Nigdzie. Opowiadania o legendarnym detektywie są niesamowicie powierzchowne, sprawy w większości przypadków są nieciekawe a ich rozwiązania jedynie nieco zaskakujące (co w zderzeniu z legendą, którą owiana jest to seria, jest bardzo dużym zawodem).

Powiem szczerze, że sięgnąłem po książkę z tego gatunku pod wpływem kryminalnych opowiadań E.A.Poe. Liczyłem na równie dogłębną analizę wydarzeń i zaskakujące wnioski napisane w pięknym stylu. Tymczasem w rozumowaniu Holmesa, mimo iż jest pod pewnymi względami imponujące, brak głębi. Język jest niezbyt górnolotny. Przyczyną tego jest pewnie fakt, że były to utwory pisane do gazet, a sam autor niemalże nienawidził ich tworzyć. Mam wrażenie, że ten brak zaangażowania Doyle'a "zionie" z każdej strony.

Te opowieści mają swój specyficzny styl. Może trochę za ciężkie dla współczesnego odbiorcy, ale jednak to klasyka. Klasykę trzeba znać. Klasyka musi wymagać trochę wysiłku.

• Kryminały
  • Klasyka