Zielony promień

Le Rayon vert
powieść, podróż, przygoda
hunter

Inne wydania

Zielony promień (inna wersja tytułu polskiego wydania Promień zielony) - jednotomowa powieść Juliusza Verne'a z cyklu Niezwykłe podróże złożona z 23 rozdziałów.
Pierwszy polski przekład pojawił się w 1887. Jako jedna z niewielu książek Verne'a została przetłumaczona na język esperanto (La verda radio).

źródło opisu: wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Jedna z tych powieści Juliusza Verne’a, gdzie przygoda i podróże ustąpiły nieco histerycznej pogoni za „zielonym promieniem”, a w końcu, zupełnie ustąpiły wątkowi romantycznemu.

Bardzo lubię Verne’a, ale uważam, że nie celował wybitnością w kreśleniu wątków romantycznych. Tworzone przez niego, okazjonalnie(!), pary romantyczne np. Fogg i Auda, czy Lord Grenavan i jego żona Helena, występowały w cieniu przygody – co nawet dobrze tym wątkom robiło, bo nie były czułostkowe, ale naturalne. O wiele istotniejsze, u Verne’go były zawsze więzi przyjaźni. W każdym razie, nawet rozmowy profesora Aronnaxa i kapitana Nemo (podszyte przecież niemal wrogością i całkowitym brakiem zaufania) miały w sobie więcej ikry, niż niemrawe zaloty pary głównych bohaterów.

Przyznaję, że z ciekawości sprawdziłam czy zjawisko atmosferyczne tj. „zielony promień” w ogóle istnieje, bo w czasie czytania powieści, miałam uczucie, że Verne wszystko zmyślił:). Powinnam mieć więcej zaufania dla jego pomysłów, bo...

Felicytka | 2011-07-17

To romans w stylu Juliusza Verna. Nie jest on mistrzem tego gatunku, więc nie ma się co nastawiać na płomienne wybuchy uczyć. Dość toporna intryga. Mimo to polecam - znakomicie się czyta na wakacjach szczególnie nad morzem.

Esme | 2014-08-06

Czytałam tą książkę jako 12-latka i dla 12-latki książka ta jest bardzo wciągająca. Od tego czasu jeszcze nie miałam okazji zabrać się za nią ponownie.

rejczel | 2012-02-14

Prawdę mówiąc, nie byłam w stanie wytrwać do końca. Zapewne źle się nastawiłam, liczyłam na jakąś mądrą książkę, albo chociaż dobrze się czytającą. Książka jest zbyt naiwna, optymistyczna, aczkolwiek wciągająca... do czasu. Dla wytrwałych.

ET91ET | 2014-06-11

Cudowna, wzruszająca. Moje serce zostało pomiędzy kartkami tej książki. Kocham tą powieść miłością niepojętą, ale wielką.

Dośka | 2016-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2016

Zajęło mi trochę czasu aby wbić się w klimat książki. Jednak i tak sie zawiodłam. Liczyłam na coś ambitniejszego.

Grzegorz | 2016-09-24
Paweł Flisiński | 2016-07-10