Z przygód Sherlocka Holmesa

Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Sherlock Holmes

Książka posiada zbiór opowiadań wybranych z tomów "Przygody Sherlocka Holmesa" i "Powrót Sherlocka Holmesa" oraz powieść "Pies Baskerville'ów.
Spis opowiadań:
* Umierający detektyw
* Zagadkowa śmierć przy moście Thor

kaname | 2014-10-21
Przeczytana: 20 października 2014

Te opowieści mają swój specyficzny styl. Może trochę za ciężkie dla współczesnego odbiorcy, ale jednak to klasyka. Klasykę trzeba znać. Klasyka musi wymagać trochę wysiłku.

Michał | 2011-11-12
Przeczytana: 17 września 2011

Wiązałem z tą pozycją wielkie nadzieje, a okazała się ogromnym rozczarowaniem... Gdzie te słynne zawiłe zagadki i legendarna przenikliwość Holmesa? Nigdzie. Opowiadania o legendarnym detektywie są niesamowicie powierzchowne, sprawy w większości przypadków są nieciekawe a ich rozwiązania jedynie nieco zaskakujące (co w zderzeniu z legendą, którą owiana jest to seria, jest bardzo dużym zawodem).

Powiem szczerze, że sięgnąłem po książkę z tego gatunku pod wpływem kryminalnych opowiadań E.A.Poe. Liczyłem na równie dogłębną analizę wydarzeń i zaskakujące wnioski napisane w pięknym stylu. Tymczasem w rozumowaniu Holmesa, mimo iż jest pod pewnymi względami imponujące, brak głębi. Język jest niezbyt górnolotny. Przyczyną tego jest pewnie fakt, że były to utwory pisane do gazet, a sam autor niemalże nienawidził ich tworzyć. Mam wrażenie, że ten brak zaangażowania Doyle'a "zionie" z każdej strony.

Selene_94 | 2018-12-26
zi3lona | 2018-02-17