D'Artagnan

Cykl: Trzej muszkieterowie (tom 1.5)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
D'Aartagnan
Ewa Gawlik

Wśród zacieśniających się intryg i knowań wrogiego Annie Austriaczce kardynała w obronie honoru władczyni po raz kolejny stają się wierni i zaufani przyjaciele - Dartagnan, Atos, Portos i Aramis. Czy jednak i tym razem uda się im ocalić królową?

źródło opisu: http://www.parkliteracki.pl/Book/Show/52741/Dartagnan

źródło okładki: http://www.parkliteracki.pl/Book/Show/52741/Dartagnan

Keti | 2013-11-30

Książki o dzielnych muszkieterach, jedno z najmilszych wspomnień z moich lat nastoletnich, wtedy były numerem jeden wśród wszystkich książek jakie przeczytałam.
Miałam duże nadzieje co do tej części, D'Artagnan jest moją ulubioną postacią. Pierwsza część cyklu była o wiele lżejsza, bardzo dowcipna i porywająca, tutaj robi się dużo poważniej. Polityka mnie szczególnie nie porywa, i nie mogę się oprzeć wrażeniu, że pewna epoka się kończy. Przemijanie jest normalnym stanem rzeczy, i ulubieni bohaterowie nie będą już tak beztroscy. Ich złotym okresem na zawsze dla mnie będą "Trzej muszkieterowie".
Dlatego myślę że sięgnę jeszcze po tę książkę, jak i inne, są naprawdę wartę przeczytania.

Brian | 2014-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2014

Rzecz która bardzo mnie zaintrygowała w tej powieści to sam wstęp. Można dowiedzieć się z niego nieco o genezie tej powieści a ponadto jest w nim zawarte pytanie odnośnie treści tej książki. Pytanie brzmi mniej więcej tak : Jak treść powieści ma się do reszty opowieści o dzielnych muszkieterach ?

Nie jest to z pewnością najlepsza część przygód dzielnych
muszkieterów ale jak dla mnie naprawdę wspaniale było znów przenieść się do XVII wiecznej Francji.

W tej części jest wszystko to co urzekło mnie we wszystkich innych epizodach cyklu, czyli pojedynki, skomplikowane dworskie intrygi, pościgi oraz interesujące przygody. Niestety tego wszystkiego jest tu o wiele mniej niż to zwykle u Mistrza Dumasa bywa. Powód tego jest prosty, "D' Artagnan" to po prostu krótka książeczka (wydanie które czytałem nie miało nawet 200 stron) Myśle że zbyt krótki rozmiar to jedyny minus tej książki.

W tej powieści w bardzo intresujący sposób została nakreślona sytuacja ówczesnej Francji na arenie...

Melpomene | 2016-10-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 września 2016

UWAGA! Powieść "D'Artagnan" NIE ZOSTAŁA napisana przez Aleksandra Dumasa. Pozwolę sobie zacytować wikipedię - "D’Artagnan – powieść z gatunku płaszcza i szpady z 1928 roku, której autorem jest Henry Bedford-Jones.

Niektórzy wydawcy twierdzą, że Henry Bedford-Jones napisał tę książkę na podstawie notatek Aleksandra Dumasa. Z tego powodu była też w Polsce wydawana pod nazwiskiem Aleksander Dumas."

Polskie wydania książek z tej serii to jakaś pechowa sprawa, np. w ostatnim tomie - "Wicehrabia de Bragelonne" - w polskim przekładzie brakuje 26 rozdziałów :p...

Jeśli chodzi o powieść jako taką, nie zorientowałam się w trakcie jej czytania, że została napisana przez innego autora. Naśladownictwo stylu jak najbardziej udane. Generalnie oceniam pozytywnie, ale opinię z prawdziwego zdarzenia napiszę chyba kiedy indziej - na razie czuję się zbyt zbulwersowana swoim odkryciem, że "D'Artagnan" to po prostu... fan fiction.

Medzison | 2012-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Wspaniale jest tkwić w tym świecie z książek Dumasa! Co prawda "D'Artagnan" posiada nieco mniej stron niż wcześniejsze tomy i przez to chyba wydaje się być przerywnikiem, dodatkiem, napisanym trochę jakby od niechcenia, ale wciąż takim, który wciąga i zajmuje uwagę. Mam jednak wrażenie, że intryga- tym razem dość zawiła została wepchnięta na zbyt małą ilość stron. Zabrakło mi punktu kulminacyjnego, wielkiego "bum", które wcześniej towarzyszyło Muszkieterom. I troszkę za dużo tu polityki. Ale zmieniły się tez nieco czasy, Muszkieterom przybyło trochę lat...Na mojej półce czkają jeszcze Muszkieterowie "Dwadzieścia lat później"- mam tylko nadzieję, że nie spoważnieją mi oni w tych dwóch tomach za bardzo.

Ania | 2013-06-29

Książkę tę podobnie jak inne powieści o D'artagnanie , Portosie , Aramisie a przed wszystkim Atosie czytam z wielkim zainteresowaniem i każde ich słowo bardzo mocno w me serce zapadłe niezmiernie mocno przeżywam.

Nonoutor | 2013-02-22

Mocno się różni od klasycznych powieści cyklu.

Jacek Kotlarz | 2016-02-11

wszystko, co związane z Trzema Muszkieterami trzeba przeczytać. Po prostu trzeba!

equus23 | 2012-06-13

1wsza lepsza